7/8 Ekim PKK Başkaldırısı

Mustafa SEYİTHANOĞLU

07/08 Ekim tarihi, Türkiye tarihine ( daha da uzamazsa) 7-8 Ekim olayları olarak adını yazdıracak cinsten bir çok terör eylemine şahitlik etmiştir.

Işid terör örgütünün, uzun süredir PYD ve PKK milislerine karşı Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyonlar artık sınırımız öte tarafına kadar taşındı.

Kobani ve Kürt köylerinde pasif kalan beceriksiz PKK’lı teröristler, Kobaniyi savunamayacaklarını anlayınca Türkiye’yi karıştırmak, bir infial yaratmak, oluşan infialdan faydalanarak, sınır güvenliğini ikinci plana atmamızı sağlamak, bu sayede sınırın Türkiye tarafı ile geçişleri kolaylaştırarak cephe ve hareket alanını genişletmek istediler.

160 tane köyü, tek bir kurşun dahi sıkmadan boşaltan ve kaçan PKK’lılar, Kobani’ye sığınarak son kaleleri gördükleri belde’yi savunmak için sipere girdiler.

Bu sırada, senelerce binlerce masum asker, Türk, Kürt vatandaşının kanını akıttıkları Türkiye devletinden de yardım istemeyi ihmal etmediler.

Lakin muhattap nasıl bir muhattap biliyor musunuz?

Muhattap, ana dilde eğitim hakkını müzakere masasında konuşmayı reddeden, bunun yerine başkalarının eğitim hakkını gasp etmek koşuluyla onlarca okul yakan, siyasetten ve insanlıktan uzak bir muhattap.

Muhattap, kendi güçsüzlüğünün üstünü örtebilmek için, topukları arkasına değerek kaçtıkları yüzlerce Kürt köyünü unutup, Kobani’ye destek olmak için yine kendi vatandaşının evini, dükkanını, araçlarını, arsalarını, kasalarını gasp ve talan eden bir muhattap.

Muhattap, kurulduğu ilk günden bu güne sol mantık üzerine siyaseti kurduğunu düşünen, özgürlükler, demokrasi, eşit haklar, halkların kardeşliği kelamlarını dilinden düşürmezken, Kürt köylerini basan, binlerce insanı katleden, eşit halklar ve halkların kardeşliği savını bayrak yakarak yerine getireceğine inanan ırkçı bir bir muhattap.

Muhattap sadece adice dağda baskın yapmayı öğrenmiş, hiç açık arazide savaşamamış, sadece pusu kurabilen, 150 militanla 40 kişilik karakol basacak kadar erkekliği olan bir muhattap.

Muhattap, erkeklikten nasibini almamış binlerce milisi ile Kobani için tek bir kurşun sıkamayan, bunun için ABD ve AB ülkelerinin yanı sıra senelerce ekmek yediği kaba tükürdüğü Türkiye’nin de yardımını dilenen bir muhattap.

Muhattap, askerin bir an önce Kobani’ye girmesi gerektiğini kadın milletvekilinin taş atarak anlatabildiği kadar cahil, aşşağılık, hırslarına kurban olmuş, insani varlığı vasıfsızlık ve maşalık üzerine kurulmuş lider kadrosundan oluşan bir muhattap.

Şu anda devlet veya hükümetin yanlış veya doğrusunu eleştirmeden, sadece insan gözünden bu insanlıktan çıkmış kişilerin yaptığı başkaldırı eylemini anlatmaya çalışıyorum.

Ey cahil genç çocuk, senin önderlik dediğin vatan haini teslim olduğunda, gerekirse Türkiye’ye her konuda yardım etmek isterim demedi mi?

“Bizi kullandılar” demedi mi savunmasında.

Bu hükümet döneminde sizlerin özgürlükleri için her türlü ortam yaratılmadı mı?

Kürtçe isim istediniz verildi.

Kürtçe konuşmak istediniz konuşuyorsunuz.

Köylerinizin beldelerinizin isimleri Kürtçe olsun dediniz yapıyorsunuz.

Dağda silah dahi sıkmış biri gelsin siyaset yapabilsin dediniz yapıyorsunuz.

Özlük hakları, demokratik yaşam, Kürtçe eğitim, Kürtçe kanal, Kürtçe dergi, gazete dediniz verildi.

Daha ne istiyorsunuz?

Diyarbakır’da ekmeğini kazanmaya çalışan Kürt oğlu Kürt Mahsun abimin dükkanını yakarak Kürtlerin hakkını mı savunuyorsunuz.

Ulan yaktığınız yıktığınız her yer, Kürt malı, kendi vatandaşının dişinden, tırnağından artırdığı malı.

Ne istiyorsunuz kardeşim. Bu ülkede milyonlar IŞİD’e tepki duyarken, yaptığınız eylemlerle bu ülkenin IŞİD’e sempati mi duymasını istiyorsunuz?

Ülkedeki milyonlarca Türk vatandaşının gözünün önünde Türk Bayrağı yakarak insanları sokağa mı çekmek istiyorsunuz?

Suriye ve Irak’ın içinde bulunduğu durum, çok mu özendirdi sizleri, bu güzel ülke öyle olsun mu istiyorsunuz?

Kobani’ye destek verilmedi diyerek etrafı yakıp yıkıyorsunuz, bre kafirler bu ülkede Suriyeli Türkmenden çok Suriyeli Kürt var. Daha dün Kurban payımdan birini Suriyeli Kürt bir aileye verdim. Sen şerefsiz oğlu şerefsiz sen ne yaptın ulan oradaki Kürtler için? Köyleri yağmalamaktan en çok sana ihtiyaç duyduklarında kaçmaktan başka ne yaptın?

Neymiş efendim TC sınırdan dışarıya çıkmaya izin vermiyormuş! Senelerce Mehmetçiğe kahpece tuzakları, sınırdan izin alıp geçerek mi gerçekleştirdin?

Yalancısınız, Aşşağılıksınız, Şeref yoksunusunuz, en liberalim diyen adamın bile sinirlerini hoplatacak kadar kalleşsiniz!

Bir sözümde hayatında Ankara Sakarya’dan daha doğuyu görmemiş, sözde solcu arkadaşlarıma.

Bu gün bu ülke bu haldeyse en büyük etkenlerinden birisi de sizsiniz!

Hoppala! yine nerden çıktı bu laf Mustafa? üç beş solcu kalmış ülkede hala onlara mı kafayı takıyorsun diyecek arkadaşlarım şimdiden duyar gibiyim!

PKK’nın şehir yapılanması YDG-H’nin ilk bayrak indirme eyleminin ardından Atatürk büstlerinin yakılışı okulların yakılışı, ilk şehitlerimizin verilişi bundan iki ay önceydi.

Aslına bakarsanız, o gün YDG-H ve KCK yapılanmaları, bundan üç gün önce yapılan ayaklanma çağrılarının aynılarını sosyal medya üzerinden yapmış, sadece yeterli desteği bulamamışlardı.

O dönem okul yakma eylemleri ve benzeri baş kaldırıları ile YDG-H aslında başarısız olsa da bugünlerin tatbikatını yapmış oldu.

Süreç 4 5 gün öncesine geldi.

Ne zaman Suruç’ta Kobani için gerçekleştirilen eyleme CHP’li vekiller, sendikalar, aşırı sol örgüt temsilcileri katıldı. O gün bu sosyal medya hesapları aynen şu twitleri attı.

“Kuzey Kürdistanın özgür halkları, Kobani için tüm TC sınırları ve Kürdistan sınırları içerisinde herkesi sokağa davet ediyoruz”

“Kuzey Kürdistanın özgür halkları, hareketimiz Gazi birimleri, devrimci örgüt katılımıyla faşist güçlerle çatışmakta”

Buradaki Devrimci TİKKO, EMP gibi anarşist örgütler oluyor. Faşist güçlerde polisler!

Bu twitlerin ardından sosyal medya üzerinden harekete geçmeye hazır Kürt milisleri sokağa inerek 22 tane insanın ölümüne sebep oldular.

Suruç’taki eylemin kendisi de dahil olmak üzere, silahtan ve çatışmadan beslenen sol örgütler aynı 1974-1978 yılları arasında PKK’nın kurulmasına arka çıktıkları gibi bugün bu ülkenin bu hale gelmesine sebep olmaktadırlar.

Yapmayın kardeşim. Ayıptır yazıktır günahtır.

Devletin malına zarar vermeyin, insanın canına zarar vermeyin.

Şimdi yeni bir akım başlamış sıkıldım devlet malına zarar laflarından diyen bir akım.

Bu akım diyor ki, atm’nin tuşları otobüsün metalleri insan canından kıymetli mi?

Ulan gerizekalı adam, okumuş görünüyorsun ama eksiksin, kafadan bedenden ruhundan eksikliğin var! Bayrak sevmek ne demek bilmiyorsun mesela, mesela sana hiç deden, oğlum bak bu toprakları biz kan akıtarak aldık dememiş. Mesela senin evinin önüne dedenin babası hiç dut ağacı dikmemiş! Hiç geçmişine sahip çıkmayı öğrenmemişsin.

Sen para kazanmak nedir nasıl olur hiç öğrenmemişsin. Emek emek verdiğin emeklerin sonucu olarak sahip olduğun bir dükkanın ne demek olduğunu bilmemişsin.

Ulan şerefsiz o dükkanın sahibi üç çocuk okutuyor. Üçü de üniversite öğrencisi, o adamın ömrü, yaşamı, hayatı o çocuklarını okutabilmek için adanmış durumda! Sen o adamın dükkanını yakarak, o adamı öldürmedin mi sanıyorsun? Görmedin göz yaşlarını, görmedin mi sesinin boğazına düğümlenişini!

Kamu malı insandan kıymetli mi diye soruyorsun?

Kamu malı, Kamunun malı, insan için! diyerek yaktığın yıktığın her şey, üç kuruş için gecesini gündüzüne katan masum vatandaşın emeği.

Kobani’nin nüfusu 180 bin 135 bini Türkiye’ye gelmiş durumda, gerisi YPG milisi zaten gelmiş masum halk, sen hangi insandan bahsediyorsun, adı aydın kalbi siyahlara bürünmüş alçak!

Yapmayın şu elinizde kahve masa başında eyyamcılık yapmayın kardeşim! Starbucks’larda kahve içerek solculuk yapmayın! Yazdığınız gazete yazısını Apple marka laptopunuzda yazarak, insan maldan kıymetli demeyin! Siz insanı, malı tanımadan ahkam kesmeyin!

Bir babanın “Allahım canımı alsaydın dükkanımı yakacaklarına” demesini duymadan gazeteciyim demeyin!

Sonuç olarak bu ülke hepimizin, ülkenin büyük bir çoğunluğu hala milli duygulara çok şükür ki sahip! Hepsinin içi içini yiyor. Bir olay olsa sokağa çıkmak üzere bekliyor. İnanın sizden çok ben dişlerimi sıkıyorum lakin susuyorum.

İtidalli davranmamız, bu ülkeyi üç beş şerefsizin istediği hale getirmememiz için yeterli olacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları
Gültan Kışanak gözaltına alındıGültan Kışanak gözaltına alındıBakan Özhaseki: "FETÖ otellerinde yaptıkları..."Bakan Özhaseki: "FETÖ otellerinde yaptıkları..."Arıcılara Eğitim VerildiArıcılara Eğitim VerildiErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıAntalya'da patlamaAntalya'da patlamaBeklenen görüşme gerçekleştiBeklenen görüşme gerçekleşti
Genç futbolcu kalp krizi kurbanı olduGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduAykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"Aykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"13 ilde dev FETÖ operasyonu13 ilde dev FETÖ operasyonu
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01