Anketi Tamamladık

Editörden

01 Şubat 01 Mart tarihleri arasında “Büyükşehir Belediye Başkanı kim olmalıdır?” şeklinde sorduğumuz siyasi seçim anketi sona erdi

Yayın hayatına başladığımız 2008 yılı Nisan ayından bu yana “anketlere” uzak durduk. Mümkün olduğunca da sitemizde anket yapmamaya özen gösterdik. Bunun esas gerekçesi “maniplasyon” olabileceği tedirginliği idi.

Ancak toplumun genel eğilimi, hangi siyasi partinin sosyal medyayı ve internet mecrasını iyi takip ettiğini gözlemleme açısından da bu tür siyasi anketler de bizlere yol göstermektedir.

Bunun için 01 Şubat 01 Mart tarihleri arasında TBMM’de grubu bulunan üç siyasi partinin adaylarını esas alarak tek seçenekli bir anket hazırladık.

“Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı kim olmalı?” sorusunu yönelttiğimiz ankette maniplasyonları en aza indirmeyi hedefledik. Bunda başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Çünkü verilen oy sayısına baktığımızda bunu görebiliyoruz.

Anketi 1 gün önce sonlandırdık. Normalde 28 Şubat gecesi saat 24.00’de sonlandırmamız gerekirken bunu yaklaşık 15 saat öne çektik. Çünkü siteye sonuçları değiştirecek saldırıların yapıldığını gözlemledik.

anket-sonucu.jpg

Anketimize 3898 kişi oy vermiş. Adayların aldığı oylar ve yüzdesi fotoğrafta yer almaktadır.

Bu oy veren bireylerin siyasi eğilimlerini belirlemektedir. Sosyal medya ve haber sitelerini hangi siyasi eğilimlerden insanların daha çok takip ettiği ile ilgili bir veri olarak da görülebilir.

Prensiplerimiz gereği toplumu her hangi bir partiye meyledecek haber ve anketler yapmıyoruz.

Bunun içinde son 30 günde sorumlu bir gazetecilik sergileyemeye de gayret göstereceğiz.

01 Nisan günü sonuçlar açıklandığında siyasi partiler ve onların bağlıları bizler için olumsuz bir ifade kullanmak yerine sorumlu davranışımızı takdir eden teşekkür ifadeleri kullanırlar.

Çünkü camide, cenazede, sokakta bir arada olduğumuz insanlarla sırf siyasi eğilimleri nedeniyle küs ve gönül kırgınlığı yaşamak istemeyiz. Bu sorumluluk duygusu içinde olabildiğince objektif bir yayın politikası sergilemeye gayret sarf ediyoruz.

Köşe yazarlarımızın fikir ve düşüncelerine saygı gösteriyor, onların yazdıkları sitemizin görüşlerini değil kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Yazarlarımızın da en az bizler kadar sorumlu davranacaklarına inanıyor, 30 Mart yerel seçimlerinin ülkemize ve milletimize huzur getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları
Akkurt  Gazeteciler Günü’nü KutladıAkkurt Gazeteciler Günü’nü KutladıÖzdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Özdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’İnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyorİnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyorAteş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Ateş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Kitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyorKitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyor
ABD Savunma Bakanı Türkiye’deABD Savunma Bakanı Türkiye’deHakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiHakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldüÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldü
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01