Azim mi Yoksa Hırs mı?

Bekir YILMAZ

“Mal mülk, para tutkusu,nefsine gelse de hoş;

Unutma ki ey insan! Tabutların içi boş.”

Gözünü mal ve para hırsı bürüyenlere,ithaf olunur…!  

Günümüzde pek çok insan,mal konusunda o kadar çok hırslı ki.Daha çok para kazanayım, daha çok malım mülküm olsun,daha çok şöhretim olsun düşüncesi ile kendini yer bitirir.Hırs aç gözlülük hastalığıdır.Bu hastalığa yakalanan insanlarda,kanaat ve doyum gibi güzel vasıflar kalmaz.Manevi bir hastalık olan hırs hastalığına düşenler çoğu zaman hasta olduklarının farkına bile varmazlar.Tatmin olmayan bir ruh hali ile kendilerine sürekli azap çektirirler.

Hırs, nefsimizin kölesi olmak, isteklerimizin hayırlı olup olmadığını düşünmeden elde etmek için uğraşmak,hatta bunun için başkalarına zarar verebilecek kadar gözümüzün dönmesidir.Hırslı insan,başarısızlığını öfke ile kapatmaya çalışır.En fazla kendine zarar verir.Etrafındaki başarılı insanları,ektiği nifak tohumları ile kendi başarısızlıklarına kurban eder.

Azim ise belirli bir hedefe ulaşmak için gösterilen sabırla harmanlanmış çabadır sürekli ve istikrarlı bir çalışmanın sonucunda elde edilen başarıdır, bunun içinde ,azimli insanda kıskançlık ve hırs duygusu yoktur.Genelde içinde kişisel tatminin yanı sıra bir katkı sağlama amacı barındırır.

Hayatımızı sürdürmek ihtiyaçlarımızı karşılamak, muhannete muhtaç olmamak, istihdam alanı oluşturmak, insanlara faydalı olmak ve sosyal  açıdan daha iyi koşullarda yaşamak için çoğu zaman gecemizi gündüzümüze katar çalışırız.

Hiç şüphe yoktur ki; çalışanı Allah(c.c)’da sever kulları da sever. Ama benim burada vurgu yapmak istediğim şey hırs çevremizde görüyoruz bir insanın hayattan isteyeceği her şeye sahip olduğu halde ev ise ev araba ise araba para ise para bütün bunlara sahip olduğu halde, her şeye muhtaç gibi gözünü hırs bürüyen insanları ben bir nevi ruh hastası olarak görüyorum. Tedavi edilmesi gereken ruh hastası hem de hiç kimse alınmasın ama,yanında çalıştırdığı ve asgari ücreti bile çok gören,başkalarının da bunları elde etme hakkı olduğunu düşünmeden onun olmasın benim olsun gibi ben merkezli düşünce ve hırs ile hareket edenlere sözüm.

Hazret-i Ali (ra), “Ruhun hastalığı hırstan gelir.” buyurmaktadır. Kazandıkları ile yetinmeyen,  doymayan,  ve gönül dünyaları manevî olarak fakir olan hırslı insanların kalbinde ve ruhunda  ihlâs duygusu yer almaz. Bu yüzden böyle insanlar ömürlerini ancak mal biriktirerek ve hamallık yaparak geçirir. İnsan doymak bilmeyen bir mahlûktur. İster ki bütün dünya kendisinin olsun. Hâlbuki ne yapacak dünyayı? Yiyeceği birkaç lokma...Gözünü de doyuracak bir avuç toprak.

Hazret-i Mevlânâ,hırsı ateşe benzetir. Kömür yanarken ateşi göze güzel görünür.Ama sönünce gerçek rengi ortaya çıkar.

Azim, başarının anahtarı, hırs ise başarının kilididir.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01