Basının Tarafsız Olması..!

Bekir YILMAZ

Bu hafta ne yazayım diye internette dolaşırken, AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili sayın Mahir Ünal'ın bir demeci duygularıma tercüman oldu adeta. Öncelikle duygularıma tercüman olduğu için kendilerine  teşekkür ediyorum ve duygularıma tercüman olan bu konuyu kaleme alıyorum. Basının Tarafsız Olması...!

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal'ın Ulusal ve yerel basında yer alan konu ile ilgili demecinden bir paragrafı da siz değerli okuyucularım ile paylaşıyorum.
"Muhalefet yapmak başka bir şey karşıtlık başka bir şeydir. Siyaset muhalefet yapmayı gerektirir. Basının da tarafsız olması gerekir. Eğer basın siyaset yapacaksa, gazeteciliği ve medyayı bırakıp siyasete girmesi gerekir."
Hepiniz bilirsiniz, takdir edersiniz ki; yazarlar toplumun aynasıdır. Yazar olmanın sorumluluğunu taşıyarak, yazacağı konuyu tüm detayları ile sosyolojik ve objektif açıdan ele aldıktan ve eleştirel bir süzgeçten geçirdikten sonra yazmalı.
Peki, Basın Taraflı Olursa Ne Olur?
Bilindiği gibi medyayı iki temel özgürlük yakından ilgilendirir. Birincisi düşünceyi açıklama özgürlüğü, ikincisi ise bilgi edinme özgürlüğüdür. Bu düşünceden hareketle demokrasinin özü ise aynı çatı altında farklı düşünen insanların fikir alışverişinde bulunma yetisini kazanmış olmasından gelir. Fakat tekelci zihniyet bunun önünü her zaman kapatmıştır.
Taraflı olmanın her türlüsü tehlikeli olduğu gibi, en tehlikelisi ise dördüncü kuvvet olarak bilinen medyanın taraflı olmasıdır. Gücün tek elde toplanması, tekelleşmesi serbest rekabeti ortadan kaldırır. Sadece bir kaynaktan beslenen ve farklı fikirlere, birikimlere ve kimliklere tahammül gösteremeyen, düşüncelere karşı şeffaf olmayan, dediğim dedik çaldığım düdük mantığı ile hareket eden güçlerini tekbir elde toplamaya çalışan yönetim ve kadrolar unutmasın ki hiç bir zaman başarı elde edemezler. İşte garipsediğimde bu durumdur. Tıpkı rasyonel egoizm gibi. Rasyonel egoizm ile hareket edenleri herhangi bir konuda ikna etmek ya da fikirlerini değiştirmek olanaksızdır. Kargadan başka kuş, futboldan başka spor anneannesinin dolmalarından başka dolma tanımayan insanlarla nereye varılır siz bir düşünün. Bu bir nevi, kendi doğrularına hayran olan insanların önyargıyla başlayan inatçılığından başka bir şey değildir.
Taraflı medya ve basın istemiyorum.
Gerek ulusal düzeyde yayın yapan gerekse yerel düzeyde yayın yapan kitle iletişim araçlarının ve yazılı medyanın gücü tekbir elde toplanmamalıdır tekelleşmemelidir, taraflı olmamalıdır. Tekelleşmenin olduğu yerde çoğulculuk ortadan kalkar, çoksesliliğin ve düşünce özgürlüğünün kısıtlanmasına yol açar. Çoğu zaman olduğu gibi, biliyorum ki bu yazıma da birileri yine çok kızacak, biliyorum ki birileri yine çok alınacak, biliyorum ki birileri yine çok üzülecek. Hiçbir yazar birileri kızar, birileri alınır, birileri üzülür düşüncesi ile degil, toplumun duygularına tercüman olduğu için yazar. Bende doğru bildiklerimi her şartta yazacağım yazmaya da devam edeceğim. Ha birde şu var yaşadığımız şu üç günlük hayatımızda azıcık eleştirirsen doğruları söylersen, düşünürsen, uyarırsan bazılarının işlerine gelmez. Menfaatler çakışınca ilişkiler kopar, diyorum ve yazımı çok begendiğim anlamlı bir söz ile bitiriyorum.
Ne Diyordu Hacı Bektâş Velî;
"Kendini bu kadar büyük görme, bugün ayağının altında biten ot, yarın mezarının üstünde bitecek."


 

 

 

 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01