At İzi İt İzine Karıştı

Ali Akben

  Her şey iç içe ,hak ve batıl savaşları her dönem olduğu gibi devam ediyor. Niyet ve samimiyet doğru izi bulmada   olmazsa olmazımız. İpler kötü niyetli insanların elinde olduğu sürece bu karışıklık devam edecek gibi. Bizler böyle günlerde doğru izi nasıl takip edebiliriz sorusu ile muhatap durumundayız.

     Doğru  kavramı evrensel olmakla birlikte ,bugün kime ve  hangi şartlara göre soruları ile boyut değiştirebiliyor . Doğruya ulaşmak için sürülen izler bazen insanı aldatarak yanlışta ısrarcı hale de getirebiliyor.

    Kavramların ve ortak değerlerin iç içe arap saçı gibi kör düğüm olduğu günlerden geçiyoruz. Dünyanın çivisi kopmuş yada kopartılmış. Dün savunduğumuz  ve uğruna canımızı seve seve vereceğimiz değerlerin, bugün içinin oyularak boşaltıldığını görebiliyoruz.

  Dünün doğru gibi gelen izlerini takip edenlerin günümüzde düştükleri gayya kuyuları ister istemez insanın sinirlerini alt üst ediyor. Örnek mi istersiniz? Hangi konuda  dersek her konuda örnek çok malaesef.

   Ülkemizin doğusundan batısından çok sayıda örnek vermek mümkün. Son günlerde ağızlarda sakız haline getirilerek bir vakfımız üzerinde operasyon yapılıyor. Kişisel hatalar kurumsal sonuçları ile yorumlanarak adeta  aklımızla dalga geçiliyor. Kendi kıçındaki mertekten bihaber akıl daneler başka birinin gözündeki  bir zerreden operasyona utanmadan sıkılmadan başlayabiliyor.Yol aynı ama niyet farklı.

    Ülkemizin doğusunda  adı konulmamış fiili bir savaş var. Devletimizle   milletimizle  ve bütünlüğümüze  dinamit  koyan  bu savaşı farklı kulvarlara çekerek demokrasi ,hak ,hukuk mücadelesine devşirmek isteyen güruhlar var. İt izi sürenlerle at izi sürenlerin yolunda hiçbir benzerlik yok . Yol açısı 180 derece.

   Mesleğimle ilgili  örneklerde azımsanmayacak kadar çok. Ama konumuz dışında.

   Kurtlar sisli havayı sever denir. Mankurtlarda  sisli ve puslu havayı çok seviyorlar. Öyle çok seviyorlar ki ortalık toz duman olsun diye yemedikleri herze kalmadı.

   Dünün benzer günlerinde  dedelerimiz  ne yapmış diye bakmak en doğrusu gibi geliyor bana. Hak batıl savaşı sadece günümüze has bir mücadele değil. İnsanlık tarihi ile beraber başlamış. Kıyamete kadar da sürecek. Dedelerimiz  böyle günlerde az konuşmuş çok iş yapmış. Söz gümüşse sükut altın sözüne uygun davranarak önlerine çıkartılan badireleri bir bir aşmasını bilmiş.

   Değerli dostlar gün, gözlerimizi dört  açma günü. İhanet şebekeleri her türlü kutsalımızla acımasızca oynamaya ve onları değersizleştirmeye var gücü ile devam ediyor. İzleri birbiri içerisinde öyle oynatıyor ki ,şeytana pabucunu ters giydirir  tarzında.

    Cambaza bak oyunu  sahnelerde . Rahmetli Necip Fazıl’ın sakarya türküsünde tanımladığı oluklardan akanlar bile karıştırılmış. Adeta kir ve nur sanki birlikte akıtılıyor.

   Kurtulanlardan olmanın tek yolu niyetlerimizdeki samimiyet. Aynalar ise samimiyetimizin kurtuluşumuz için  yeterli olup olmadıklarında en doğruyu söyleyen doğrucu davudlarımız.

    Gerçekler  yüzleşildiğinde acı da olsa bizi  kurtarabilir. İki dünyamızı  berbat etmeden aynalarla yüzleşerek içimizde taşıdığımız gerçek niyetlerimizle halleşelim.

  Halleşelim ki ,bu dünyadan göçmeden önceki son çıkışımız bizi ebedi alemde hayal ettiğimiz güzelliklerle buluştursun. Yoksa evet yoksa  farkında dahi olmadan kaybedenlerden oluruz. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Şırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildiŞırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildi"Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın""Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın"Sakaryaspor kendi evinde yenildiSakaryaspor kendi evinde yenildiİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduGöksel’den Aleyna Tilki’ye destekİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu
"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01