Bu Şehrin 3 Problemi Kentsel Dönüşüm, Turizm, Ulaşım

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Yaklaşık 10 gündür memlekette yani Kahramanmaraş’tayım. Memleketimde bayram gerçekten çok farklı. Çok iyi yaşandığını ve idrak edildiğini düşünüyorum. Çok şükür gurbette sadece bir bayram geçirdim onun haricinde her daim memleketime geldim.

Kahramanmaraş bu bayram çok siyasi bir bayram geçirdi. Büyükşehir ve ilçe belediye başkan aday adayları sürekli ziyaretler ve toplantılar gerçekleştirdi.

Her gün Kahramanmaraş’ın belirli mekanlarında aday adaylarının kulis çalışmalarına tanık oldum.

Bir şey gözümden kaçmadı değil. Kahramanmaraş merkezde Ak Parti’den sonra en güçlü parti olan MHP çok sessiz. Bu sessizliği beğenmedim. Bir ilde siyaset muhalefeti ile ve tüm ideolojileri ile yapılmalı.

Bayramın 2. günü öğleden sonra Kahramanmaraş’ta bir vakıfın bayramlaşmasına katıldım. Bu sırada bu vakıfın bayramlaşmasına yine bir çok aday adayı ziyaretlerde bulundu.

Bayramlaşmanın ardından Ak Parti 12 Şubat Belediye Başkan Aday Adayı Harita Mühendisi Mustafa BULUNTU ile MADO’da buluştuk. Adaylığı, fikirleri ve düşünceleri üzerine iki saatlik bir sohbette bulunduk.

655.20131021120639.jpg

Sohbetimiz sırasında yakın dostlarım, Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanvekili Feyzullah TECİRLİ ve Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Mesut TECİRLİ ‘ de bizimle beraberdi.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Kahramanmaraş’ta gençlik hareketlerinin içerisinde aktif görev alan gençlere karşı bu kadar samimi davranan Buluntu, sohbetin başında vizyonlu bir kişilik olduğunu bana gösterdi.

Mustafa BULUNTU, İstanbul Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümü mezunu genç bir siyasetçi. Tabi genç siyasetçiden kastım, düşünce tarzı ve fikirleri ile yenilikçi karakterine bir yakıştırmadır. Ak parti’nin kuruluş aşamasından itibaren teşkilat içerisinde her daim aktif rol almış, sürekli parti içinde çalışmış bir aday adayı kendisi.

Kendisi adaylığını önümüzdeki hafta bir basın toplantısıyla ilan etmeyi planlıyor. Bu sebeple sohbetimizin sadece başlıklarını verip, gerisini kendisinden dinlemenizi daha uygun buluyorum.

Öncelikle her adayın hayali planları olur. Bu planlar çok yüksek bütçeler olmadan yapılması imkansız hayallerdir. Bu hedefler kimse kusura bakmasın ama bana hep boş hedefler olarak gelmiştir. Mustafa Buluntu’nun hedefleri ise daha stratejik ve mikro hedefler gibi görünüyor. Üç başlıkta sıralayacak olursak, Kentsel Dönüşüm, Ulaşım ve Turizm ona göre kentimizin en büyük sorunları. Altına imzamı atıyorum bu düşüncelerinin.

Özellikle kentsel dönüşüm ile sektörel gelişimin sağlanacağının, mimarı, mühendisi, işçisi, kaynak ustası ile geniş bir alana ekonomik katkı sağlayacağının farkında ve bunun için çabalayacağını söyleyen Buluntu, en çok dikkat çekeceği konulardan birisinin de turizm olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş’ın tarihinin binlerce yıl öncesine gittiğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten ve bununla beraber eşsiz bir doğaya sahip olduğumuzu söyleyen Buluntu bu kentin doğasının eşsiz bir turizm potansiyeline sahip olduğunu bize sohbetimiz sırasında aktardı.

Bunun yanı sıra, sosyal sorumluluk tabanlı, kadın, engelli ve çocuklar için bir çok projesinin olduğunu belirten Buluntu, her köy, mahalle ve bölgeyle ilgili stratejik gelişme planlarına sahip olduğunu bize aktardı. Özellikle mahalle olan köylerimizin sahip olduğu yer altı ve yer üstü zenginliklerle, o bölgenin ekonomik tabanını göz önünde bulundurarak yapılacak yatırım planları kesinlikle çok faydalı olacaktır.

Kahramanmaraş’ta eğitimin seviyesini yeterli bulmayan Buluntu, gençlerin spor faaliyetleri ile desteklenmesini, sosyal vakit geçirecekleri yerlerin artırılmasını, üniversite gençliği için cazip olacak yatırımların yapılması gerektiğini belirtti.

Sonuç olarak Buluntu’nun fikirlerini ve samimiyetini son derece olumlu bulduğumu belirtebilirim.

Daha önce yine Kahramanmaraş 12 Şubat Belediye Başkan aday adaylarından Tuncay Kazancı ile yaptığım telefon görüşmesi ve geçtiğimiz günlerde Mustafa Buluntu ile yaptığım görüşme beni heyecanlandırdı. İki adayın da Kahramanmaraş’a değer katmak için aday adayı olduğu aşikar. Zaten derdimiz memleket diyen insanları her zaman beğenmişimdir.

Anadolu Jet hakkında

Çok şükür Kahramanmaraş’tan Ankara’ya düşük fiyata uçma imkanı Anadolu jet sayesinde sağlanmış oldu. Zaman zaman Kahramanmaraş’a Ankara’dan uçmanın maliyeti 300 TL’yi buluyordu. Lakin artık 50 TL’ye uçmak Kahramanmaraşlılara da nasip oldu. Aracı olan herkese teşekkürler.

Yine de yetmez! Çünkü uçuş saatleri ne yazık ki öğle saatlerinde. Kahramanmaraşlı yine günü birlik hareketleri için Gaziantep havalimanını kullanacak! Kahramanmaraş sanayi odasının gücünü kullanıp bu uçuş saatlerinin sabah gidiş akşam dönüş olacak şekilde düzenlenmesini talep etmelidir. Örnek vermek gerekirse Pazartesi sabah iş başı yapabilmek için ben yine Gaziantep 06,30 uçağı ile Ankara’ya gideceğim.

Trafik kuralları hakkında

Ankara’da yemediğim trafik cezasını Kahramanmaraş’ta yiyorum. Kahramanmaraş’ın çevre yollarında 50 km. hız sınırı uygulaması hem trafik için hem işi olanlar için ciddi sorunlar açmaktadır. Kuzey çevre yolunda yolun hakkı olan bir hızla giderken 350 TL hız cezası yedim. Bu da bu halka eziyettir. 70 km uygulamasının bir an önce başlaması lazım.

Nice bayramlara nice güzel günlere çıkmamız dileğiyle…

Yazarın Diğer Yazıları
Fenerbahçe’de sakatların durumu ne ?Yahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıYahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştü
Lice kırsalına hava harekatıLice kırsalına hava harekatıGelene hoş geldin Gidene güle güleGelene hoş geldin Gidene güle güleFenerbahçe evinde 23. kez kazandıFenerbahçe evinde 23. kez kazandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01