Çadır Kent Meselesi

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Merhabalar, uzun bir zamandan bu yana, marasgundem gazetesinde siz okuyucularıma köşe yazılarımı yayınlamaktayım. 5 Kasım 2014 tarihi itibariyle vatani görevimi yapmak için gazeteden 6 aylığına ayrılıyorum. Bu süreçte dertlilerin derdini yazabildiysek ne ala. Yazdığım yazılarda yer yer eleştiri alsam da genel olarak olumlu tepkiler aldım. Yazılarımı okuyan herkese tekrardan teşekkür ediyorum.

Son yazımda da Kahramanmaraşlı’nın bir derdini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bildiğiniz üzere Kahramanmaraş, Suriyelilerin dertleriyle dertlenen, onlara kucak açan bir kent oldu. Gerek çadır kentte yaşayan gerekse de şehir içinde ikamet eden Suriyelilere sahip çıkan Maraşlı, dertlinin derdiyle nasıl dertlendiğini bir kez daha gösterdi.

Hükümetin bu noktada Suriyelilere kucak açmasıyla yıllar sonra övgüyle bahsedilecek bir ev sahipliği yapıyoruz. Bu ev sahipliği, yaratılanı severim yaratandan ötürü desturuna nasıl sahip olduğumuzu bir kez daha gösterdi.

Lakin bir tarafta afet altında kalmış Suriyelilere kucak açmışken, diğer tarafta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan milletimizi de mağdur etmemek Türkiye Cumhuriyeti devletinin en önemli önceliği olmalıdır.

Bildiğiniz üzere Çadır Kent, Sanayi kooperatifi tarafından valiliğe Haziran 2013 yılına kadar tahsis edilen 447 dönümlük bir arazinin üzerine kurulmuş vaziyettedir. Kooperatif yönetimi Valilikten bir çok kez randevu talep etse de randevularına karşılık alamamış. Vali beye dertlerini bir mektupla anlatma kararı almıştır. Bu mektupta aşağıdaki sorunlar tek tek dile getirilmiştir.

Yapılan porotokol gereği Haziran 2013te boşaltılması gereken çadır kentin boşaltılmaması, hem sanayi kooperatifini hem de kooperatif üyelerini son derece mağdur etmiştir.

1994 yılında mevcut sanayi sitesinin 1550 dönümlük genişleme sahasındaki işyerleri için üye kaydı başlamıştı.

Sanayi tevsii alanındaki 1150 dönümlük arazi alımı da yine aynı yıl itibariyle başlamış, 2006 yılında sona ermişti.

Geriye kalan tarım alanlarının cebri olarak istimlak edilmesi için TOKİ bünyesindeki Kamulaştırma İdaresi aracılığı ile 2012 yılında dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın oluru ile 2012 yılının sonuna kadar 404 dönümlük mülkiyet TOKİ Kamulaştırma İdaresi tarafından bedeli KOOPERATİF tarafından ödenmek kaydıyla istimlak edilmiştir.

TOKİ’nin talep ettiği %10 komisyon payı olan 973.695.00TL’nin tamamı yine kooperatif tarafından ödenmiştir.

Bahse geçen alan 1/1000’lik imar planları yapılarak Belediye Meclisince onaylanmıştır.

28.04.2014 tarihinde askıdan inen bu uygulama ve parselizasyon planları Tapu ve Kadastro Müdürlüğünün onaylaması safhasına gelmiştir.

Bu süreçler devam ederken Haziran 2013 yılına kadar Valiliğe verilen 477 dönümlük arazinin henüz boşaltılmamış oluşu, kooperatif üyelerini son derece mağdur durumda bırakmaktadır.

1019 üyeden 362 adetinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kredisi kullanarak yapılması için gerekli müracat işlemler tamamlanmış olup, geriye kalan 657 kişilik üye grubu işyeri inşaatlarını kendi imkanları ile yapacaklardır.

Bu üyelerin arsa kuraları çekilerek inşaat yapmaları için yerlerini teslim edecek olan kooperatif, kuralar sonucunda bazı işyerlerinin çadır kent arazisine isabet edecek olması sebebiyle büyük bir mağduriyet olacağını Valiliğe yazdıkları dilekçe ile anlatmıştır.

Çadır kent alanının bu yıl sonu itibariyle büyük bir şantiye alanına döndürüleceği, protokol süresi bitmiş Çadır Kentin bir an önce kaldırılması gerektiğini belirten Kooperatif yönetimi bazı haklı gerekçekelerini de Vali beye aktararak, Maraşlı küçük sanayicinin mağdur olmaması için gerekli tüm girişimleri gerçekleştirmiş vaziyettedir.

Bildiğiniz gibi Menderes Mahallesindeki eski sanayi bölümünün kentsel dönüşüme tabii olması, şehrin kenar mahallelerindeki esnafların işyerlerinin yakın zamanda kapatılacak olması, mevcut sanayi genişleme bölgesinin bir an önce inşaa edilmesini zorunlu kılmaktadır.

Kooperatif Başkanı Mustafa Kır ve 2. Başkan Muzaffer Kocabaş bu konuyla son derece alakalı kişilerdir.

Kahramanmaraş Valiliği ve Kahramanmaraş Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne 5. Noter aracılığıyla çekilen ihtarname ile bir an önce bu mağduriyetin çözümlenmesi için Avukat Fatma Kaptanoğlu ve Avukat Atalay Kazancı bu durumla bire bir ilgilenmektedir.

Kooperatif üyeleri, devletin malını istememektedir.

Kooperatif üyeleri kendi satın aldıkları mülkiyette haklı olarak üretimin önünü açmak istemektedir.

Suriyelerile kucak açmış Maraşlı’nın mağdur olmaması için bir an önce hazine arazilerinden birisi üzerine bu çadır kentin taşınması gerekmektedir.

Mazlumun yanında olmak, kendi vatandaşına da sahip çıkmak demektir.

Suriyelinin derdiyle dertlenen, Marangoz Ali usta, Mobilyacı Mehmet ustadır.

Bu ustalara üretim alanı sunmamak önce kendi milletini sonra misafirini mağdur etmekten başka bir şey değildir.

1000’in üzerinde işyeri hakkı sahibinin mağdur edilmesi Kahramanmaraş’ta istihdam edilecek 10 bine yakın insanı işsiz bırakmak aileleriyle birlikte 50 bine yakın insanı mağdur etmekten başka bir şey değildir.

Devletin kişilerin mal ve işyeri üstünde, “ben devletim ben ne istersem o olur.” sözünü söyleme hakkı yoktur.

Göreve yeni atanan Vali beyin Kahramanmaraş’ta öncelikli çözmesi gereken sorun bu çadır kent sorunudur.

Kahramanmaraşlı, “Suriyeli mazlumda biz değilmiyiz? Neden bu ayrımcılık” sorusunu sormadan önce muhakkak sorun çözülmelidir.

Valiye yakın, sesini duyurabilecek kişilerin bir an önce bu mevzuyu vali beye açması, Vali beyin Kooperatif yönetimini ivedilikle makamına davet etmesi, mevcut sorunun daha büyük bir mağduriyete ulaşmadan çözümü için gerekli adımları atması gerekmektedir.

Devletine güvenden, ev sahipliğinden, kul hakkına karşı sorumluluğundan, ekmek parası derdinden başka derdi olmayan Sanayici vatandaşın mağduriyetini görmek, göstermek hepimizin görevi.

Çok değerli gazeteci abilerimizin bu konuda bir ses olup, köşelerine bu konuyu taşımalarını rica ediyorum.

Avukat Atalay Kazancı iş yoğunluğuna rağmen bu konuda konuşmak isteyen, haber yapmak isteyen herkese resmi evrak ve bilgilerle yardımcı olacaktır.

Derdimiz Kahramanmaraş ise Kahramanmaraş’ın en büyük dertlerinden biriyle dertlenmek, vicdan sahibi, kalemi dertli için yazan herkesin görevidir diye düşünüyorum.

Sağlıcakla kalın, kırdığımız üzdüğümüz olduysa affola...

Şafak 188 

Yazarın Diğer Yazıları
Gültan Kışanak gözaltına alındıGültan Kışanak gözaltına alındıBakan Özhaseki: "FETÖ otellerinde yaptıkları..."Bakan Özhaseki: "FETÖ otellerinde yaptıkları..."Arıcılara Eğitim VerildiArıcılara Eğitim VerildiErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıAntalya'da patlamaAntalya'da patlamaBeklenen görüşme gerçekleştiBeklenen görüşme gerçekleşti
Genç futbolcu kalp krizi kurbanı olduGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduAykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"Aykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"13 ilde dev FETÖ operasyonu13 ilde dev FETÖ operasyonu
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01