• Dıyarbakır'da Polise hain pusu 4 şehit verdik
 • Başkan Erkoç Suk-İ Maraş çarşısında
 • Hayallerindeki "engelsiz dünyayı" resmettiler
 • ‘Nefes kredisine ilave kaynak aktarıldı’
 • Kahramanmaraş’ta seracılık her geçen gün yaygınlaşıyor
 • Türkiye'nin işsizlik rakamları açıklandı
 • Yeni sistem için TBMM'de ilk tur bitti
 • KKTC’de 9 FETÖ’cü albay gözaltına alındı
 • Başbakan Yıldırım: "Kıbrıs konusunda kırmızı çizgilerimiz bellidir"
 • TÜGVA Kızılay'ın Kan bağışına kayıtsız kalmadı
 • Yayman, Yeni Türkiye vizyonu ve başkanlık sistemini anlattı
 • ‘Ekonomik ve sosyal gelişiminin en önemli mimarı basındır’
 • Kahramanmaraş havalimanı Aralık ayında 19.663 yolcuya hizmet verildi
 • Daha temiz bir çevre için atıksu arıtma tesisi çalışmaları devam ediyor
 • Kahramanmaraş'ta Tabiat Turizmi Çalıştayı düzenlendi
 • Başkan Mahçiçek, çocuklarla birlikte kitap okudu
 • Liseler Voleybol(A) turnuvasında birinciler belli oldu
 • 129 bin kişi daha tespit edildi devletteki Kripto Fetocular çözülür mü?
 • Kahramanmaraş'ta görme engelli hafızlar, şehitler için mevlit okudu
 • "Bir cinayet örgütünün barış masasında ne işi var"

“ Mirac ” Zamanda Yolculuk

Ali AVGIN

Mübarek Mirac Kandilini idrak ediyoruz. Tüm İslâm âleminin Mirac kandillerini tebrik eder, Bu mübarek günlerin hayırlara vesile olmasını Cenâb-ı Haktan niyaz ederiz.

Mirac hadisesi bir çok sır ve hikmetleri beraberinde taşımakla birlikte, zamanda yolculuk, zamanın izafiyeti gibi günümüzdeki bazı ilmî gelişmeler ve keşiflere de işaret etmesi açısında üzerinde çok düşünülmesi gereken bir hadisedir.

Nitekim Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri 31. Sözde bu sır ve hikmetlerden bahsetmiş, Mirac’la ilgili zihinleri karıştıran bir çok hususu çok nefis bir şekilde izah etmiş, bir çok çetrefilli suale cevap vermiştir.

Üstad, Mirac hadisesi ile alâkalı hatıra gelen; “Birkaç dakikada binler sene mesafeyi kat’ etmek aklen muhaldir” şüphesine karşı, zamanın izafî olduğunu bakın nasıl izah ediyor.

Evvelâ sesin, ışığın, elektriğin ve diğer mahlûkattaki hızların farklı olduğunu hatırlatarak, bir “saat misali” ile miraç hakikatini izah ediyor.

 “İnsanın hareketinden, güllenin hareketinden, savttan, ziyadan, elektrikten, ruhtan, hayalden tezahür eden sür’at-i harekâtta bir mikyas olmak için şöyle bir saat farz ediyoruz ki: O saatte on iğne var. Birisi saatleri gösterir. Biri de, ondan altmış defa daha geniş bir dairede dakikayı sayar. Birisi altmış defa daha geniş bir daire içinde saniyeleri, diğeri yine altmış defa daha geniş bir dairede sâliseleri ve hâkezâ râbiaları, hâmiseleri, sâdise, sâbia, sâmine, tâsia, tâ âşireleri sayacak gayet muntazam, azîm bir dairede birer ibre farz ediyoruz. Faraza, saati sayan ibrenin dairesi küçük saatimiz kadar olsa, herhalde âşireleri sayan ibrenin dairesi arzın medar-ı senevîsi kadar, belki daha fazla olmak lâzım gelir

Bu çok ilginç saat misali verildikten sonra, iki şahıs farz edilir ve bu şahıslar saatin aşireleri sayan ibresi ile saati sayan ibresine bindirilir:

 “Şimdi iki şahıs farz ediyoruz. Biri, saati sayan ibreye binmiş gibi, o ibrenin harekâtına göre temâşâ ediyor. Diğeri, âşireleri sayan ibreye binmiş. Bu iki şahsın bir zaman-ı vahidde müşahede ettikleri eşya, saatimizle arzın medar-ı senevîsi nisbeti gibi, meşhudatça pek çok farkları vardır. İşte zaman, çünkü harekâtın bir rengi, bir levni, yahut bir şeridi hükmünde olduğundan, harekâtta câri olan bir hüküm, zamanda dahi câridir.”

Zamanın izafî olduğunu, aynı anda iki farklı yerde iki farklı zamanın aktığını mezkûr ifadelerde izah eden Hazret-i Üstad Resul-ü Ekrem Efendimizin de kısa bir süre içinde, yatağı bile soğumadan bütün ahiret âlemlerini gezip geri döndüğünü şöyle izah eder:

İşte, bir saatte meşhudatımız, bir saatin saati sayan ibresine binen zîşuur şahsın meşhudatı kadar olduğu ve hakikat-i ömrü de o kadar olduğu halde;âşire ibresine binen şahıs gibi, aynı zamanda, o muayyen saatte, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm, burak-ı tevfik-i İlâhîye biner, berk gibi bütün daire-i mümkinatı kat edip, acaib-i mülk ve melekûtu görüp,daire-i vücub noktasına çıkıp, sohbete müşerref olup, rüyet-i cemâl-iİlâhîye mazhar olarak, fermanı alıp vazifesine dönebilir ve dönmüş ve öyledir.”

Dili biraz ağır gibi gelse de, yukarıya aldığımız (Sözler, 524) ifadeler gerçekten çok nefis bir izahtır. Bu ifadelerde zamanın izafî olduğu çok açık bir şekilde izah edilmektedir. Yukarıda geçen saat misali ile ilgili, Halil Akgünler hoca efendinin yaptığı hesaba göre;

Bir kişi saat ibresine bindiği zaman bir metre yol alır ise, aşire ibresine binen 1 x 60  10 kadar bir yol alacak demektir. Yani 60 sayısını on kez birbiri ile çarpacaksınız demektir. Bu ise korkunç bir sayıdır. Bir başka deyişle saat ibresine binen bir insanın hızı 1 m/sn olur ise aşire ibresine binen kişinin hızı 1.0 x 60  10 m/sn olacak demektir. Işık hızının 3.0 x 108 m/sn olduğu göz önüne alınırsa 1.0 x 60  10 m/sn değerindeki bir hızın ışık hızından kat kat büyük bir hız olduğu kolayca görülür.

Demek ki Peygamberimiz, tabir-i caiz ise, ışık hızından kat kat büyük bir hızla ahiret âlemlerini gezmiş, dünya şartlarında bir saat geçerken, o binlerce mesafeyi kat etmiş ve yatağı bile soğumadan geri dönmüştür. İşte bu harika hadise zamanın izafi olduğuna ve çok yakınlarda keşfedilen ışık hızından daha büyük hızların olduğuna işaret ettiği gibi, aynı zamanda zaman yolculuğunun da yapılabileceğine de işaret etmektedir.

Mirac kandilimizin Tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını Cenâb-ı Haktan niyaz ediyoruz.

Selam ve sevgilerle.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Şehit ateşi Erzurum’a düştüŞehit ateşi Erzurum’a düştüFETÖ’nün "il ablası"na tutuklamaFETÖ’nün "il ablası"na tutuklamaŞahan Gökbakar’dan tartışılan sahneyle ilgili açıklamaŞahan Gökbakar’dan tartışılan sahneyle ilgili açıklamaFETÖ’ye büyük darbe: YakalandıFETÖ’ye büyük darbe: YakalandıMesud Barzani’den şok kararMesud Barzani’den şok karar18 polise ByLock’tan tutuklama18 polise ByLock’tan tutuklama
Polise bombalı saldırı: 1 şehit, 9 yaralıPolise bombalı saldırı: 1 şehit, 9 yaralıBursa’da doğalgaz patladı, 2 kişi yaralandıBursa’da doğalgaz patladı, 2 kişi yaralandıAfşin'de öğrenciler böbrek taramasından geçiriliyorAfşin'de öğrenciler böbrek taramasından geçiriliyor