Bombaya Dair Bir Kaç Teknik Soru

Mustafa SEYİTHANOĞLU

 Dün, klasik bir Pazar gününden farklıydı benim için.

Annem, kardeşim, yengem memleketten bizi ziyarete gelmiş, kendi evimizde güzel bir kahvaltı yapmış, üstüne de onları alışverişe götürerek, şoförlük vaziyetimi yerine getirmiştim.

 Akşam 5 gibi şehir dışından gelen bir dostumuzla Ankara/Bahçelievler civarında bir yerde yemek yiyorduk. Hava biraz kapalıydı yağmur yağacak gibiydi. Saat 18.45 te bir ses ve o sesle beraber titreyen camı gördüğüm anda yine bomba dedim. Masadaki diğer arkadaşlar gök gürültüsü zannetse de, camları titreten bu sesin bomba olduğunu 5 dakika içerisinde anladık.

 Annem, kız kardeşim, yengem ilk defa Ankara’da bombanın sesini duymuş. İlk defa bizim her defasında olduğu gibi yaşadığımız olayları izleme imkânı bulmuştu.

Geçen yazımda da yazdığım gibi sırasıyla belli adımlar, eş dost araması, bombanın yerinin öğrenilmesi, orada olabilecek kişileri arama falan filan!

   Buraları biz yazmaktan konuşmaktan yorulduk. Ben birkaç teknik soru sormak istiyorum sadece!

  1. Bir önceki olayın üzerinde daha 1 ay bile geçmemişken, güvenlik güçleri bu kadar teyakkuz halindeyken nasıl olurda bir araç bu kadar rahat bir şekilde şehrin göbeğine elini kolunu sallayarak girebilir?
  2. Türkiye’de askeri ve sivil kaynaklı temin edilen bombalı araç istihbaratlarına karşı alınan tedbir ve önlemler nelerdir?
  3. İçişleri Bakanı’nın daha önce birçok vakayı önledik diye bahsettiği vakalar nelerdir? Ne gibi araçlar yakalandı? Hangi örgütle bağlantısı vardı? Yargılandılar mı? Araçlar ne oldu? Bunlarla ilgili vatandaşların içini ferahlatacak açıklama yapmayı düşünürler mi?
  4. Türkiye’de tüm şehirlerarası yollarda bulunan direk üzerindeki kameraların işlevi nedir? Fotoğraf mı çeker? Video kaydı mı yapar? Yoksa sadece üzerindeki yazılım eğer hızı 110 Km’nin üzerindeyse plakayı emniyete bildir şeklinde bir yazılım mıdır?
  5. Mobeselerde plaka, araç, yüz tanıma sistemleri mevcut mudur? Mevcut ise bir uyarı mekanizması mı çalışmaktadır? Yoksa İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde bir odanın içinde 1000 tane ekrana bakan onlarca polis tarafından mı incelenmektedir?
  6. Ankara’nın Doğu, Güney, Batı, Kuzey istikametinden Ankara’ya girmek istesem, Kızılay’a kadar kaç tane mobese, radar, kontrol kamerasından geçmek zorunda kalırım? (Benim tahminim en az 20) Bu kameraların kabloları mı bozuk? Sadece süs mü? Kayıt mı tutmuyorlar?
  7. Ankara’da her köprülü kavşağın üzerinde bulunan birkaç polis memuru köprünün altından geçen araçların neyini kontrol ediyor? Plaka, Marka, Sima? Ya da sadece vatandaşa güven içinde olun kontrol bizde görüntüsü mü veriliyor?
  8. Her patlamanın akabinde birkaç saat içerisinde patlayan aracın hangi ilden ne zaman geçtiği, kimden çalındığı, markası, modeli, bomba düzenek şekli nasıl hemen tespit ediliyor?

Bu soruları sorduktan sonra birkaç çıkarımımı da sizinle paylaşmak istiyorum!

Eğer ki ilgili aracın menşei, izlediği güzergâhı, çalıntı tarihi, gittiği şehirleri tespit ediliyorsa, yollardaki bu kameralar çalışıyor demektir! Eğer ki araç sahibi, araç modeli, araç rengi araç sahibi biliniyorsa emniyetin, jandarmanın kayıt tutan ihbar alan birimleri de çalışıyor demektir.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın ana sayfasında İstihbarat oluşumu adında bir döngü anlatılmıştır.

Bu döngü’ nün ilk sırasında İstihbarat ihtiyaçlarının tespiti ve toplama çalışmalarının yönlendirilmesi aşaması bulunmaktadır. İkinci sırada Haberlerin Toplanması, üçüncü sırada HABERLERİN İŞLENMESİ, dördüncü sırada İSTİHBARATIN YAYIMI ve KULLANILMASI aşamaları mevcuttur.

Yukarıda paylaştığım teknik soruların belli cevaplarını kendim verdim! Tahminime göre bu kamera ve elektronik sistemler çalışıyor, kayıt tutuyor ve ilgili kayıtlar ilgili birimler tarafından toplanıyor! Üstelik bu aşama devletin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturuluyor!

Demek ki zaaf noktası haberlerin işlenmesi ve istihbaratın kullanılması aşamasında!

Peki, bu noktada sorumlular kimler acaba?

Peki, bu sorumlular son 1 yılda son 5 yılın istihbarat zaaflarından kaynaklı 1000’in üzerinde ölen asker polis ve sivilin sorumluluğunu hiç mi taşımazlar?

Hani biz vatandaşız, vergi ver diyor devletimiz veriyoruz! Askere git diyor gidiyoruz! Benim için çalış diyor çalışıyoruz! Ne isterse yapıyoruz. Ben vatanımı çok seviyorum bayrağımı bir an olsun arabamdan indirmiyorum! Askere yine gel desinler yine giderim! Ama sürekli bomba korkusuyla yaşamak, hele hele ülkenin başkentinin tam ortasında bir ayda iki kere camımın titremesi beni biraz geriyor!

Üstelik bu işin bir tane sorumlusu da çıkmıyor!

Acaba sorumlular sorumlu olduklarını mı bilmiyorlar acaba?

Bir sonuç varsa bunun sorumlusu vardır değil mi?

Mesela çok güzel yollarımız var bu yolları yapan bir hükümetimiz var sorumlusu belli takdir ediyoruz!

Mesela güneydoğuyu kan gölüne çeviren bir terör örgütü var sorumlusu belli mücadele ediyoruz!

Mesela evlerimizde elektrik kullanıyoruz. Kaçak kullanırsak ceza ödüyoruz! Neden sorumluyuz!

Mesela günah var sevap var sorumluluğu bizde yaptığımız kadarıyla ahiretimizi yaşayacağız! Ne bir eksik ne bir fazla!

Her şeyin sorumlusu olduğu bir âlemde, bir kâinatta, bu olayların hiç bir sorumlusunun olmaması imkânı var mı?

Peki devletimiz suyumuzu ödemediğimizde ikinci ayı beklemeden suyumuzu keserken bu bombaların patlamasına sebep olan sorumlulara cezayı neden kesmiyor?

Hadi devlet ceza kesmiyor, yahu ey sorumluluk sahipleri dün gece nasıl uyudunuz? Mesela yastığa kafanızı koyduğunuzda ne hissettiniz? Hiç mi vicdanınız yok? Hiç mi gurur, onur kelimelerini işitmediniz?

Velhasıl kelam son bir düşüncemi de yazıp yazımı bitireceğim.

İktidar ve muhalefet olayın ilk anından beri birbirlerine hakaret etmek yerine acı paylaşıyorlar. Çok uzun zamandır görmediğimiz bir şeydi bu demek ki beraber acı çekebilmemiz için 5 ayda 3 kere patlamamız gerekiyormuş.

Yazarın Diğer Yazıları
Akkurt  Gazeteciler Günü’nü KutladıAkkurt Gazeteciler Günü’nü KutladıÖzdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Özdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’İnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyorİnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyorAteş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Ateş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Kitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyorKitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyor
ABD Savunma Bakanı Türkiye’deABD Savunma Bakanı Türkiye’deHakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiHakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldüÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldü
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01