Dış Görünüşe Aldanma…!

Bekir YILMAZ

Karanlık aydınlıktan,yalan doğrudan kaçar,

Güneş yalnız da olsa etrafına ışık saçar,

Üzülme,Doğruların kaderidir yalnızlık,

Kargalar sürüyle kartallar yalnız uçar

Ömer Hayyam

Her şeyin bir dış görünüşü, bir de içyüzü vardır.Onun için yalnız dış görünüşe bakarak yargıya varmak insanı aldatabilir.Dış görünüş her zaman insanı yanıltabilir önemli olan iç güzelliktir,bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız.

Mevlânâ ne güzel demiş: “Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok.Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.” Dış görünüşümüz insanlar üzerinde bıraktığımız intiba’nın birinci basamağıdır,ve ilk intiba her zaman çok önemlidir,pek çok kişi diplomamızı,özgeçmişimizi veya kişiliğimizi bilemez,bizi dış görünüşümüze göre yargılar ve değerlendirir.Aynı zamanda insanın kendine özen göstermesi ve duygularının dışa yansıması da dış görünüşünden belli olur.

Aslında görüntüye de dikkat etmek karşıdaki insanlara da saygının bir gereğidir. İnsan değer verdiği kişilerin karşısına pijamasıyla çıkmaz.(Ne yazık ki,biz bu ülkede başbakanı pijama ile karşılayanları da gördük) Öyleyse giyilen kıyafetin düzeni, uyumu, temizliği kendimize olan saygımız kadar karşımızdaki kişilere karşı da saygımızı yansıtır.

Gelgelelim  önemli olan,kişinin dış görünüşü değil sahip olduğu bilgisi,görgüsü,kültürü ve düşüncesidir. Pırıl pırıl şık kıyafetler giyinmiş bir kişiyi centilmence karşılayıp, oturup  konuşmaya,sohbet etmeye başladığımızda,iki kelimeyi bir araya getiremiyorsa,saçma sapan konuşuyorsa, anlarız ki kıyafetin hiçte önemi yok.

Dış görünüşler her zaman bizi aldatabilir. Bir kimsenin iyi veya kötü olduğunu,dış görüntüsüne bakarak değil,bilgisine,görgüsüne,eğitimine,kültürüne bakarak  anlarız.

Büyük,küçük önemli, önemsiz diye insanları  sınıflandırarak maalesef maddi  değerler esas alınmakta. Sahip olduğu, para, mal,mülk, mevki,makam, şöhret gibi maddi değerlere göre insanlar kategorize edilmekte, önemli veya önemsiz insan  muamelesi görmektedir. Yukarıda da  belirttiğimiz gibi Mevlana hazretleri, bu çarpıklığa dikkat çekmek için “Nice insanlar gördüm , üzerinde elbise yok. Nice elbiseler gördüm , içinde insan yok” diyerek dış görünüşe bakarak hüküm vermenin yanlışlığını vurgulamıştır.

 

Bu konuda Anadolu'da  halk arasında meşhur bir deyim var:

” Harâbât ehlini hor görme sakın,Nice defineye mâlik viraneler var”

Burada  insanların dış görünüşündeki sadeliğin insanı yanıltmaması gerektiğine dikkat çekiliyor. Zira dışarıdan yıkılmış harabeye benzettiğimiz, değer vermediğimiz, önemsemediğimiz bir insan, ruh dünyasında  saygıdeğer olabilir. Onun için insanlar hakkında kanaat oluştururken sadece dış görünüşüne veya sahip olduğu maddi değerlere bakıp yanılmamak gerekir.

Yaşadığımız dünyada birileri kendisini büyük ve önemli insan olarak görürken;  bazı insanları da küçük insan olarak değerlendirmektedir. Büyüklüğün ve küçüklüğün ölçüsü nedir? İnsanlar neye göre büyük veya küçük olurlar? Büyüklük kaba kuvvet ile mi? Büyüklük mal, mülk, servet ile mi? Büyüklük mevki, makam, koltuk ile mi? Büyüklük şan, şöhret, nam ile mi? kazanılır, büyük veya küçük nasıl olunur? Önemli olan dış görünüş değil,bilgidir,görgüdür,kültürdür. Küpün içinde ne varsa dışına o sızar. Bir topluma giren insanlar kıyafetleriyle karşılanır,fikirleriyle uğurlanır.

İşin aslıda;

“Her konuşanı Alim,

Her susanı Cahil sanma..!

 Dış görünüşe aldanma.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Koç Holding'den vergi borcu yapılandırmasıKoç Holding'den vergi borcu yapılandırması"Başkanın talimatıyla takımı çektim""Başkanın talimatıyla takımı çektim""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar"Masa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiMasa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiŞok cihazlı tacizci tutuklandıŞok cihazlı tacizci tutuklandıUyan Türk Milleti UyanUyan Türk Milleti Uyan
Düğün yemeği 200 kişiyi zehirlediDüğün yemeği 200 kişiyi zehirlediBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü LanetliyoruzBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü Lanetliyoruz"Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz""Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz"
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01