Ak Parti Son Dönemde Ciddi Oranda Kan Kaybediyor

Mustafa SEYİTHANOĞLU

2014 Yerel seçimleri, tüm siyasi kozların kullanılacağı, muhalefetin ve toplumun ciddi bir kesiminin, Ak Parti’nin oylarının düşmesini istediği bir yerel seçim haline geldi.

Ben 24 yaşında bir genç arkadaşınız olarak, ülkede muhalefetin ya da iktidar lideri harici bir siyasi oarti liderinin Amerika’ya ziyarette bulunmasından sonra derece farklı anlamlar çıkartan bu anlamları da geçmişte yaşanmış örnekler üzerinden çıkartan bir kişiyim.

Nasıl zamanında rahmetli Necmettin Erbakan’ın ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanıyken Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretlerinin, Türkiye siyasi tarihi üzerinde etkisi aşikarsa, sayın Kılıçdaroğlu’nun da ABD ziyareti de “ acaba tarih tekerrürden ibaret midir?” sorusunu bana sorduyor.

Bunların üstüne Ak Parti’nin Mayıs ayından bu yana yaşadığı siyasi sıkıntılar tuz biber ekiyor.

Önce gezi olayları ve dış politikada yaşadığımız sorunlar sonrasında Türkiye’de cemaatle yaşanan olaylar!

Tüm bunlar yetmezmiş gibi kamu kurumları üzerinden ihalelerde açığa çıkan son derece olumsuz tablolar!

Ne enteresandır ki! AK Parti’nin her zaman yüzüne gülen şans, bu aralar hiç gülmüyor.

Örnek vermek gerekirse, TÜİK enflasyonun düştüğünü açıklar açıklamaz aynı gün doğalgaza yapılan yer yer %12’yi bulan zamlar! Ak Parti içinden söylenen sözlerin, Başbakan tarafından red edilmesi! Kısaca Ak Parti bu aralar müsabakalarda çok net ofsaytta kalıyor!

“Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu kardeşim” diyen içten içe somurtan, hem AK Parti seçmenleri hem de muhalefet!

Tüm bunlar yetmezmiş gibi yerel seçim adayları nedense muhalefetin elini ciddi oranda güçlendirmiyor değil.

Kılıçdaroğlu’nun 6 7 ili Ak Parti’den alabiliriz açıklaması hiçte boş olmayan iddialar. Üstelik MHP’nin de bu yerel seçimde bir atak yapacağını da düşünüyorum.

Bu ülke çapındaki olayların benzeri memleketim Kahramanmaraş’ta da bire bir yaşanıyor.

Üstelik 11 senedir Ak Parti tarafından yönetilen Kahramanmaraş’ın diğer illere oranla gelişme kapasitesi de ortada! Ne yazık ki ortalamanın üstüne çıkmak bir kenara, ortalamaya yakın bir belediyeciliğin de yakalanabilmiş olduğuna inanmıyorum.

Evet bugüne kadar belki en fazla yatırım bu dönemde yapıldı fakat ya Gaziantep?  Ya diğer Ak Partili iller?

Ne yazık ki vatandaş bizi çantada keklik görüyorlar! Düşüncesine sahip ve bir kan değişimini arzu ediyor.

Mehmet Fatih Erkoç’un adaylığının üzerine daha meclisdeki milletvekillerimiz, bürokratlarımız hem fikir değilken, teşkilat içinde rahatsızlığı aşikar olan Ak Partililerin düşüncelerini buyrun siz düşünün!

Özellikle sayın Erkoç’un seçilmesi için baskı yapan ve onu seçtirten değerli siyasetçilerimiz oluşabilecek her türlü sorundan da bizzat sorumludur.

Sayın Erkoç henüz genç bir başkan adayı. Ona yüklenmek bence manasız, asıl düşünülmesi gereken bizim siyasetçilerimiz neden ortak bir aday için yüklenmedi?

Bizzat tanıdığım ciddi isimler bu şekilde bir atamadan rahatsız olduklarını kapalı kapılar ardında konuşuyorlar!

Ne diyelim Allah Erkoç’a yardım etsin.

Üstelik şimdi üzerinde durulmayan bir problem daha var!

Yerel seçim süresince çok ciddi çalışmalar yapan ilçe belediye başkan aday adayları da bu seçimden rahatsız!

Çünkü sayın Erkoç’la elektrikleri tutmayan bir çok aday adayı mevcut ve bu adaylar son derece güçlü adaylar!

Üstelik bu aday adaylarını destekleyen ciddi isimler var! Gerek mecliste gerekse bakanlıklarda!

Hepsi şu son süreçte ciddi bir iç rekabete tutuşacaklar!

Tüm bunlar yaşanırken MHP’nin tek sesliliği bu süreci MHP için çok hızlı bir şekilde artıya çeviriyor.

Ak Parti’nin ciddi bir dinlenmeye ve bu dinlenme sonucu şöyle bir aynaya bakıp ben nerede yanlış yaptım sorusunu sormaya ihtiyacı var!

Son 11 yıldır ülke için bu kadar yatırım yapan bir partinin son dönemde kendi tabanı içerisinde çatışıp muhalif sesler yüksetlmesi ve pek demokrat olmayan tutumların içerisine girmesi son derece tedirgin edici bir durum.

Tüm bu yaşananlar üzerinden biraz da tahmin yapalım!

Ak Parti’nin ülke genelinde il genel meclislerinde %43’ün üzerine çıkabileceğini düşünmüyorum. CHP’nin %25 MHP’nin %17 BDP-HDP ikilisinin %9 bantlarını yakalayabileceğini düşünüyorum.

Kahramanmaraşta ise tahminlerimin hala arkasındayım. Ak Parti %50-55 bandına kadar çekilecektir. MHP ise %30lara yaklaşacaktır!

Bu tahminler sürekli değişebilir, sonuçta burası Türkiye değiştikçe de yazılarımı takip eden değerli okurlarıma bu tahminlerimi aktarmaya çalışacağım.

Yazarın Diğer Yazıları
İş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltıİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltı"Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız""Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız"Küçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekKüçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştu
Bugün Hava Nasıl OlacakBugün Hava Nasıl OlacakDünyanın en büyük batık uçağıDünyanın en büyük batık uçağı61 ilin emniyet müdürü değişti61 ilin emniyet müdürü değişti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01