Büyüklük, Mütevazilik İle Olur...

Bekir YILMAZ

“Çok kibirli olursan, her aptala kanarsın

 Özverili olursan, her gün ayrı yanarsın

 Alçak gönüllü olmak, yakışır her insana

 Yüksekten uçup yere, çakılana baksana”

Atakan Korkmaz

 

İnsanlar büyük yönetici olabilir, büyük işadamı olabilir, büyük sanayici olabilir, büyük sermaye sahibi de olabilir ama bu sıfatlara sahip olmakla hiçbir zaman büyük insan olunmaz.

“Küçük dağları ben yarattım” edası ile gururlu, kibirli bir şekilde oturması, yüz ifadesi, ses tonu, bakışları, giyim tarzı ile, karşısındaki insanı hor görerek de büyük insan olunmaz.

Büyük İnsan;

Mütevazilik ile olur,

Alçak gönüllülük ile olur,

Kibirlenmeden gururlanmadan olur,

Ahlâkî kuralları benimseyerek ve özümseyerek olur.

Mütevazilik, fakirden çok zengine, memurdan çok amire, cahilden çok alime, halktan çok idareciye lazım olan sosyal bir olgudur.

Acaba ne kadar mütevaziyiz alçak gönüllüyüz, hiç düşündük mü peki? Kibrimiz veya gururumuz alçak gönüllüğümüzü bastırıyor mu? Alçak gönüllü olmak ne kaybettirir bize.

Hepimiz alçak gönüllüğün anlamını biliriz ama uygulamaya gelince yapamayız.

Sabah yolda gördüğümüz her hangi birisine gülümsemek, bir selam vermek günaydın demek çok mu zor?

Yaşlı birine yardım etmek, gönlünü almak çok mu zor?

Çok zengin olmak birisine yardım etmemize, gönlünü almamıza engel mi?

Maddi olarak zengin olmak karşımızdaki insanın karşısında böbürlenmemizi mi gerektirir? Kendi çıkarımız için mi yardım etmeliyiz birilerine? Kim bu dünyada baki kalacak? Birilerini memnun edince en az bizimde onlar kadar memnun olacağımızı düşünebiliyor muyuz? Belki içimizde bir çok alçak gönüllü insan var. Kendisini yüksek görmeyen mütevazi insan var. Asla sözüm onlara değil. Mütevazi ve alçak gönüllü davranarak, bir insanın yüzüne tebessüm gelmesini sağlıyorsak ve bunun sebebi de biz isek bundan büyük mutluluk olabilir mi?

 Hz. Mevlana’nın asırlar öncesinden günümüze kadar gelen önemli miraslarından biri de yedi öğüdüdür. Ölümünden sonra yaklaşık sekiz yüzyıl geçmesine rağmen hoşgörünün sembolü olan Hz. Mevlana unutulmamış, felsefesi kaybolmamıştır. Gerek kişisel gerekse toplumsal pek çok problemin reçetesi olan bu yedi altın öğüt şöyledir:

Cömertlik ve Yardım Etmede Akarsu Gibi Ol

Şefkat ve Merhamette Güneş Gibi Ol

Başkalarının Kusurlarını Örtmede Gece Gibi Ol

Hiddet Ve Asabiyette Ölü Gibi Ol

Tevazu Ve Alçak Gönüllülükte Toprak Gibi Ol

Hoşgörülülükte Deniz Gibi Ol

Ya Olduğun Gibi Görün, Ya Göründüğün Gibi Ol

Kısacası; “Allah için mütevazi olanı Allah yüceltir. Böbürleneni Allah alçaltır. Allah'ı çok ananı Allah sever” Hadis-i Şerifi, düşüncelerimize ve gönlümüze yansımalıdır.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Fenerbahçe’de sakatların durumu ne ?Yahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıYahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştü
Lice kırsalına hava harekatıLice kırsalına hava harekatıGelene hoş geldin Gidene güle güleGelene hoş geldin Gidene güle güleFenerbahçe evinde 23. kez kazandıFenerbahçe evinde 23. kez kazandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01