Ankara’da Yaşamak

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Saat 12.15’te Çukurambar mevkiinde her zamanki gibi köşe başlarında bekleyen polisleri görmüştüm dün.

Ankara böyledir işte bir devlet büyüğümüz bir yol üzerinden geçeceği zaman her köşe başını bir polis ekibi tutar. Yollar kesilir, araçlar durdurulur, son sürat 10’larca koruma aracı ile devlet büyüklerimiz Ankara’nın kalbinde bir o yana bir bu yana toplantıdan toplantıya koşuşurlar.

Saat 15.00 sularında iş yerimde kulaklarımı rahatsız eden korna sesleri sonrasında, Konya yoluna doğru bakma isteği duydum. Ankara’da her zamankinden farklı bir trafik uygulaması görmüş, Konya yolunu Balgat kavşağına bağlayan güzergâhta polis ekiplerinin bazı araçları durdurduğunu izlemeye başlamıştım. Aslında bir ihbar, her zamankinden daha telaşlı bir durum söz konusu gibiydi.

Akşam saat 17.35 sularında iş yerimden ayrılarak Eskişehir yolu üzerinden evime Anıttepe mevkiine doğru yol almaya başladım. Bombanın patladığı yerden 17.50 sularında geçiş yaparak evime geldim.

Bombanın patlatıldığı yer günlük belki de 500.000 Ankaralının geçiş yaptığı trafiğin her daim yoğun olduğu Dikmeni, Çankaya’yı, Kızılay’ı Eskişehir yoluna bağlayan bir yer. Orada yol kenarında park edemezsiniz, yol ortasında duramazsınız, her kavşak her köprü üstünde eli silahlı polisleri görürsünüz. O yol üzerinden her gün onlarca Milletvekili, General, Bakan geçer hatta Başbakan, Cumhurbaşkanı, Genelkurmay başkanı geçer. Öyle bir yoldur orası.

Saat 18.00 civarı tam evime gelmişken anahtarımı almadığımı fark ettim. Ev arkadaşımdan anahtarını almak için tekrar yola koyuldum. Saat 18.25 civarında daha birkaç ay önce 100’den fazla vatandaşın hayatını kaybettiği gar önünden geçerek petrol istasyonuna doğru yol aldım. O olaydan bu yana Gar önünden geçerken hep etrafa bakarım. “Nasıl oldu? Nasıl olur? Nerede oldu? Buralar hep cesetti.” Zihin konuşmalarıyla geçerim o yolu. Petrolde yakıt alırken bir ses geldi. Ankaralı alışkın ve tedirgindir. Herkes birbirine baktı ve  “bomba olabilir mi?” sorusunu sordu.

Nişanlım tam o sırada telefonumu aradığında bir aksilik olduğunu anlamış oldum. Telefonun ucunda telaşlı bir ses “Bomba patladı galiba duydun mu?” arkadan ambulans ve siren sesleri!

Arabama bindim ve hemen sosyal medyayı kontrol etmeye başladım. Tahmin doğru bir bomba patlamıştı ama nerede patladığı henüz bir muammaydı. Tek bilinen Kızılay Bahçelievler arasında bir yer!

İşte o anda Ankara’da yaşayan herkesin alışkın olduğu süreç başladı. Öncelikle Hayatta mısın? Sorularıyla dostlara telefon açarsın, ardından bombanın yerini tespit etmeye çalışır ve akabinde o civarda olabileceğini düşündüğünüz tanıdıklarınızı arayarak yaşadıklarını teyit edersin, kişisel güvenliğini sağlar, sonrasında hızlıca eve dönersin!

Önce Kızılay’da bulunan ve buluşmak üzere sözleştiğimiz arkadaşımı aradım iyiydi. Demek ki bomba orada patlamamıştı. Daha sonra Milli Kütüphane tarafından servisle evine geçmekte olan bir arkadaşımı aradım o da iyiydi. Hemen mesaj yoluyla arkadaşlarımla mesajlaştık, soru belliydi! “ Herkes iyi mi?” Herkes iyiydi sadece biraz korkuyordu. Nişanlımın evine 250 metre mesafede patlayan bombanın ardından o da sağ salim evine ulaşmıştı. Evin oraya geldiğimde (Olay evime yaklaşık 1 km mesafede gerçekleşti.) dumanın kokusu genzimi yakıyor, evimin penceresinden dumanlar görünüyordu.

Artık Ankara’da yaşamanın bir diğer kuralı olan olayı duyan şehir dışındaki aile fertleri ve arkadaşların telefonlarına cevap verme zamanı başlamıştı. Sırasıyla babam, arkadaşlarım, eş dost iyi misiniz diye mesaj atıp arıyorlardı. Hepsine aynı cevabı verdim çok şükür bugünde teğet geçti!

Ancak Ankara’yı yine teğet geçmemişti terör, 28 canı bizden alıp götürmüştü çoktan. Üstelik her defasında daha da merkezde olan bu saldırılarla terör korku salmaya devam ediyordu.

Ankara’da yaşamak her terör saldırısında ölen kişiyi muhakkak tanıyan birileriyle tanış olmak demektir.

Ankara’da yaşamak terörle hiç alakan yokken terörden korkmak demektir.

Ankara’da yaşamak havai fişek sesini dahi bomba sanmak, arka arkaya birkaç defa patladığını duyunca hele birde ışıklarını görünce oh be demektir.

Türkiye’de yaşamak böyledir aslında. 2010’dan yana bu şekilde yaşıyoruz. Gaziantep saldırısında orada okuyan kız kardeşimin telaşı. Kumrular saldırısında evimin titreyen camları, Reyhanlı’da lise arkadaşlarıma ulaşma telaşı, Gar’da yine dostlara ulaşma telaşı derken, bugün de ölmedik çok şükür diye geçen bir hayat hikâyesidir Türkiyeli olmak.

Lakin unutulmasın ki bombayla yok edilemeyecek kadar çok kişiyiz.

Ve unutulmasın ki Türk’ün Türk’ten başka hiçbir dostu yok…

Yazarın Diğer Yazıları
Koç Holding'den vergi borcu yapılandırmasıKoç Holding'den vergi borcu yapılandırması"Başkanın talimatıyla takımı çektim""Başkanın talimatıyla takımı çektim""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar"Masa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiMasa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiŞok cihazlı tacizci tutuklandıŞok cihazlı tacizci tutuklandıUyan Türk Milleti UyanUyan Türk Milleti Uyan
Düğün yemeği 200 kişiyi zehirlediDüğün yemeği 200 kişiyi zehirlediBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü LanetliyoruzBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü Lanetliyoruz"Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz""Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz"
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01