Başkan Aydın, Yeni Göksun ve Yeni Bir Medeniyetin Temellerini Atıyor

Nurettin DAL

Sevgili dostlar, canlı hayatı için olmazsa olmaz öneme sahip olan su, aynı zamanda medeniyetlerin kurulmasında ve şekillenmesinde de en büyük etkendir. Medeniyetlerin ve o medeniyetleri yönetenlerin karakterlerini suyu nasıl kullandıklarına bakarak anlayabiliriz. Bizim ecdadımız da suya verdiği önemi, bir tas su verene “su gibi aziz ol” diyerek göstermiştir, uğruna şiirler, yazmış, methiyeler dizmiştir.

Tarihi ipek yolunun kavşağında olduğu kadar, içinden geçen akarsuların ortasında kurulan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi M.Ö. 2 bin 500 yıllarına dayanan ender şehirlerden biridir Göksun. Stratejik konumu kadar özellikle yüce dağları, çam ormanları, tatlı suyu, temiz havası, nadir çiçekleri ve bitki örtüsü ile Çukurova’nın yaylası konumunda bulunan Göksun, Evliya Çelebi’nin de ifade ettiği gibi Anadolu’nun en güzel yerleşim alanlarının başında gelmektedir.

Ancak, stratejik konumuna rağmen yıllardır basiretsiz yöneticiler tarafından yönetilen Göksun maalesef köy görünümünden kurtulup, modern bir kent olamamıştır.

Şimdi gelelim asıl meselemiz olan Göksun’un göbeğinden geçen akarsulara. Cenabı Allah, akarsular konusunda Göksun’a oldukça cömert davranmış ve içinde türünün en kalitelisi olan kırmızı benekli alabalıkların yaşadığı tam üç tane akarsu vermiş. Cenabı Allah vermiş vermesine de biz insanlar onun kıymetini maalesef bilemedik.

Akarsu pislik tutmaz diyerek, eğitimsiz olduğu için doğayı koruma bilincinden yoksun büyüklerimiz ne yazık ki eline geçeni içine atarak aziz olan o suları gözünü bile kırpmadan kirlettiler.

Bu da yetmedi, doğayı koruma bilincinin geliştirilmesi, turizm konusunda bölge insanının eğitilmesi ve bu kaynakların etkin bir şekilde korunabilmesi için adım atması gereken belediye başkanlarımız, halka hizmet ettiğini iddia ederek, göğsünü gere gere, ilçenin tüm kanalizasyonu, atık sularını hunharca bu sulara akıtmaktan geri kalmadı.

Bu da yetmedi, inşaat atıklarının, molozların, sanayi atıklarının bu akarsulara atılmasını yıllarca seyreylediler.

Yetti mi? Tabi ki yetmedi. Daha fazla kirletmeleri gerektiğine inandıkları için koca ilçenin katı atıklarını, yani hiçbir ayrıştırma işlemine tabi tutulmayan her türlü çöpü bu akarsulardan Kömürsuyu havzasına gelişigüzel dökmekten de geri kalmadılar. O da yetmedi, mezbahanede kesilen hayvanların bilcümle sakatatlarının, ayaklarının ve başlarının yanı başından geçen bu akarsulara atılmasına da göz yumdular.

Yani anlayacağınız, kendini bulunmaz hint kumaşı zanneden, ben varsan bu ilçe var, yoksam yok diyen, vizyonsuz ve basiretsiz belediye başkanlarımız, çok değil bundan 15 yıl öncesine kadar içinde kırmızı benekli alabalıkların yaşadığı, 20 yıl öncesine kadar kenarına diz çöküp kana kana su içtiğimiz bu akarsuları bırakın içinde canlı yaşamayı, etrafa yaydığı iğrenç kokular nedeniyle yanından canlı geçemez hale getirdiler. Tıpkı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 yıl önce teslim aldığı, kokudan yanına yaklaşılmayan Haliç’i, her gün patlayan çöplükleri ve tanker başında su kuyruğuna giren insanları ile ana haber bültenlerinin vazgeçilmezi olan İstanbul gibi.

Sevgili dostlar, tarihe mal olmuş, sanayisi ve ekonomisi güçlü, eğitim düzeyi yüksek, turizme açık, insanların yaşamaktan mutlu olduğu, seyahat eden insanların mutlak uğrak yeri olan şehirlere baktığımız zaman, vizyonları ve icraatları ile tarihe ismini yazdıran kişiler tarafından yönetildiklerini görürüz. Bu kişiler, içinde bulundukları zorlukların ötesinde, başarılması imkânsız gibi görünen hedefleri ortaya koyarak, mücadele edip başarıya ulaşmış liderlerdir.

20 yıl önce Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve geldiği İstanbul’u 4 yıl içinde bu sorunlardan kurtaran Sayın Recep Tayyip Erdoğan, tüm belediye başkanlarının örnek alması gereken bir liderdir. Göksun’un çiçeği burnunda Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Coşkun Aydın’da, 30 Mart yerel seçimlerinde ortaya koyduğu ve belediye başkanlığında 6 ay gibi kısa bir sürede hayata geçirdiği projeler ile Sayın Erdoğan’ı örnek aldığını ortaya koymaktadır.

Göksun’un 20 yıldır çözüm bekleyen sorunlarına tek tek el atan Başkan Aydın, başta parklar olmak üzere toplu yaşam alanlarını Göksun’a ve Göksunluya yakışır hale getirmek için gecesini gündüze katıp hizmet üretmektedir. Göksun’un acilen çözülmesi gerek iki hassas sorunundan biri olan ve lağıma dönen akarsuların arındırılması ve içinde tekrar canlı yaşar hale getirilmesi için kolları sıvayan Başkan Aydın, çok kısa bir sürede Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile bu sorunu çözüme kavuşturdu. Geçtiğimiz hafta temeli atılan ve iki ay gibi kısa bir sürede bitecek olan kanalizasyon projesi ile Göksun’un ortasından geçen Göksu çayı, Kayseri karayolundan başlayıp 4 kilometre uzunluğunda hat döşenerek Pınarbaşı, Tepebaşı, Köprübaşı ve Kurtuluş mahallelerinin kanalizasyonundan arındırılmış olacak.

Başkan Aydın, projenin bununla sınırlı kalmayacağını ve Göksu çayının etrafında uygun alanlara rekreasyon alanı yaparak bu bölgeyi Göksun halkının en önemli uğrak yeri yapacağını söylüyor. 20 yıldır el atılmayan bir sorunu 6 ay gibi kısa bir sürede hayata geçiren Başkan Aydın’ın bu rekreasyon projesini de en kısa sürede hayata geçireceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Bu güne kadar çözülemez denilen tarihi sorunları tek tek çözüme kavuşturan Başkan Aydın, yeni bir Göksun ve yeni bir medeniyettin de temellerini atıyor.

-Duamızı kaybettik

Sevgili dostlar, hiç kuşkusuz insan hayatını en çok etkileyen olayların başında ölüm gelmektedir. Ölümle birlikte hayatımızdan çıkan sevdiklerimiz, yakınlarımız, arkadaş, eş, dost ve akrabalarımız bedeni yokluklarının yanında hayatımızdan birçok şeyi beraberlerinde götürüler.

Geçtiğimiz hafta ebediyete uğurladığımız babaannemde, Cenabı Allahın bize nasip ettiği dua hazinemiz, huzur kaynağımız ve manevi büyüğümüzdü. Biz sadece bir büyüğümüzü değil, bizi duaları ile bu günlere getiren dua hazinemizi kaybettik. Yüce Rabbim ondan razı olsun, mekânını cennet etsin.

Bizzat gelerek, telefon açarak, mesaj ve selam yollayarak acımızı paylaşan tüm dostlara sonsuz teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Fenerbahçe’de sakatların durumu ne ?Yahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıYahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştü
Lice kırsalına hava harekatıLice kırsalına hava harekatıGelene hoş geldin Gidene güle güleGelene hoş geldin Gidene güle güleFenerbahçe evinde 23. kez kazandıFenerbahçe evinde 23. kez kazandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01