1. YAZARLAR

  2. Asuman SOYDAN ATASAYAR

  3. Dört Güzel Akşam
Asuman SOYDAN ATASAYAR

Asuman SOYDAN ATASAYAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Dört Güzel Akşam

A+A-

Mersin büyükşehir Belediyesinin düzenlediği  “Geleneksel Karacaoğlan Şiir Akşamları” takdire şayan uluslar arası bir etkinlik örneğidir. Bu örneğin 19-24 Nisan 2016 Tarihleri arasında 14.cüsü de gerçekleşti.

Bu etkinliği önce Tarsus’ta başlatan daha sonra Mersin’de devam ettiren güzel bir ekip var. Mersin Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz ile  geleneksel kültür müdürü sayın Kudret Ünal’ın birlikteliğiyle yürüyen/ yürütülen organizasyona  ikinci kez davet edilen şairlerden biriydim.

Türkiye’den ve dış Türkler dünyasından davet edilen pek çok yazar, şair ve ozanlardan oluşan güzel bir topluluk vardı güzel Mersin’de.  Gerek Türkiye içindekilerin gerekse yurt dışından gelenlerin tanışıp kaynaşmasına vesile olan bu etkinliğe emeği geçen herkesi canı gönülden kutlamak ve teşekkür etmek istiyorum.  Bu sene de dört gün üstüste kültümüze büyük katkılar sağlayan dört güzel gece yaşandı Mersin Halkının teveccühleriyle.

İlk günün akşamı Kongre Merkezinde sazıyla, sözüyle, atışmalarıyla katkı sağlayan aşıklar sahne aldılar. Zevkle dinledik onların saz ve sözlerini. Karacaoğlan tarzında söylemler, atışmalar, deyişler ile  Halk edebiyatımıza katkılar sağlayan aşıklar salondan  büyük alkış aldılar.

1-20160428154457.jpg

 İkinci akşam Türkiye’nin muhtelif yerlerinden davet edilen aralarında benim de bulunduğum birbirinden değerli şairlerin katılımıyla gerçekleşen şiir akşamıydı ki, Mersin Kongre ve Sergi Sarayı'nın salonu neredeyse doluydu Mersin Halkı ile. Coşkulu bir şiir gecesiydi. Kendileri de birer şair ve şiir sevdalısı olan Burhanettin Kocamaz  Başkan’ın ve Kudret Ünal Hocamızın da katılımıyla çok zevkli bir şiir akşamı yaşadık.

Üçüncü günün 23 nisana rastlamasıyla çocukların milli egemenlik bayramımızı kutlamalarıyla geçti.

Dördüncü yani son gün de yurt dışından gelen soydaşlarımızın gösterileriyle coşup taştı salon. Kırgızistan, Altaylar, Bulgaristan, Çuvaşistan, Azerbaycan, İran, Suriye ve Doğu Türkistan’dan gelen sanatçı ve şair soydaşlarımız hakikaten çok güzel sunum yaptılar.

Milli duyguların coştuğu/ coşturulduğu bu dört akşamda hakikaten güzel anlar yaşandı. Birlik beraberlik ruhunun pekişmesine katkılar sağlandı.

Gündüzlerimizde ise kaldığımız Öğretmen Evinin Lobisinde şair arkadaşlarımız ve soydaşlarımız ile samimi sohbetler  vardı. Tatlı tatlı Akdeniz soluyarak geçen günlerimizde  soydaşlarımız ile ortak dilimiz olan Türkçe konuşmamıza rağmen kısmen anlaşmakta güçlük çekişlerimizin ayrı bir tadı vardı.  İmdada yetişen sözlerimizi tercüme edebilen Azerbaycanlı dostlarımızın olması ayrı bir zevk katıyordu. Tarsus ve Mersin’de yapılan geziler ile geçti  gündüzlerimiz. 

2-20160428154457.jpg

Bize bu güzellikleri yaşatan  Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin değerli ekibine yeniden gönül dolusu tebrik ve teşekkürlerimi sunarken daha nicelerinin nasip olmasını diliyorum. Saygılarımla.

3a-001.jpg4a.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.