Demokratikleştiremediklerimizden misiniz?

Mustafa SEYİTHANOĞLU

                Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını irdelemeden önce dikkat çekmek istediğim bir durum var.

                Özgürlükçü olarak kendini nitelendiren bir kesim var ve bu kesim kendi özgürlük alanlarına dokunulduğu anda tepkilerini başkalarının özgürlük alanlarını yok sayarak veriyorlar.

                Sabah saat 10:00 itibariyle, twitter ve sosyal medya üzerinden açıklama öncesi, açıklama anı ve açıklama sonrasını dikkatle takip ettim. Özgürlükçü arkadaşlarımızın özgürlük temalı kararlara karşı tepkilerini çok anlayamadım.

                Özgürlük kelimesini diline pelesenk etmiş kitlelerin bu manasız tepkilerinin tek sebebi, Ak parti hükümetine olan “Çarşı AKP’ye karşı” zihniyetinden başka hiçbir şey değil.

                Gelelim demokratikleşme paketine, özünde özgürlük sınırlarını gelenek görenek ve millet kavramları içerisinde hapsetmiş biri olarak beni rahatsız eden bir takım maddeler var.

                Kimilerine göre gerici ve milliyetçi söylemlere sahip olabilirim. Lakin en azından ne düşündüğümü ve neden düşündüğümü çok iyi biliyorum. Özgürlükleri dilinden düşürmeyip Ak Parti reform yaptı diye, verilen özgürlükleri görmemezlik etmiyorum!

                Bir defa baş örtüsü ve dini özgürlükler kapsamında yapılan iyileştirmeleri son derece yerinde ve haklı buluyorum. Siyasi partilere devlet yardımı sınırının da %3’e çekilmesi yine son derece demokratik bir adım.

-          Siyasi partilerin ilçe teşkilatlandırılmasını kolaylaştırma fikri

-          Nefret suçuna cezai yaptırımların artırılması

-          Ayrımcılıklara karşı hapis cezasını öngören “Ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik kurulu”

-          Dini ibadet ve ayinlerin yapılmasına engel teşkil edenlere verilecek cezalar

-          Nevşehir Üniversitesinin isminin değiştirilmesi

-          Kişilerin özel bilgilerine güvence

-          Roman dil ve kültür enstitüsü

Gibi kararları son derece olumlu buluyorum.

Lakin gelelim karşısında durduğum kararlara

Bir defa oy kullanabilen her vatandaşın parti üyesi olma şartı, terörist başı Öcalan olmak üzere, tüm teröristlerin TBMM çatısı altına girmesinin önünü açmıştır.

-          Sunulan seçim sistemini, ben bu ülke için özerk tabanlı bölünme öncüsü bir değişim olarak yorumluyorum.

-          Farklı dil ve lehçe ile siyasi propaganda, özel okullarda farklı dil ve lehçe’de eğitime vize verilmesini

-          Klavyelerde q, w, x gibi harflerin kullanımının serbestleştirilip, kürtçe yazışmalar ve kürtçe terimler için taban oluşturmasını

-          Köy isimlerinin geri verilip, il ve ilçe isimlerinin bakanlar kurulu kararı ile değiştirilmesini

-          İlkokullarda ki and’ın kaldırılmasını

Bu demokratikleşme paketini hiç ama hiç hak etmeyen PKK için verilmiş tavizler silsilesi olarak görüyorum.

İşte tam burada, “Tamam bunların hepsi özgürlük ve gelişmiş ülke standartlarına yakın ama!!!” sorusunu kendime soruyorum.

Birde araya sıkıştırılmış ama cemaatlerin ve yardım toplayan kuruluşların ellerini sıvazlamasına sebep olan, yardım kuruluşlarının istedikleri gibi yardım toplayabilmesi kararı yine benim soru işaretlerimi üzerine çektiğim konulardan birisi.

Ülkemiz için iyi bir paket mi? değil mi? sorusu için çok erken.

Gönül ister ki bu demokratikleşme ve özgürleşme hevesimiz kadar, tarihimize ve kültürümüze de sahip çıkacak hevesimiz ve birliğimiz oluşsa. kültürleşme ve ahlaki değerleri geliştirme tarzı paketler de sunsak diyorum. Bence bu aralar en çok ihtiyacımız olan paketler bunlar!

                Zaten ne olduğu belli olmayan bir eğitim sistemi ile kaybedilmiş bir nesil var iken, bu demokratikleşme paketini kabul edip sindirebilecek, art niyet beslemeyecek, toplumun ne kadarlık bir kesimi vardır sorusunu da kendime sormadan edemiyorum.

                Akil adamlarla ilgili yazımda inşallah haksız çıkarım demiştim. Henüz haklı mıyım haksız mıyım bilmiyorum. Bu paket konusu ardından da diyorum ki. Umarım terörün bittiği, iskandinav ülkeleri gibi kişisel özgürlüklere sözde değil özde değer verildiği, toplumun ve ülkenin bütünlüğünün etkilenmediği bir süreç bizi karşılar.

                Son olarak, bu ülke özgürlüklere ancak ve ancak özgürlük kelimesini ağızına alan zat-ı muhterem dostlarımızın, kendine değil herkese özgürlük desturunu benimsemiş olması ile ulaşacaktır.

                Mümkün mü?

                Bence değil...

Yazarın Diğer Yazıları
Obezite hastası kadın sağlığına kavuşmak istiyorİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltıİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltı"Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız""Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız"Küçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekKüçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldı
Kılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuBugün Hava Nasıl OlacakBugün Hava Nasıl OlacakDünyanın en büyük batık uçağıDünyanın en büyük batık uçağı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01