Dikkat Resmileşti!

Naif Karabatak

Sosyal medya gittikçe alem olmaya başladı. Daha önce sıkça komik paylaşımların tüm profilleri kapladığını gördük, şimdi de “Dikkat Resmileşti” başlığıyla bir başka komik paylaşıma şahitlik ediyoruz.

Peki bunun gerçeği veya gerekçesi ne?

Aslında ne bir gerçeği var ne de bir gerekçesi.

Belki de bilinçaltında yatan bir sebebi var, hepsi bu.

Henüz fotokopinin bile icat edilmediği çocukluğumuzda tanışmıştık bu tür paylaşımlarla…

Bir A4 kâğıdına eğri büğrü yazılmış bir yazı elden ele dolaşırdı.

İçeriğinde bir şey yoktu ama saldığı korku, herkesin 7 kâğıt almasına ve çalakalem kopya yapmasına neden olurdu.

Çünkü bunu yedi suret çoğaltıp dağıtmayan falanca kişinin evi yanmış, falanca yerde deprem olmuş, falanca tüm malını kaybetmişti v.s.

Neyi çoğaltacağın belli değildi.

Çünkü yazının başından sonuna kadar “bunu çoğaltmazsanız…” diye başlayan “hımmmm” diye çocukları kandırır tarzda tehditler vardı.

Hani güzel bir söz olsa, hani ibret verici bir hikaye olsa anlaşılabilirdi. Sadece çoğaltıp, yedi kişiye gönderilmesi isteniyordu.

Eee bu durum, kırtasiyecilere ve postaneye yarıyordu, hepsi bu.

Devir değişti, eğitim imkânı arttı, dünya küçüldü ve herkes çok daha bilen konumuna geldi ama buna rağmen, 7 suret çoğaltma, yerleştiği bilinçaltımızdan bir türlü çıkmadı.

Önce Facebook’un kurallarını değiştirdiğini söyleyen ve 1 Ocak’a kadar profilinde o yazının olmasını isteyen paylaşımlar tüm profilleri kirletti.

Sonra terör örgütüne yardım veya yataklık eden devlet memurlarının işten atılacağına dair yapılan çalışmalar yerini aldı.

Sizin adınıza paylaşım olmaması, mevcut profilinizden başka profilinizin olmadığının iyice bilinmesi için profilinizi kirletmeniz gerekiyordu.

Sonra MİT girdi devreye, sonra Jandarma Komutanlığı…

Ve en son “Dikkat Resmileşti” başlığıyla başbakanlık…

Ben burada yeminler de etsem, gerekçesini de göstersem, kanununu da yazsam, maddelerini de söylesem, bendlerini de sıralasam, değişen bir şey olmayacak, biliyorum.

Hatta cumhurbaşkanı çıkıp açıklama da yapsa, başbakan da konuşsa, MİT müsteşarı da iki kelam etse, yine değişen bir şey olmayacak.

Bizim insanımız gerçekten çok farklı bir anlayışa sahip.

Dünyanın başka yerinde var mıdır bilemem.

Herkesin terörist olmadığını, yardım ve yataklık yapmadığını ispat etme durumundaymış gibi bir algı var.

Sanal alemi saran virüslerle profili kopyalanan, adına mesajlar atılan, sağdan soldan para talep eden, hediye kazandın diye kandıranların durumuna düşmeyi elbet kimse istemez.

Ama şunu herkes bilmeli ki, bir kişiye isnat edilen bir suç, delilleri olmadan kabul edilmez.

Senin adına paylaşım yaptıklarında, “benim adıma yapmışlar” demek çok kolay ve bunun ispatı da, yaşam boyu sürdürdüğün çizgidir.

Bir paylaşımla insan terörist olmaz, bir paylaşımla da aklanmaz.

Elden ele dolaşan ve içeriğinde tek kelime “paylaşmaya değer” bir şey bulunmayan, çocukluğumuzdaki kağıt gibi, şimdi sosyal medyada dönüp dolaşması insana garip geliyor.

Hatırlar mısınız, bir ara da SMS mesajları vardı, bunu on kişiye gönderin diye…

Sonra Whatsapp mesajı kopyalanmaya başlandı.

Şimdi ise Facebook’ta kimin kaleme aldığının bilinmediği, amaçlananın ne olduğu konusunda en ufak bir ipucunun da olmadığı ucube paylaşımlar…

Korkmayın, kimsenin evi yanmaz, kimsenin malı bir anda eksilmez, kimse küt diye düşüp ölmez, Allah istemedikçe…

Hiç kimse terörist olmayana “terörist” demez, çünkü herkes kendisini zaten belli ediyor.

Üstelik de paraya para demeyen Mark Zuckerberg, sizin profilinize o yazıyı yapıştırıp, yapıştırmadığınızla da ilgilenmez…

İyi niyetli arkadaşları anlıyorum.

Kanundan korkan, isnat edilecek suçtan ürkenleri de anlıyorum.

Hayatında hiç olmadığı, yapmadığı, karışmadığı bir suçla karşı karşıya kalmak istemeyen temiz insanları da anlıyorum.

Ama inanın aklı başında, topluma yön veren, “aydın” diye bilinenlerin de aynı saçmalığı profillerine kopyalamalarını bir türlü anlamıyorum.

Dikkat Resmileşti, diyenler, kopyalatacak bir profil bulamadıklarında bu saçmalık son bulacak ama ne yazık ki, çocukluğumdan bu yana, bu tür insanlar hep kopyalatıp, dağıtacak insanları buldular…

Tweetimden seçmeler

Nefret, yaşam tarzınız olmuşsa, dilinizden dökülen sevgi sözcükleri hiç kimseyi etkilemez…

www.naifkarabatak.net

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Özdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Özdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’İnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyorİnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyorAteş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Ateş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Kitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyorKitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyorABD Savunma Bakanı Türkiye’deABD Savunma Bakanı Türkiye’de
Hakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiHakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldüÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldüDarbelerin tarihi aynıDarbelerin tarihi aynı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01