Edeler Diyarı Gerçeği

Ali AVGIN

Kahramanmaraş’ta sosyal medya üzerinde “Edeler Diyarı “ diye bir oluşum var. Altı yıldan beri başarılı etkinlikler yaparak seslerini duyuruyorlar. Nedir bu Edeler Diyarı? Bir cemaat mi? Yoksa sosyal medya arkadaşlığımı?

Evet, sosyal medya arkadaş topluluğu olduğu kadar, otuz bini aşkın faal takipçisi ile geniş bir cemaat. Cemaat illaki camide cem olmayı gerektirmez. Bazen bir vakıfta, bazen bir dernekte, dergâhta, Sivil Toplum Örgütlerinde, hatta Sosyal medya üzerinde oluşabilir. Bu nedenle bu birlikteliğe oluşum demekte eksik kalır. Bu, bal gibi bir Sosyal Medya Cemaatidir. Adı da “ Edeler Diyarı”dır.

Kimdir bu Edeler Diyarı? Kimin nesidir? Maraş Sevdalısı bir kardeşimiz bu şehrin değerlerine artı değerler kazandırmak için sosyal medya üzerinde, altı yıl önce “ Edeler Diyarı” diye bir hesap açar. Kısa sürede çevresinde, kalıcı ve kurucu dostluklar oluşturur. Bir çok güzellikleri paylaşırlar ve günümüze gelindiğinde otuz bini aşkın takipçi kitlesine ulaşırlar. Bu işin fitilini yakan kardeşimizi hepimiz çok iyi tanıyoruz. Her hafta Aksu TV de başarılı, samimi enerjisi ile “Şeref Dere ile Edeler Diyarı” programını yapan; Şeref Dere kardeşimizden başkası değildir..

1-20151030095021.jpg

 

Kuruluşundan bu güne birçok etkinlikler yaptılar, güzellikler paylaştılar. Firik şenlikleri, Muharrem ayında Aşureler, Ramazan ayında iftar, sahur ve bayramlaşma programları, her Pazar bir camimizde Sabah namazı buluşmaları tertiplediler. Günümüze gelindiğinde artık kabuğuna sığamaz hale geldiklerini görüyoruz. Bir aksiyona dönüşmesi gerekiyordu. Geçtiğimiz günlerde hedeflerini belirlemek üzere, Tarihi Kâtip Handa bir araya gelerek 46 kişilik “ Edeler Diyarı İstişare Kurulu” oluşturdular.

Amaç seslerini daha geniş bir kitleye ulaştırabilmek için; en kısa zamanda bir haber sitesi kurulması isminin “haberede.com” olmasını, ( kurdular 29 Ekimde açıldı ). Fikirlerin kalıcılığını sağlamak için dergi çıkarılmasını, faaliyetlerinin kurumsal bir çatı altında yapılması için Dernek kurulması gerekliliği kararlarını aldılar.

2-803.jpg

Mensupları arasında her fikirde ve siyasi partiden kişilerin olması oluşuma zenginlik kattığı kadar, her hangi bir siyasi partinin arka bahçesi algısı da fakirlik katacağı kanaatindeyim. Tabi ki şehrimizin siyasetçileriyle, yerel idarecileriyle, kültür insanları ile irtibat kurulacaktır. Fikirlerinden istifade edilecek ve toplantılara davet edilecektir. Bu asla yadırganmamalı, arka bahçe algısı olarak görülmemeli. Bu kadirşinaslık zaten bu oluşumun tabiatında var olan bir anlayıştır

Bu sebeple geçtiğimiz günlerde, Kâtip Handa geniş katılımlı toplanan Edeler Diyarı Konseyi toplantısına; Ak Parti Grup başkan vekili, Millet Vekilimiz Sayın Mahir Ünal bey ve arkadaşları katılmışlardı. Konuşmalarda siyasi mesajlardan ziyade kültürel kaygılar dile getirildi.

3-515.jpg

“Edeler Diyarı” Mahir Ünal beye okunan bir bildiri ile tanıtıldı. Tanıtım bildirilerinin bazı bölümlerini, bilhassa Edeler Diyarı kimdir? Sualinin cevabını bizzat kendi bildirilerinden aktarmak istedim.

"Edeler Diyarı" isminden anlaşılacağı üzere kökleri asırlar öncesine dayanan bir misyonu dava edinmiş, bu topraklarda yeşeren, yeniden "Bismillah" diyerek harekete geçen bir neslin davasıdır. Milli Şair Âkif'in her fırsatta dillendirdiği Asım'ın Nesli olma mücadelesi veren imanlı gençlerin, bu kutlu yolda bende varım demesidir. 21. Yüzyılda, önce kentimizin sonra ülkemizin ve ümmetimizin en nihayetinde insanlığın inkişafı için yeni yüzü, yeni sesi olmaya ve yeniden diriliş destanı yazmaya azm‏etmiş gönüller birliğidir.

Edeler Diyarı Gönülleri “niyet hayır, akıbet hayır” düsturu ile çıktığı bu yolda, milli ve manevi değerleri geleceğe taşıma derdindedir. Muhammedi bir yol dışında, hiçbir yola tevessül etmeme kararı ve kararlılığı içindedir. Hz. Mevlana’nın asırlar öncesinden dillendirmiş olduğu “ne olursan ol yine gel” çağrısını, Yunus Ermenin “yaratılanı severiz yaratandan ötürü” çizgisinde kucaklayacak, insanı, insanca yaşamayı, hakkı, adaleti, doğruluğu ve iyiliği ana gaye edinmiştir.

Rabbimiz bizleri ve neslimizi bu Muhammedi yoldan ayırmasın, çıktığımız bu yolda menzile ulaşmamızı kolaylaştırsın, davamızda müyesser eylesin”

Diyerek kendilerini anlattılar. Bizde “Edeler Diyarı” mensuplarına çıktıkları bu yolda muvaffakiyetler temenni ederek Allah yar ve yardımcıları olsun diyoruz.

Selam ve sevgilerle.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
İş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltıİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltı"Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız""Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız"Küçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekKüçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştu
Bugün Hava Nasıl OlacakBugün Hava Nasıl OlacakDünyanın en büyük batık uçağıDünyanın en büyük batık uçağı61 ilin emniyet müdürü değişti61 ilin emniyet müdürü değişti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01