Akil Adam Abdullah Öcalan

Mustafa SEYİTHANOĞLU

 

Çok değil sadece 10 yıl önce adı çocuk katili olarak anılan APO, şimdilerde barış sürecinin diğer ayağını yöneten barış elçisi konumunda, tek eksik ünvanı Akil Adamlık oldu ama onu da alacaktır!...

Şimdi bir senaryo yazacağım, bu benim kafamda tasarladığım bir senaryo. Eleştiren de olabilir, katılan da olabilir lakin düşündüklerimin doğruluğunu gösteren bir çok eylem var...

Soğuk savaş yıllarından bu yana gelen iki kutuplu dünya sistemi (bir kutup ABD diğer kutup Rusya) git gide tek kutuplu dünya düzenine doğru gidiyor. Tek kutuplu sistemin farkında olmadan en önemli aktörlerinden birisi de Türkiye . PKK terör örgütü ile senelerce oyalanan Türkiye son dönemde ekonomik gelişmişliği ve ortadoğu’da karışan dengeler üzerine farklı bir rol üstleniyor.

Bir zamanların karıştırılan ülkesi konumundan, ortadoğu ve afrika’da, abd’nin en önemli müttefiki konumuna doğru yol alıyoruz. Peki neden böyle?

Doğu blokunun ortadoğu’da en büyük iki kozu İran ve Suriye! Esad, neredeyse 3 yıldır tüm sisteme tek başına direniyor. İçeriyi karıştırarak Esad’ı devirmek mümkün değil gibi görünüyor. Batı bloku’nun en büyük iki kozu olan İsrail ve Türkiye ise Mavi Marmara olayından beri tüm ilişkileri durdurmuş bir halde idi.

Geçtiğimiz günlerde Obama’nın ortadoğu ziyareti sonrasında bir baktık ki İsrail Türkiye’den özür diledi! Neden? Nedeni aslında çok basit. ABD iki müttefikinin düşman olup Suriye’ye müdahele edememesini istemiyor.  ABD Ortadoğu’da ki iki kalesini bir bütün haline getirip, İsrail ile Türkiye’nin arasını düzeltip, Türkiye’nin başından PKK belasını uzaklaştırıp, Suudi Arabistan’ı onların evladı yapıp Ortadoğu, Kafkaslar ve Kuzey Afrika’da kesin bir hükümdarlık arzuluyor.

Suudi Arabistan’a yapılan dev uçak filosu satışı, İsrail’e karşı sonsuz destek ve son olaylarla beraber PKK’ya karşı tutumu aslında hepsi planlı, paranın tek hükümdar olduğu dünya düzeninin hamleleri.

PKK ile bu hale geleceğimiz aşikardı, ortadoğu tarihi ve dünya tarihi okumuş olan herkesin bildiği ortak şey, terör örgütlerinin birer piyon olduğudur. Misyonu tamamlanana kadar belirli hedefler için kullanılır sonra ilk gözden çıkarılan olurlar! PKK, Mısır ve Libya olayından sonra Arap baharı’nın Suriye’ye sıçraması ile misyonunu tamamladı. Çünkü Sünni rejimin daha ılımlı müslüman rejimin iktidarı yavaş yavaş ele geçirdiği bir ortadoğu ABD’nin en çok istediği şey. Artık PKK kozu Türkiye için oynanmamalıydı, çünkü Türkiye’nin bölgede ilgilenmesi gereken çok daha önemli konular var. Suriye, İran...

3 sene evvel Suriye’de ortalık karıştığında, PKK kudurmaya başladığında, ABD Türkiye’ye lojistik destek vermeye başladığında, anladım ki PKK’nın bir an önce temizlenip, Türkiye’nin bir ABD isteği olan Suriye ve İran ile ilgilenmesi, belirli bir ekonomik büyüklüğe ulaşıp AB’yi desteklemesi, İran’a sempatik görünüp onu çembere alması,  ve bunun yanında ABD gözünde Türkiyenin en önemli sıkıntısı olan milliyetçi kimliğini yavaş yavaş kaybetmesi gerekiyordu. 3 senedir bunlar yavaş yavaş oluyor.

Millet tabanına yerleşebilmiş ırklar kurdukları devletlerde her zaman soyunun ismiyle anılır. Türk, Alman, İngiliz, Yunan, Ermeni, Fransız gibi ancak herhangi bir millet tabanı ile oluşmamış devletler devlet ismine gelen ek ile anılır. Kanadalı, Hong Konglu, Amerikalı diye. Ünlü tarihçi İlber Ortaylı hoca bunu çok güzel anlatıyor. Ancak Amerika bir millet oluşturabilmek adına herkese Amerikan vatandaşı diye hitap edip, bünyesinde yaşayan tüm topluma Amerikan vatandaşı kisvesini gerek yazılı gerekse görsel medya ile empoze ediyor. Yaşayan Almanı yaşayan İngilizi asimile ederek gururla ben Amerikan’ım demeye yönlendiriyor ve bunu başarıyor. Çünkü başarabilmek için en önemli silah olan ekonomik gücün sahibi ABD...

Ancak ABD’lilerin canını sıkan bir durum var Türkiye’de,o da Türk’lerin milliyetçi kimliği! Türkiye bu milliyetçi kimliği ile ABD’nin her istediğini yapmaz yapamaz biz atalarımızdan bunu öğrenmedik çünkü! Binlerce yıllık soy kütüğü bulunan Türklüğe, Türkiyelilik diye bir tabir dayatılmaya çalışılıyor. Bunu şu an ki liberal taban hükümet eliyle son derece sıkı şekilde destekliyor.

Plan belli 2023’te son derece güçlü bir ekonomi, güçlü bir devlet, Dünya’nın saygı duyduğu hızlı bir büyüme, hemen hemen federal sisteme dönmüş son derece demokratik! Bir Türkiye, ortadoğu’da barış içinde yaşayan bir toplum! petrol kaynaklarını doğal kaynaklarını olduğu gibi ABD’ye aktarmış bir arap birliği zenginlik, bolluk... 

Öte yandan, milliyetçi kimliğinden uzaklaşmış bir Türkiye. Türk kimliğinin kaldırıldığı bir anayasa, ben Türkiye’liyim diyen bir nesil. Paramız var çok şükür Türk’lüğümüz gitse ne olacak diyecek hale gelmiş çabuk zenginleşmiş bir toplum. Aklı sadece liberalizmle var olan AKİL kişilerden oluşan toplumu asimile etme ekibi ile güzel dost sohbetlerinin olduğu bir medya!!! İstesekte istemesekte demokrasi örneği olarak siyasi bir lider haline gelmiş eskinin çocuk katili şimdinin barış elçisi toplumun akil insanı terörist başı APO.

Bu senaryo gerçekleşecek ancak şunu unutmayalım. Silahı susturmanın bunca yıl uygulanan terörle mücadele ile olmayacağı aşikar hale geldi. Hiç bir siyasi otorite bu işi başaramadı. Terörle müzakere etmek ne yazık ki acı son oldu. Ancak bu sonu milli kimliğimizi kaybettiğimiz bir son haline getirmeyelim.

PKK’nın silah bırakması için Türk’lükten vazgeçmek dilden vazgeçmek olmaz. T.C. yazılarının kaldırıldığı bir ortama giriyoruz. Yavaş yavaş gözümüze sokuluyor, devletin poliklinikleri bakanlıkları tabelalarından T.C. yazılarını kaldırıyor, buna müsade etmemek gerekiyor.

Sayın başbakan Türk kimliğini, Türk bayrağını, Türkçe’yi ve Türkiye Cumhuriyetini PKK karşısında elinde beklettiği bir koz olarak düşünmeyecek kadar AKİL’li bir adamdır diye düşünüyorum. Zira biz bunlardan vazgeçersek, bir gün ortadoğu ve Afrika vizyonumuz sonlandığında vazgeçilen diğer bir devlet de biz olabiliriz. O gün eğer bizi birbirimize bağlayan bir değer kalmazsa bu Anadolu toprakları çok acı sahnelere ev sahipliği yapabilir.

Akil adamlara’da bir yorum getireyim, Bu memleketi temsil edecek akil insanlar bu arkadaşlar ise şunu merak ediyorum. Türk vatandaşını türk milliyetçisini kim temsil ediyor. Kısaca beni o listede kim temsil ediyor? Gördüğüm kadarıyla hepsi liberal, sosyalisti kim temsil ediyor? Gerçek müslümanı kim temsil ediyor? Gerçek kürdü ben Türk Vatandaşıyım diyebilen bir Kürdü kim temsil ediyor? Ethen Mahçupyan, Hülya Koçyiğit kimi temsil ediyor? İlginç bir ekip olmuş, onlara başarılar diliyorum.  Dua ediyorum inşallah temsil edebilirler ve ben de mahçup olurum. Umuyorum ki çocuk katili terörist başı vatan haini APO, bu toplumda Kürt kardeşlerimizi temsil eden Akil adamlardan birisi olmaz!

Saygılarımla...

Yazarın Diğer Yazıları
Obezite hastası kadın sağlığına kavuşmak istiyorİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltıİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltı"Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız""Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız"Küçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekKüçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldı
Kılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuBugün Hava Nasıl OlacakBugün Hava Nasıl OlacakDünyanın en büyük batık uçağıDünyanın en büyük batık uçağı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01