Her Yokluktan, Varlığa Bir Kapı Açılır…

Jülide DEMİRTAŞ

En büyük hedefiniz nedir?  Hangi makamda kendinizi, resminizi ve filminizi görüyorsunuz?  Asırlar sonrasından bugüne baktığımızda kendinizi burada nasıl görmek istiyorsunuz?

  “Sağlığı, zihni, kişiliği, ahlakı güçlü; üretken, çalışkan, faydalı, yardımsever; evreni ve sahibini sevmiş, ilahi sevgiyi hak etmiş yüksek bir kimlik!” mi?...

Ne kadar yetenekli olursanız olun, istemediğiniz kadar yükseğe çıkamazsınız. Konfüçyüs şöyle der:”Eğer ağaca tırmanmak istiyorsanız, yıldızlara çıkmaya niyet ediniz ki baş edebilirsiniz.

” Büyük hedefiniz ömrünüz boyunca ışık saçacak yıldızınızdır. Büyük hedeflere adananlar bu dünyadan ayrıldıklarında, arkalarından “Büyük bir yıldız aramızdan kayıp gitti” derler.

Temel hedefe varmak için hangi özelliklere ve yeteneklere sahip olmalısınız? Sizce hangi özellikler sizi arzuladığınız kimliğe ulaştırabilir? Hangi eserleri verirseniz ve hangi mesleği seçerseniz aradığınız kimliği oluşturabilirsiniz.

Sizi işinizde kalifiye eleman haline getirecek bazı durumlara Muaffak olmanız gerekir…

—Çok iyi yabancı dil bilmekle, dünya insanlarıyla iletişim kurabilirsiniz.

—Kendinize göre dost çevresi oluşturmak sizi dünya çapında tanınmanız için destek olurlar.

—Akademik eğitim alarak, bilimci olarak söz sahibi olabilirsiniz.

—Bilgisayar kullanarak eserlerinizi üretirsiniz, tasarlayıp, yazarsınız.

—Kendinize has özel yeteneklere sahip olup bunları geliştirmek, toplum hizmetine sunmakta yerinde bir davranış olur.

—Yaşam koşullarında rahat yaşama sahip olmak, sizin rahat çalışmanızı sağlar…

—Tüm bunlar olurken sizde olması farz olan özgüvendir. Paha biçilmeyen bir lütuftur. Özgüven, başaracağına ve üstesinden geleceğine inanmaktır.

—Özgüvenli kişinin iç konuşmaları şöyledir:

—O okulda okuyabilirim. O evliliği yürütebilirim. Bu iş yerini yönetebilirim. Bunları yapabilmeme yetecek sağlığa, düşünce gücüne, irfana, deneyime, kontrole, enerjiye sahibim.

—Yetenek, onu isteyene, uğrunda uykularını feda edene verilir.

  Siz istediniz mi, geliştirmek için çalıştınız mı? Kimsenin ağzına pişmiş armut düşmedi. Şairliği hiçbir bebek anne karnında öğrenmedi.

Ne demek şu sözler: “Ben yeteneksizim. Ben üstün zekâlı değilim. Ben başaramam. Benim engellerim var.” Evet, engelleriniz var, işte bu yalanlarınız! Kendimize ısrarla söylediklerimiz, yalan da olsa doğrularımıza dönüşür. Dikkat!... 

Kimi anne babalar çocuklarını insan yerine koymaz. Özsaygı yetersizliklerini çocuklarına aşağılama biçiminde yansıtırlar. İnsan, saygısız davranana saygılı karşılık veremez!

Her zaman motivasyonu dengeleyebilen insan daha başarılı olma yolundadır… Sorunlar içinde debelenmektense çözümcül olmak, bizi hem aranılan insan, hemde kendimiz adına mutlu olmamızı sağlayan muhteşem bir formüldür… 

Yükünü yuvasına götüren karınca karşılaştığı taştan, tümsekten, çukurdan yılmaz. “Yolum kapalıydı” demez, mazerete sığınmaz. Yaşadığı sürece sürekli çare arar.

Başarı yolu engellerle doludur… Basamak basamak çıkmak için bile güveninizi, cesaretinizi ve azminizi de taşımak zorundasınız, kendinizle birlikte…

Zengin veya fakir, meşhur veya unutulmuş insan olsun geçit vermez dağlarla yüzleşmek durumundadır, başarıya ulaşmak için. 

Eteğinizi başarı çekiştirirken, kucak dolusu huzurunuzla, aydınlık yolda ışığa ihtiyacınız olmasın…

Sevgi ve Saygılarımla...

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
  Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
  Tel : 0344 221 40 01