Bırakınız Ramazana İhaneti

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Geçenlerde iftar öncesi, elimde kumanda, TV kanallarını geziyorken yine o bilindik yüzler Ramazan programları ile karşıma çıktı.

Bir kaçını dinledikten sonra neden bu kadar özümüzden, benliğimizden, insanlığımızdan uzaklaşıyoruz sorusunun cevabını bulmuş oldum.

Gerçekten ilmi bilgisi ile insanları nasiplendirmeyi görev edinmiş bilim adamı ve hocalarımızı tenzih ederek, TV kanallarındaki gösteri adamı hocaların bu toplumu bu hale getirdiğine karar verdim.

Neden derseniz;

 Ben küçük çocuktum o zaman da televizyonlarda aynı sorular sorulur idi.

 “Ağızı çalkalamak orucu bozar mı hocam?”

 “Denize girmek, dişimi fırçalamak, sakız çiğnemek, oje sürmek, sevgilimi öpmek, el ele nişanlımla gezmek, burnuma su çekmek, yemeğin tadına dilimle bakmak, sigara içmek, yalan söylemek, şaka yapmak vb. birçok enteresan soru ile orucum bozulur mu hocam? sorularına 20 senedir aynı yüzler aynı şekilde cevap vermeye devam ediyor.

Bir Allah’ın kulu hocamızda “ey mübarek, oruç öncelikle neden tutulur? Ne kazanırız oruç ibadetiyle? Ne için bize ibadet olarak farz kılınmıştır? Sorularını sormuyorlar.

Varsa yoksa cinsellik orucu bozar mı varsa yoksa üçkâğıtçılık oruca zarar verir mi?

Yahu arkadaşım sizin yüzünüzden bu milletin benliği kayboluyor anlamıyor musunuz?

 Sizin yüzünüzden inanmayanların “Müslümanlık sürekli cinsellikten mi bahseder?” sorularına maruz kalıyoruz.

Mesela sizin yüzünüzden kadına şiddet artıyor.

Sizin yüzünüzden Işid gibi örgütlere bu ülkeden katılım artıyor.

Sizin yüzünüzden esnaf oruç tutarken terazisinin doğruluğunu kontrol etmiyor.

Sizin yüzünüzden bu ülkede Müslüman bildiklerimiz kul hakkı yiyor.

Sizin yüzünüzden bu ülkede rüşvet yiyen sayısı artıyor.

Sizin yüzünüzden bu ülkede şekilcilik ön plana çıkarken mütevazılık kayboluyor.

Sizin yüzünüzden 20 sene önce Ramazan aylarında insanlar oruç tutanlara saygılarından gizli yerlerde yer içerlerken şimdi kimseye saygı duyulmuyor.

Neden mi sizin yüzünüzden?

Çünkü siz yemeğin tadına bakmanın cevapları ile uğraşırken rüşvet YEMENİN kul hakkı YEMENİN oruca vereceği zarardan hiç bahsetmediniz.

Siz anca aldınız elinize mikrofonu, arkadan tasavvufi müziği açtırdınız yayıncılara, bir iki duygusal şiir ve Hz. Peygamberimizin hayatından kesitler okuyarak program başına 3 5 bin lirayı cebe atma hayallerini yaşattınız.

Mesela yine aynı siz, ramazanda denize girmek günah dediğiniz için ramazan ayında kumsallarda insan dövüldü bu ülkede.

“İçki zaten günah! İçkiyi içen hele hele ramazanda içen cehennemliktir.” dediğiniz için Koreli bir iş yeri sahibi linç edildi, deyyusun teki tarafından.

 Oysa siz önce Kur’an’da belirtilen “Müminler ancak kardeştirler” ayetini okuyarak yayın yapsaydınız, Televizyonun etkisi altına girmiş bu halkın belki bir kaçını uyandırabilirdiniz.

Ya da insanlarımıza “Yiyiniz, içiniz israf etmeyiniz” ayetini öğretebilseydiniz, yolsuzluk yaparak, terazisini yanlış tarttırarak sırf gösterişli iftar vermek için insanlara kazık atarak, para kazanmaya çalışan sözde Müslümanlara ders verebilirdiniz!

Adam olmayı ve güzel ahlakı öğretseydiniz önce, zaten bu deli zırvası sorularla karşılaşmazdınız.

 Bizim dinimizin temeli, İnsana sevgidir, ahlaktır, kardeşliktir, kul hakkı yememektedir.

  Bizim dinimiz gösterişten uzak kalmayı ve mütevazılığı emreder.

Bu televizyon starları yüzünden Müslümanlık ile arasına buzdağları giren nice arkadaşımızı tekrar Müslümanlığa ısıtamıyoruz.

Çünkü bizim TV starı din âlimlerimiz hala cinsel organından giren suyun orucu bozacağını anlatmakla meşguller.

Harbiden aklıma gelmişken bende sorayım ey hoca kılıklılar, büyük abdestin akabinde taharet ile oruç bozulur mu? Bu konuyu henüz gündeminize almadınız hatırlatayım dedim!

Hayırlı ramazanlar tekrardan, güzel dinimizi güzelce yaşayabilmemiz dileğiyle.

Yazarın Diğer Yazıları
Arıcılara Eğitim VerildiArıcılara Eğitim VerildiErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıAntalya'da patlamaAntalya'da patlamaBeklenen görüşme gerçekleştiBeklenen görüşme gerçekleştiGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduAykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"Aykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"
13 ilde dev FETÖ operasyonu13 ilde dev FETÖ operasyonuÜnlü işadamı F.Bahçe’ye talip olduÜnlü işadamı F.Bahçe’ye talip olduHacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)Hacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01