Başkan Aydın’ın Büyük Başarısı

Nurettin DAL

“Devletimizin imkânlarını Göksun’a getirmek için, tüm yatırımcı kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapacağız.”

Sevgili dostlar, busöz, Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın’ın 30 Mart 2014 Yerel Seçim dönemindehayata geçirmeyi planladığı projelerini anlatırken nasıl bir kaynak kullanacağını özetlediği bir cümle.

Sadece bu cümle bile Başkan Aydın’ın, AK Parti vizyonunu, hizmet ve belediyecilik anlayışınıne kadar kavradığının bir göstergesidir. Her ne kadar siyasetin dışında olsa da bürokrasi içinde farklı görevlerde kendini yetiştirmiş, Yazı İşleri Müdürlüğü ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürlüğü görevleri ile de iletişim ve yatırım konusunda büyük tecrübe kazanmış olan Başkan Aydın, bu tecrübesini kısa sürede Belediyeye yansıtmayı başardı.İkili ilişkilerdeki tecrübesi ile attığı adımların karşılığını kısa sürede almaya başlayan Başkan Aydın’ın mazbatasını aldığı 4 Nisan 2014 Cuma gününden bu güne kadar Yatırımcı Kurum ve Kuruluşlar aracılığı ile belediye bütçesine dokunmadan Göksun’a kazandırdığı proje, hizmet ve araçların toplam maliyeti 4 milyon 554 bin Türk Lirasıdır.2014 yılı bütçesi 12 milyon 104 bin, yatırım harcaması 5 milyon 480 bin, 2015 yılı tahmini bütçesi 19 milyon 500 bin, yatırım hedefi ise 11 milyon 771 bin Türk Lirası olan bir ilçe belediyesi için son bir yıl içinde4.5 milyon hibe desteği almak çok büyük bir başarıdır.

Sevgili dostlar, bu başarının tesadüf olmadığını görmek için Başkan Aydın’ın seçim döneminde kamuoyu ile paylaşılan proje kitapçığına göz atmak yeterlidir. Zira en küçük ayrıntısına kadar hesap edilerek hazırlanan kitapçıkta toplam 37 proje yer alıyor. Bir bakıma yol haritası olan bu kitapçıktaki projeleri hayata geçirmek için her türlü imkân ve fırsatı değerlendiren Başkan Aydın’ın bu kapsamda Göksun’a kazandırdığı son proje ise 5 adet Halı Saha Projesidir.

Geçtiğimiz günlerde Ankara programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nu ziyaret eden Başkan Aydın, burada yakaladığı fırsatı iyi değerlendirerek toplam maliyeti 578 bin Türk Lirası olan toplam 5 adet halı saha projesini Göksun’a kazandırdı. Sözleşmesi imzalan ve önümüzdeki günlerde ihale süreci başlayacak proje kapsamında Merkez Yenimahalle, Bozhüyük, Kanlıkavak, Büyükkızılcık ve Ericek mahallelerine tam teşekküllü halı sahalar yapılarak hizmete girecek.

Sevgili dostlar, bu projeyle ilgili önemli bir husus daha var ki, 578 bin liralık maddi yatırımın çok çok ötesinde hiçbir maddi bedelle ifade edilemeyecek bir kazanım olan sosyal bütünlüktür. Bu mahalleler aynı zamanda bölge olarak nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu yerleşim yerleridir. Mesela Ericek Mahallesine yapılacak olan halı sahadan Ericekli gençlerin yanında Tombak, Karadut, Kemalpaşa ve Kamışcıklı gençlerde istifade edebilecekler ve yapılacak olan futbol turnuvaları ile aynı zamanda bölgede sosyal bütünlük sağlanmış olacaktır. Bu durum diğer dört mahalle içinde geçerlidir.

Akdeniz Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından geçtiğimiz yıl yayınlanan “Spor Yoluyla Toplumsallaşma-Yeniden Toplumsallaşma Süreci” başlıklı makalede şu ifadelere yer verilmiştir; “Araştırmalar, sporun, toplumsallaşma sürecinde elde edilen kazanımlardan biri olduğunu göstermektedir. Spor, özellikle takım sporları, çocuk ve gençlere, bir grup içinde nasıl davranacaklarını, davranışlarını ve heyecanlarını nasıl denetleyeceklerini öğretir. Bir araştırmaya göre, gençlerin spora başladıktan sonra; serbest zamanlarını yararlı biçimde değerlendirdikleri (% 98.6), takım çalışmasının önemini kavradıkları (% 97.2), sorumluluklarının bilincine vardıkları (% 95.8), planlı ve ölçülü çalışma alışkanlığı kazandıkları (%94.4) görülmektedir. Ayrıca, sporun, işbölümü, paylaşma ve dayanışmanın önemini kavrama (% 93), kurallara karşı daha dikkatli ve duyarlı olma (% 92.3), başkalarının fikir ve inançlarına karşı daha hoşgörülü olma (% 88.7) açısından da toplumsallaşmada etkisi olduğu görülmektedir.”

Sevgili dostlar işte bu yüzdendir ki, belediyecilik kavramı zaman içinde değişmiş, belediyecilik hizmetleri denilince ilk akla gelen Fiziki Belediyeciliğin yanında Sosyal, Kültürel ve Çevre Dostu Belediyecilik kavramları büyük önem kazanmıştır. Dünya genelinde baktığımız zaman bu kavramları doğru ve zamanında hayata geçiren başkanlar ile yönettikleri şehirler marka olmuş ve tarihe geçmişlerdir.

Hüseyin Coşkun Aydın’ın Yatırımcı Kurum ve Kuruluşlar aracılığı ile belediye bütçesine dokunmadan Göksun’a kazandırdığı diğer projeler ve bütçesi ise şöyle:

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Başkanlığı (KASKİ), Göksu Çayı Dere Islahı Projesi: 650 bin TL,

Gençlik ve Spor Bakanlığı, FİFA standartlarında Sentetik Çim Saha Projesi: 875 bin TL,

İller Bankası, Köroğlu Parkı Projesi (5 bin metrekare): 946 bin TL,

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çöp Toplama Kamyonu: 185 bin TL,

Karayolları Mersin Bölge Müdürlüğü, Üst Geçit Projesi: 275 bin TL,

Türkiye Belediyeler Birliği, Hidromek 4CX Alpha Kepçe: 180 bin TL,

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Göksun Doğa Turizm Merkezi Projesi: 865 bin TL,

Ayrıca şu notu eklemekte fayda görüyorum. Karayolları Mersin Bölge Müdürlüğü tarafından önümüzdeki günlerde Kayseri Karayolu Hacımirza kavşağında yapılacak üst geçit ve gelecek yıl yapılması planlanan 3 adet üst geçidi de dahil ettiğimiz zaman ilçeye 1 milyon 100 bin liralık bir kaynak daha girmiş olacak.

Devam eden çalışmalar ile siyasi belirsizlik nedeni ile bekleyen projeleri de hesaba katarsak Başkan Aydın’ın verdiği sözler ile vadettiği projelerin görev süresi bitmeden önce hayta geçeceğini söylersek sanırım yanlış olmaz.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Fenerbahçe’de sakatların durumu ne ?Yahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıYahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştü
Lice kırsalına hava harekatıLice kırsalına hava harekatıGelene hoş geldin Gidene güle güleGelene hoş geldin Gidene güle güleFenerbahçe evinde 23. kez kazandıFenerbahçe evinde 23. kez kazandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01