Makam Sahibi Olmak ...

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Gelişmişlik düzeyi, gelişen ülke statüsünden gelişmiş ülke statüsüne çıkışı bir hayalden öteye geçemeyecek bir ülkede yaşıyoruz.

                Türkçe konuşmayı beceremeyen, yemek yerken konuşan, büyüklerinin karşısında ayak ayak üstüne atıp, zenginliği ile böbürlenen zaat-ı muhteremler var.

                Veren el alan elden üstünken! Her koşulda almayı isteyip gönülsüz verenler, garibanın hakkını savunması gerekirken güçlüyle yola çıkanlar var.

                Hiç durmadan kendisini geliştirmesi gerekirken, var olan en mükemmel insan olduğunu düşünen, çalışmayı unutmuş ama çalışanlarına eziyet etmekten zevk alanlar var.

                Empati kelimesinin manasını bilmekten öte, acaba karşımdaki ne hisseder sorusunu kendine sormayalı 10 yılı aşmış kişiler var.

                İşte tam burada “Makam Sahibi Olmak” adlı yazım başlıyor.

                Türkiye’de makam sahibi bir çok kişinin düştüğü vahim bir hata var. Bu makamın geçici olduğunu görememe rahatsızlığı! Makam sahibi olduğumuzda, sanki hiç yaşlanmayacak gibi, elden ayaktan düşmeyecek, bir ömür o makamda kalıcı olacakmışız gibi hissetmiyor muyuz?

                Peki makam sahibi olanlar neden değişir? Nedir onların düşünce ve davranışlarını değiştiren olgu. Statü müdür? İnsanların el önde saygı ile durması mıdır?

                Aslına bakarsanız tamamen bastırılmış duyguların ve nefsin, senkronize bir uyumla açığa çıkarttığı ben üstünüm zihniyeti!

                Bir insan ahlak ve kültür bakımından ne kadar zayıfsa, vicdanen o kadar zayıf olur. Vicdanı kaybolmuş insan, kendisini insan yapan özelliklerini kaybetmeye başlamış demektir. İşte tam burada ismini ve insan olarak değerini yitirir ve kendisine değer katan makamın gölgesine bürünür.

                Karşısındaki insanların saygısını kazandığını düşünür

                İnsanların ona hürmet ettiğini

                Bir topluluk içerisinde bilirkişi olduğunu

                Sözüne güvenildiğini

                İstediği herşeyde haklı olduğunu

                Kendisinin en iyiyi bildiğini düşünür

                Halbuki hiç alakası yoktur. Etrafındaki insanlar tamamen makamına olan korkudan (Saygı demiyorum) bu şekilde davranmaktadır.

                Makam, sahibi olanın kalitesiyle saygı unsuru olur. Makam sahibi kişi kalitesizse o kişi ve makam, saygı duyulan değil çekinilen ve korkulan bir objeden öte hiçbir şey değildir.

                Üstelik saygı çerçevesinden uzakta kalmış korku ve çekince ile hüküm süren makam üstünde oturan insanda bağımlılık yapar. Tıpkı madde bağımlılığı gibi, madde bağımlılığı tatmin olma güdüsünü uyaran ve sürekli daha fazlasını istemesine sebep olan, biyolojik ve psikolojik bir olaydır. Maddeyi alamadığında yoksunluk hissi ve buna bağlı ataklar oluşur. Neticede madde tarafından kişi esir alınır.

 Makam bağımlılığı da bu şekildedir. Güç ve ihtirasın esiri olmuş, şahsi olarak hiç bir kıymeti olmayan kişiler adeta bünyesinde taşıdığı makam örtüsü ile kendisini üstün hisseder. Gördüğü ilgi ve alaka ile adeta makam sarhoşluğuna yönelir.

                Bu makam sarhoşluğu makamı koruyabilmek adına her yol mübahtır, makamı korumak için herşeyi yaparım zihniyetini kişiye adeta aşılar. Makamın kaybolması ile ilgi ve alakanın kaybolacağını geceleri uyumadan önce hissetmeye başlar. Bu sebeple bu makamı kaybetmemek için vicdani ve insani duyguların hepsini bir kenara atar.

                Makam sahibi olmanın ağırlığını taşıyamayan kişiler, kendisine karşı yüksek ilginin düşmesine tahammül edemez hale gelirler. Birazcık ilgisizlik ve normal davranışı asla kabul edemez ve etrafında barındırmazlar. Eleştiriye kapalı, herşeyi çok iyi bildiğini sanan bu makam sahiplerinin etrafında, nedense hep kendisini sürekli onaylayan kişiler bulunmaktadır.

                Makama sahip olan kapasitesiz insanlar, etraflarında kendilerine rakip olacak herkesi yok etmek için tüm yolları denerler. Üstelik hatalarını fark ettirecek kişilieri de uzun bir süre daha ortadan kaldırmış olmanın haklı gururu ile makamını biraz daha garantiye almış olur.

                Oysa makam sahibi olmak bu değildir.

                Makam sahibi kişi, makamının önünde ismini söyler,

                Makamından çok kendi kişisel özellikleri ile ilgi ve alaka görür.

                Kendisini pof poflayandan çok kendisine eleştiri sunana kıymet verir.

                Her hareketi ile örnek, toplumsal duyarlılığı yüksek, görgüsü ve kültürü ile önder, soğuk kanlılığı ile hata yapanlara karşı affedici olandır.

                Düzgün Türkçe konuşan, beden dili kullanan, sürekli gündemi takip eden, mesleğini geliştiren, insanlara insan olduğu için saygı duyan, eleştirilere olgun davranan kişidir.

                Şeyh Edebali’nin dediği gibi

                Öfke bize, uysallık sana

                Gücengenlik bize, gönül almak sana

                Suçlamak bize, katlanmak sana

                Acizlik bize, hoş görmek sana

                Geçimsizlik, anlaşmazlık bize, adalet sana

                Kötü söz, haksız yorum bize, bağışlamak sana

Desturunu yaşamaktır makam sahibi olmak.

                Tüm makam sahiplerine...

Yazarın Diğer Yazıları
Koç Holding'den vergi borcu yapılandırmasıKoç Holding'den vergi borcu yapılandırması"Başkanın talimatıyla takımı çektim""Başkanın talimatıyla takımı çektim""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar"Masa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiMasa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiŞok cihazlı tacizci tutuklandıŞok cihazlı tacizci tutuklandıUyan Türk Milleti UyanUyan Türk Milleti Uyan
Düğün yemeği 200 kişiyi zehirlediDüğün yemeği 200 kişiyi zehirlediBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü LanetliyoruzBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü Lanetliyoruz"Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz""Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz"
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01