Birlikte Yaşama ve Hoşgörü Kültürü

Bekir YILMAZ

 “Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirine zarar vermeden de birlikte yol almanın mümkün olduğunu...”

Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

Farklılıklara tahammül,hoşgörü,sevgi,saygı deyince hemen aklımıza Mevlana,Hacı Bektaş-ı Veli,Yunus Emre gelir,ve hepimizin sevgiye saygıya, sosyal barışa, kardeşliğe, paylaşmaya, yardımlaşmaya ve birlikte yaşamaya ihtiyacı vardır. Birbirimize karşı yerine getirmemiz gereken görev ve sosyal sorumluluklarımız vardır o halde,  hep beraber, hayatı acı ve tatlısıyla birlikte paylaşalım yaşayalım. Farklı düşüncelerin bir arada ve huzur içinde yaşaması kadar güzel bir duygu yoktur. Özellikle şu mübarek Ramazan ayında…!

Birlikte yaşama kültürü, insanların kendilerinden farklı düşünebileceklerini ve düşüncelerinin mutlaka yanlış olmadığını kabul etmek demektir

Birlikte yaşama kültürü, eleştirilere açık olmak, bu eleştirileri gelişim ve değişim adına bir fırsat olarak görmek ve kabul etmek demektir

İnsanlar; hangi inançtan,hangi etnik kökenden, hangi dilden, hangi siyasi düşünceden olursa olsun öncelikle insan olduğunun algılanması gerekir.Aynı zamanda her insan, saygıya değer bir varlıktır.

Hiçbirimizin kendimizden farklı düşünen, inanan ve farklı kültüre sahip olan insanları küçümseme hakkı da yoktur.

İnsanların kültürleri,yaşam biçimleri,dini inançları,siyasi görüşleri,gönül verdikleri takımları birbirinden farklı olabilir.Bu farklılık bir ayrışma sebebi değil,bilakis bir  kültür zenginliği olarak algılanmalıdır.

Biz insanlar karşımızdaki insanların değerlerine yaşam biçimlerine,inançlarına ne kadar saygılı olursak hiç şüphesiz  aynı davranışı karşımızdaki insanlarda bize gösterir.Veya tam terside olabilir şöyle düşünecek  olursak eğer karşımızdaki insanların degerlerine,inançlarına, yaşam biçimlerine negatif olumsuz bir yaklaşım içinde olursak  aynı davranış ile karşı karşıya kalacağız demektir ve burada  bir fikir ve inanç  tartışması kaçınılmaz olur.Bu güne kadar da, hiç kimse tartışarak karşısındakini ikna edememiştir.

İnsanları ikna etmenin  birinci önceliği insanlara karşı saygılı olmak ilgi göstermek ve bu yolla insanların gönlünü ve sevgisini kazanmaktır. Saygı ve davranış şeklimizi vücut dilimizi kullanarak ve iletişim kurarak diyalog  içerisinde ifade edersek, insanlar bizleri ilgi ve dikkatle izler ve vermek istediğimiz mesajları daha kolay algılar ve önem verir.

İnsanlara karşı saygısız,yakışıksız,anlamsız,olumsuz sözler söyleyerek kalpleri kırarak hiç bir şekilde mesafe kat edemeyiz ve karşımızdaki insanlar üzerinde negatif izler bırakırız

Saygısızlığın sonucu saygısızlıktır.Saygısızlık,iletişim kanalları ve diyalogun önündeki en büyük engeldir. Birbirlerine saygı duymayan insanlar iletişimlerini pozitif şekilde devam ettiremezler.

Farklılıklara tahammül edemeyen karşısındaki insana saygı duymuyor demektir.

İnsanları birbirine yaklaştıran bağ ise saygı ve sevgidir. Eğer bunları yaşamımız boyunca devam ettirirsek birçok sorunumuzu da ortadan kaldırmış oluruz.

Kimseyi küçümsemeyelim, aşağılamayalım…

İnsanların değerini;

İnançları ile,siyasi görüşleri ile,dilleri ile,dinleri ile,etnik kökenleri ile,cinsiyetleri ile,maddi güçleri ile ve hatta tuttuğu takımları ile değerlendirmeyelim ölçmeyelim,

İnsanlar farklıdır... Çünkü…

Farklı giyinirler...

Farklı düşünürler...

Farklı konuşurlar...

Farklı yaşarlar...

Farklı inançları vardır...

Farklı yollarda yürürler...

Farklı takım tutarlar…

Farklı insanların hepsi, insandır...

Farklılıklarla bir arada yaşayabiliyorsak eğer, işte o zaman insanız... 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01