Başkan Adaylarına

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Seçimler yaklaşırken biz Kahramanmaraşlıların memleketle ilgili fikir ve düşüncelerimizi her ortamda dile getirmemiz son derece önemli. Çünkü hepimiz biliyoruzki seçime kadar tüm adaylar herkesi pür dikkat dinlemekte, seçimlerden sonra iş yoğunluğundan! Dolayı bir anda söylenen fikirleri unutmaktadır.

Bu sebeple yüz yüze siyasetin nabzı bu süreçte çok hızlanmaktadır.

Ben görüşebildiğim aday adaylarıyla ya da siyasetten yana söz sahibi kişilerle yaptığım sohbetlerde, özellikle memleket meselelerinin üzerine çok düşmekteyim.

Bu sebeple saygıdeğer başkan adaylarına Ankara’da yaşayan bir Kahramanmaraşlı olarak nacizane bir kaç görüşümü aktaracağım.

Öncelikle Kahramanmaraş’ta doğa ve tarih turizmi ile alakalı proje açıklayan adaylar benim gözümde çok önde. Bu ülkenin yaklaşık 3’te 2’sini gezmiş her gittiğim yerde “neresidir buranın en güzel yeri arkadaş?” sorusunu sorup oralara gitmeye çalışmış birisiyim. Şunu söyleyebilirim ki doğanın tüm güzelliklerini ve çeşitliliğini nimet gibi sunduğu bir yer Kahramanmaraş. Yavşan, Başkonuş, Tekir, Fırnız, Yedi Kuyular, Çardak her yeri ayrı bir doğa güzelliği. Bugün geçtim bu saydığım mekanları, şehrin 15 kilometre ötesinde (Kapıçam gibi) piknik yapılabilecek devasa orman arazisine sahip olmayan bir çok kent var. Buraların turizme kazandırılması ulusal çapta dikkat çekecek yerler haline getirilmesi, kente çok önemli turizm geliri sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra kent nüfusu 1 milyonu aşmış, kent merkezi  500 bini aşmış kaç şehrin, şehirler arası ulaşımı bu kadar zayıftır bu sorunun da cevabını merak ediyorum. Tek başına karayolu Dünya’nın 17. Büyük ekonomisine sahip bir ülkenin 17. Büyük ekonomisine sahip şehrine yakışıyor mu? Daha yeni uygun fiyatlarla düzgün uçaklarla Ankara ve İstanbul uçuşlarının başlıyor olması çok garip. Demiryolu zaten hak getire! Anadolu Jet’ten bir kaç kişiyle yaptığım görüşmelerde yıl sonuna kadar, geceleri Ankara dönüş uçuşlarının başlayacağını öğrendim. Bu haber, bir nebze de olsa çok şükür dedirtti. Bunun yanı sıra bir türlü tamamlanmayan Kayseri yolunun da bir an önce tamamlanması, demiryolu ulaşamının hiç bir bahane kabul edilmeden kent merkezinden geçirilmesi bu şehre yapılacak değerli yatırımlardır.

Kültürel olarak da çok geride olduğumuz aşikar. Kahramanmaraş tiyatro, konser, sosyal etkinlikler alanında belediye ile ortak çok daha hızlı adımları hak ediyor. Edebi kültürü bu kadar gelişmiş bir şehrin, büyük sanatçılar yetiştirmiş bir memleketin Doğu Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu’da sanat başkentliği yapması lazım.

Kahramanmaraş’ın spora sporcuya önem vermesi gerekir. Güreş gibi bir ata sporunun çok değerli sporcularını yetiştirmiş Kahramanmaraş’ın, amatör branşların yanı sıra, Futbol, Basketbol ve Voleybol’da kentin büyüklüğüne uygun spor klüpleri kurması ve mevcutları büyütmesi gerekmektedir.

Son bir kaç gündür Nurhak, Çağlayancerit kırsalında terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonla, kış hazırlığı yapan PKK’nın bir kaç sığınağı yok edilmiş. Kahramanmaraşta kolluk kuvvetlerin terör yapılanmalarıyla mücadelesi ortada lakin artık büyükşehir olan Kahramanmaraş’ın o bölgelere yatırımlar yaparak terörü tamamen o topraklardan atması lazım.

Kahramanmaraş’ın uluslararası dondurma festivali, Uluslararası şiir geceleri, tarihe tanıklık eden topraklarında güncel dizi ve filmler için ev sahipliği yapması lazım. Kahramanmaraş’ın tüm stklarını kucaklayacak aidiyet duygusunu artıracak üst yapılar kurulmalı. Bu sene dikkat çeken fakat daha büyük yatırımlarla kentin tanıtımına dikkat çekecek kent tanıtım günlerine herkesin destek olması lazım.

Kahramanmaraş bir markadır. Kuruluş destanıyla, dondurması biberiyle, tarihi doğal güzellikleri ile bir markadır. Bu markayı önce tüm Türkiye’ye sonra Dünya’ya tanıtma fikrine sahip yerel yöneticilere ihtiyaç duyduğumuz aşikar.

Kahramanmaraş’ın potansiyeline uygun plan ve projeler kesinlikle ama kesinlikle hayata geçmesi şarttır.

Bu projeleri hayata geçirecek başkanlar yıllar sonra bile saygıyla anılacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları
Koç Holding'den vergi borcu yapılandırmasıKoç Holding'den vergi borcu yapılandırması"Başkanın talimatıyla takımı çektim""Başkanın talimatıyla takımı çektim""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar"Masa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiMasa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiŞok cihazlı tacizci tutuklandıŞok cihazlı tacizci tutuklandıUyan Türk Milleti UyanUyan Türk Milleti Uyan
Düğün yemeği 200 kişiyi zehirlediDüğün yemeği 200 kişiyi zehirlediBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü LanetliyoruzBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü Lanetliyoruz"Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz""Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz"
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01