Dile kolay tam 26 yıl.

Mustafa SEYİTHANOĞLU

 

Ben yaşı 24 olan bir Kahramanmaraşlıyım. 24 yıllık ömrümün 18 yılını şöyle böyle hatırlarım, Beşiktaş taraftarı bir baba tarafı, Galatasaray taraftarı bir anne tarafı ikileminden, 96-00 yılları arasında ki o müthiş Galatasaray rüyasının da etkisiyle anne tarafını seçerek Galatarasaylı olmuş bir kişiyim.

Yaşadığım 24 yıllık süreçte ne yazık ki Kahramanmaraşspor’a ait büyük heyecanlar yaşayamadım, yaşamayı geçtim sadece kötü gittiği dönemde “yapma be Maraş yakışmıyor size” diye içten içe üzüldüğüm anlara sahip olmuştum. Ancak geçen sezon Kahramanmaraş Belediye Spor’un amatör lig’de fırtına gibi esmesiyle başlayan süreçte, akdeniz aslanlarının da 1. Lige yakışır futbolu beni çok umutlandırmıştı. Bu sene ise gururla hemşehrilerimin maçlarını takip etmeye çalıştım.

Pazar günü TT Arena’da Galatasaray’ın maçını beklerken, Kahramanmaraş’ın şampiyonluk haberi bize ilk bayramı yaşattı. Ardından Galatasaray’ın Sivas’ı 4-2 yenmesiyle gönülden taraftarı olduğum iki takım, şampiyon olmayı garantilemiş oldu.

Peki ne değiştirecek Kahramanmaraşspor’un 1. Lig’de olması?

Şunu çok iyi bilmeliyiz, futbol hızlı büyüyen bir endüstri halini aldı. Bu gün sadece Türkiye’de futbol endüstrisi milyar dolarlar ile ifade ediliyor. Bu büyük pastadan en büyük payı önce süper lig sonra 1. Lig kapıyor. PTT 1. Lig’de yer alan takımların çoğu en az Kahramanmaraşspor gibi onlarca yıllık futbol kültürünün ve taraftar kitlesinin formaya bürünmüş şekli. Sezon içerisinde oynanacak maçlarla beraber bu büyük kulüplerin kentimize deplasmana gelmesi, öncelikle şehir ticaretinde çok ciddi bir hareketlilik getireceği kesin.

Celal Doğan’ın Gaziantepspor ile alakalı, bir iş dünyası dergisine bundan yıllar önce (2002) vermiş olduğu röportajdan bir kesiti size sunmak istiyorum.

“Futbol sadece sosyal anlamda değil, kentlere ekonomik anlamda da yarar sağlıyor. Gaziantepspor, Süper Lig takımlarından biri. Takım 1. Lig’e çıktıktan sonra Gaziantep’te 5 yıldızlı oteller açılmış, yerel turizmde önemli bir hareketlilik kaydedilmiş. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Gaziantepspor Başkanı Celal Doğan, bu gelişmeleri şöyle değerlendiriyor:

KENT EKONOMİSİNE KATKI Bir kentin bugün kendisini tanıtması milyon dolarlara mal oluyor. Bu nedenle futbolun kentin ekonomisine katkısı da çok büyük. Kente bir artı değer katıyor. İnsanlar maçları izlemek için buraya geliyorlar. Maçların oynandığı günlerde fırınlarda ekmek, baklavacılarda baklava, kebapçıda kebap kalmıyor.

PRESTİJ KAYNAĞI Bir kentin futbol takımı olması, bana kalırsa aynı zamanda önemli de bir prestij unsuru. Takım birinci ligde oynuyorsa, kent de birinci ligde demektir.

Yukarıda yer alan röportaj kesiti, bundan 11 yıl önce gerçekleşmiş bir röportajdan. Beni en çok etkileyen yeri ise şu cümleler “Takım birinci ligde oynuyorsa, kent de birinci ligde demektir.” Burada Celal Doğan’ın bundan yıllar önce söylediği söze, şu gün bile o kadar canı gönülden katılıyorum ki.

Kent ekonomisinin gelişimi ve kentin tanıtımı için nacizane Kahramanmaraşspor için bir kaç stratejik plan aktarmak istiyorum.

-Akdeniz Aslanları, en az 3 yıl 1. Lig’den düşmeyecek kalitede transfer politikaları ile bu lig’de kalıcı olmayı kendine hedef koymalıdır.

-Süreç içerisinde gerek mali yapısını gerekse de kurumsal yapısını uzun vadeli planda Süper Lig için hazırlamalıdır.

-Alt yapı için tüm Kahramanmaraş halklıyla el ele gerekli yatırımların sponsorluk destekleriyle tamamlanması olmazsa olmaz şartlardan bir diğeri olmalıdır.

-Takımın kendi kendini rahatça finanse edebileceği bir mali yapıya geçmesi için, kesinlikle şeffaf bir mali kurul ve bu mali kurulun başında profosyonel bir yöneticinin olması uzun vadeli kalıcı başarı için yine en önemli hamlelerden birisi olmalıdır.

Unutmayalım ki hem kentimizin tanıtımı hem ticaretin gelişimi hem de spora verilen önemin artması için, Kahramanmaraşspor’un 1. Lig’de kalıcı olup, süper ligi gözüne kestirmesi çok önemli.

Sanayicisinden, vatandaşına kadar artık herkes üzerine düşen görevi yapmalı. Kahramanmaraş’lı evimizdeki her maçı bir şampiyonluk maçıymış gibi görmeli ve takımını asla yalnız bırakmamalı. Klüp ürünlerini satın alarak takımına maddi destek olmalı. Sanayicimiz, ticaret erbabımız artık Kahramanmaraşspor’u daha çok desteklemeli, hep beraber el ele bu takımı Süper Lig’e taşımalıyız.

Galatasaray’ıma tebrikler...

Kahramanmaraşspor’un şampiyon olması ile birlikte sıra artık Galatasaray’ıma gelmişti. Pazar günü Ali Sami Yen Spor Kompleksi TT Arena Stadı’nda muhteşem bir taraftar desteğiyle üst üste 2 şampiyonluğumuzu yaşamış olduk. Üstelik daha iki hafta kala en yakın rakibimize 10 puan fark atarak.

Gerek Avrupa’da gerekse de Türkiye’de çok başarılı bir sezon geçiren Galatasaray’ı canı gönülden kutluyorum. Umuyorum seneye tekrardan ŞL’de Çeyrek Final’i göreceğiz.

Not: Kahramanmaraş Süper Lig’e çıkarsa. Galatasaray-Kahramanmaraşspor maçında kesinlikle Kahramanmaraş’ımı desteklerim...

Fanatik bir Galatasaraylı olsam da memleketimin yeri çok ayrı.

Yazarın Diğer Yazıları
İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01