Bahtsız Şehir Kahramanmaraş

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Uzun zamandır yazma fırsatı bulamamıştım, en son yazdığım yazı Suriyeliler meselesi ile alakalıydı. Üzerinden 2 ay geçen son yazımda sizlere açıkça belirttiğim tahminlerim ne yazık ki gerçekleşti.

                Hiç istemediğimiz, bizlere hiç yakışmayan olaylar, Kahramanmaraş’ı ne yazık ki ülke gündemine taşıdı.

                Bu konuyla alakalı şimdilik bir şey yazmak istemiyorum. Nice gazeteci abim bu konuyu bir haftadır yazıp çizdi, aynı şeyleri yazıp sizlerin değerli vaktini almayacağım.

                Ben bu yazıda üç önemli konuyu değerli büyüklerimize sormak istiyorum, bunun yanı sıra gazeteci abilerimizden altını çizeceğim üç konu ile alakalı bir kamuoyu oluşturmalarını da talep ediyorum.

                17 Aralık, Paralel, Ukrayna, Işid, Gazze derken memleketimizin sorunlarını ne yazık ki arka plana atmış bulunmaktayız.

 Cuma akşamı itibariyle Ankara’dan Kahramanmaraş’a kara yolu ile gelmiş bulunmaktayım. Gündüz vakti çıktığımız yol sayesinde Göksun-Kahramanmaraş hattını detaylı inceleme imkanı bulduk. Projenin 2014 Temmuz ayına yetişeceğini iddia eden büyüklerimize, 2014 Temmuz itibariyle yalnızca 30 kilometrelik yolu duble yol şeklinde geldiğimi belirtmek istiyorum.

Tekir sonrası yol çalışması devam ediyor görünüyor. Lakin gerek Tekir-Suçatı arası gerekse de Andırın sapağı-Organize sanayi arasında herhangi bir çalışma yapıldığını görmedim.

Üstelik bu yazıya başlamadan önce, internette “Kahramanmaraş-Göksun Bölünmüş Yol Çalışması” şeklinde bir arama yaptığımda, 2014 yılı boyunca sadece kendi gazetemizde Haziran ayında bu konu ile alakalı bir yazı bulabildim. Koskoca 2014 yılı boyunca bu konuyla alakalı başka HİÇ BİR haber göremedim.

Kahramanmaraş kendisine verilen sözün peşine düşmemiş.

                Kahramanmaraş, bölünmüş yoluna sahip çıkmamış,

                Kahramanmaraş galiba bu yoldan ümidini kesmiş.

                En son, birkaç yazıda bu bölünmüş yol çalışmasının 2015 yılı itibariyle bitirileceği aktarılmış lakin yine net bir tarih verilmemiştir.

                Şimdi sormak istiyorum,

                Kahramanmaraş- Göksun yolu ne zaman bitecek?

                Kahramanmaraş- Göksun yolu güzergahı tam olarak nasıl olacak?

                Andırın sapağı sonrası inşaatı neden durdu? İhale iptal mi edildi? İptal edildiyse süreç nasıl işleyecek?

                Kahramanmaraşlı, Doğusundan Batısına, Güneyinden Kuzeyine tüm Türkiye’nin kavuştuğu duble yollara ne zaman tam anlamıyla kavuşacak?

                Bu soruları Kahramanmaraşlılar olarak sormak ve cevaplarını almak en doğal hakkımız.

                Bu yol, Türkiye’nin en büyük 18. Ekonomisine sahip bir kente yakışmıyor. Kendilerine verilen sözlerin peşine düşmemek bizlere yakışmıyor. Biz toplum olarak, STK’lar ve yerel medya olarak bu olayın üstüne düşmezsek, laf söyleme hakkımız olmayacaktır. Çok afedersiniz ama biz kuzu olursak güdenimiz çok olacaktır.

                İkinci konu Üniversite yolu kavşağı ve güney çevre yolu yol genişletme çalışması,

                Bu kavşak çalışması başlayalı, Kahramanmaraş’a kaç kere geldim hatırlamıyorum. Tek hatırladığım, bu kadar kent gezmiş birisi olarak, Kayseri, Malatya, Sivas, Ankara Köprülü kavşağını, inşaat halindeyken sadece 3 kere görmüş olmam! (Bu bahsettiğim kavşak, Kayseri’nin en yoğun kavşaklarından birisi, dev bir köprülü kavşak inşaati ile ayrılmış ve sadece 4 ay sürmüş bir kavşak.)

                Kahramanmaraş’ta mevcut köprülü kavşak inşaatını kaç kere gördüm inanın ben de hatırlamıyorum.  Ne zaman bitecek bilmiyorum, diğer köprülü kavşaklar ne olacak fikir yürütemiyorum. Tek söyleyebileceğim Allah bize yardım etsin olur.

Geçtiğimiz yıl içerisinde başlayan Güney Çevre Yolu yol genişletme çalışması neden durdu? ne zaman tamamlanacak ? bu soruları soran kimseyi görmüyorum. Biz sormazsak biter mi sanıyorsunuz?

                Üçüncü konu Ankara uçuşları;

                Türkiye’de yolcu kapasitesi en hızlı artan iller arasında bulunan Kahramanmaraş için Ankara uçuş sayısını haftada 7’den 4’e düşürmenin sebebini anlayabilmiş değilim.

                Üstelik bu uçuşlar haftada 7 güne çıktığında, gün içerisinde iki sefer dahi yapılacağı söylenirken şimdi uçuşlar 4 güne düşüyor.

                Milletvekillerimiz, bürokratlarımız, Anadolu Jet’in bu konuda aldığı karar için neden itirazda bulunmuyorlar, hadi bulundular neden çözüm üretemiyorlar.

                Şu anda Türkiye’de, Kahramanmaraş’a muadil kentlere baktığımızda, uluslar arası uçuşların bile olduğunu görürken, Kahramanmaraş’ın haftada 4 gün Başkent’e uçuyor olması gerçekten çok acı, sayın vekil Sıtkı Güvenç Kahramanmaraş’tan Ankaraya hareketi sırasında bir trafik kazası geçirmişti, kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Lakin bu kazanın sebebi, yoğun programı sırasında o gün Ankara uçuşunun olmaması, dolayısıyla kendi arabası ile yola çıkmış olması da büyük etkendir.

                Umuyorum bir an önce yetkililer bu büyük yanlışı düzeltir.

                Umuyorum gazetecilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız sessizliğini bozar ve bu Kahramanmaraş – Göksun yolu da dahil olmak üzere kendisine verilen sözlerin peşine düşer.

                Selametle

Yazarın Diğer Yazıları
Bahçeli’den ’Başkanlık Sistemi’ açıklamasıBahçeli’den ’Başkanlık Sistemi’ açıklamasıTrabzon’da epilasyon broşürü kavgası: 4 yaralıTrabzon’da epilasyon broşürü kavgası: 4 yaralıBu hastalığa erken müdahale özürlü kalmayı engelliyorBu hastalığa erken müdahale özürlü kalmayı engelliyorKılıçdaroğlu: “Darbenin siyasi ayağı hala bir kara kutu”Kılıçdaroğlu: “Darbenin siyasi ayağı hala bir kara kutu”Bu video izlenme rekorları kırıyor !Bu video izlenme rekorları kırıyor !Markette bebek kaçırma girişimi: İşte o anlar !Markette bebek kaçırma girişimi: İşte o anlar !
Haluk Bilginer’in acı günüHaluk Bilginer’in acı günüBıçaklı kavgada kan aktı: 1 ölü, 5 yaralıBıçaklı kavgada kan aktı: 1 ölü, 5 yaralıYolcu midibüsü devrildi: 27 yaralıYolcu midibüsü devrildi: 27 yaralı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01