Afşin Elbistan Termik Santrali Hayırlı Olsun

Mustafa SEYİTHANOĞLU

 

Merhabalar, Ülkemizin en büyük termik santrali olan Afşin-Elbistan termik santrali ve linyit havzası için, uzun zamandan bu yana yatırım planlaması yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 3 Ocak 2013 tarihi itibariyle bu dev yatırıma start vermiş oldu.

Mevcut büyüklüğü bakımından Türkiye’nin en büyük linyit havzası olan Afşin-Elbistan yöresin’de, yaklaşık 4,4 milyar ton keşfedilmiş linyit havzası bulunmaktadır. Bu da Türkiye’de ki toplam linyitin %40’ına denk gelmektedir.  Şu an ki kurulu güç itibariyle 2,800 MW kurulu güce sahip santral, tek başına EÜAŞ’ın sahip olduğu toplam 24,200 MW’lık gücün %11.5’ini üretmektedir. Türkiye’de toplam elektrik üretim kapasitesi ise 2012 yıl sonu itibariyle 53,051 MW’a ulaşmış durumdadır.

Gelelim yeni imzalanan protokole; Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik yatırımlarından birisi olacak olan Afşin-Elbistan Termik Santral kapasite artırım projesi kapsamında, BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) ile 12 milyar dolarlık protokol yapıldı. Bu protokol kapsamında havzanın B, C, D, E ve G sahalarında yeni santraller inşa edilecek. Bununla beraber protokol tek başına yeni yapılacak santralleri de kapsamıyor, B sahasındaki mevcut santralin, rehabilite, bakım ve modernizasyonuyla beraber, havzadaki yeni kömür madenlerinin geliştirilmesi ve inşaası da yapılan protokolün kapsamında.

Havzaya yeni yapılacak santrallerin toplam kurulu gücü 8,000 MW olarak planlanıyor. 8,000 MW’lık kurulu gücün inşaasıyla beraber, Afşin-Elbistan termik santrali 10,800 MW’lık kurulu güce ulaşmış olacak. Bu da tek başına bu santralin bu günkü rakamlarla Türkiye üretiminin %15’ini karşılayacağını gösteriyor.

Kahramanmaraş, gerek hidroelektrik santralleri ile, gerek Afşin-Elbistan termik santrali gerekse de kurulu rüzgar santralleri ile tam bir enerji üssü. Kahramanmaraş’ta bulunan hidro elektrik santralleri toplam kapasitesi şu an 800 MW civarında. Yapılmakta olan ve planlanan Heslerle birlikte bu rakam 1500 MW civarına çıkması bekleniyor. Bu rakamları göz önüne aldığımızda tek başına Kahramanmaraş, 12,500 MW kurulu güce ulaşmış ciddi bir elektrik üretim merkezi olacak. Bu rakamlar ile Kahramanmaraş Türkiye’nin tükettiği elektriğin %17,5’unu üretmiş olacak. 

Yapılacak olan santral için yüksek teknoloji kullanılarak, çevreye minumum zararı vermesi sağlanacaktır. Her ne kadar doğalgaz, kömüre oranla çok daha çevre dostu olsa da ülke olarak yerli kaynaklarımızı tüketmemiz gerekiyor. Gerek yapılacak termik santraller gerekse de yenilenebilir enerji santrallerine yönelik yatırımlar ülkemizin geleceği için çok büyük önem teşkil etmekte.

Gelelim bu yatırımın memleketimize faydasına;

Santralin inşaatı sırasında 15,000 kişilik istihdam oluşturulması bekleniyor. İşsizliğin çok düşük seyrettiği Kahramanmaraş’ta 15,000 kişilik yeni istihdam Kahramanmaraş’ın daha da gelişmesi için ciddi bir katkı sağlayacaktır. İnşaatın ardından santralin işletmesi için 8500 kişi doğrudan istihdam edilecek. Özellikle Kahramanmaraş’ın kuzey ilçelerinde daha çok tarıma dayalı istihdam söz konusu ve bu da mevsimsel işsizliği, dışarıya göçü doğrudan etkileyen bir faktör. Bu yatırımla beraber yaklaşık 60,000 kişi doğrudan bu yatırımdan faydalanarak, bu dezavantajlardan da kurtulmuş olacak.

Gelelim ülkemize faydasına;

Türkiye daha önce de bahsettiğim gibi ne yazık ki enerjisinin yüzde 30’unu doğalgazla üretmekte. Bu da doğrudan ithalatla sağlanarak cari açığımızı olumsuz etkilemekte. Yapılacak olan santraller yıllık 80-85 milyon/yıl ton kömür tüketerek 55-60 milyar KW saat elektrik üretecek. Bu da ülkemizi bir sene içerisinde 8 Milyar TL’lik doğalgaz ithalatından kurtaracak.

Bu yatırımın yapılabilmesi için her türlü girişimi sağlayan ve çalışmalara destek olan, başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız olmak üzere, milletvekillerimizden, valimize, EÜAŞ bürokratlarına tüm destekçilere şükranlarımı belirtmek isterim.

Saygılarımla...

Yazarın Diğer Yazıları
İş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltıİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltı"Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız""Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız"Küçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekKüçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştu
Bugün Hava Nasıl OlacakBugün Hava Nasıl OlacakDünyanın en büyük batık uçağıDünyanın en büyük batık uçağı61 ilin emniyet müdürü değişti61 ilin emniyet müdürü değişti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01