Ehil Olmak mı, Kıskançlık mı?

Nurettin DAL

Sevgili dostlar, işi ehlinle vermek ve kıskançlık geçmişte olduğu gibi günümüzde de birçok alanda karşımıza çıkan kavramlardır.

Herhangi bir işten maksimum verim alınabilmesi için, o işin “ehil” olan kişilere bırakılması gerekir. Zira işin nasıl yapılacağı, detayları, kazanımlarının veya kayıplarının neler olacağı ve pratik yönleri ancak o işte ehil olan kişilerce bilinir. Bu nedenle de bir işle ilgili olarak seçilecek kişi veya kişilerin o işle ilgili ehil olmaları son derece önemlidir.

Kur’an-ı Kerimde ve hadis-i şeriflerde, işlerin ehil olana verilmesi yönünde emir ve tavsiyeler vardır. Cenabı Allah, Nisa Suresinin 58. ayetinde mealen “Allah size, mutlaka emanetleri (işleri) ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder” buyurmuştur. Peygamber efendimizin, “işi ehline verin” sözü ise dün olduğu gibi bu günün dünyasında da en çok ihtiyaç duyulan tavsiyelerinden biridir.

Türk Dil Kurumunun, "Bir kimse bir üstünlük gösterdiğinde veya sevilen birisinin, başkası ile ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutum" olarak açıkladığı “kıskançlık” ise ilişkilerde, sosyal hayatta, iş hayatında, siyasal alanda ve bilimde adı oldukça sık geçen bir konudur. Günlük yaşamımızda birçok alanda karşımıza çıkan kıskançlık kavramıyla, özellikle ikili yakın ilişkiler ile iş ve siyasal alanda sık sık karşı karşıya geliyoruz. Aynı çatı altında veya aynı kategoride bulunduğu kişi veya kişilerin yeteneği ile kendinden ön plana çıkmasını kıskanan insanlar, öz güven eksikliği ve yetersizlik duygusundan dolayı bir süre sonra kendinin gözden düşeceği ve yok sayılacağı korkusu ile bulunduğu konumu kaybedeceği endişesi ve korkusu taşımaya başlarlar. Zamanla değersizlik, çaresizlik, öfke, mutsuzluk ve yalnızlık gibi duygulara kapılıp sağlıklı düşünme güdüsünü kaybeden bu kişiler bir süre sonra kıskandığı kişilere karşı saygılarını da kaybederek onları gözden düşürmek ve saf dışı bırakmak içinde her şeyi göze alabilmektedir.

Sevgili dostlar, her iki kavramla aynı anda muhatap olanlar ise hiç kuşkusuz “yöneticiler” ve “liderlerdir.” Zira işi ehline verecek olanda, o işe layık görüldüğü için kıskanılıp yıpratılmak istenecek olan ehil kişilere sahip çıkacak olanda yönetici ve liderdir.

Ehil olmak bazen o işin eğitimini almaya ve tecrübe edinmeye bağlı iken bazen de ehil olmayı belirleyen şey “zekâ” ve “kabiliyet”tir. Bununla birlikte zekâ ve kabiliyet bazen yaşı da, makamı da geri plana atabilmektedir.

Osmanlı Padişahlarından Sultan Mahmut’a ait olduğu rivayet edilen hatıra sanırım bize güzel bir ışık tutacaktır. Sultan Mahmut’un Ayaz isimli küçük bir kölesi vardır. Fakat sultan bu köleye o kadar değer verir ki, beyler ve paşalar bile onu kıskanırlar.

Bir gün beyleri Sultan Mahmut'a: “Ayaz denilen bu kölenin ne marifeti var ki, sen ona otuz kişinin maaşı kadar maaş ödüyorsun?” derler.

Sultan Mahmut bu soruya o anda karşılık vermez ve birkaç gün sonra beylerini alarak ava çıkar. Bir bölgeye vardıklarında bir kervanın yol aldığını görürler.

Sultan Mahmut Beylerden birine: “Git sor, bakalım bu kervan nereden geliyor?” der.

Bey atını sürerek, gidip birkaç dakika içinde geriye döner. “Sultanım, kervan Rey şehrinden geliyor” der.

Sultan Mahmut: “Peki, nereye gidiyormuş” diye sorunca bey susup kalır. Bunun üzerine Sultan Mahmut başka birini gönderir.

O da gelir: “Sultanım, Yemen'e gidiyormuş” der.

Padişah: “Yükü neymiş?” deyince o da susup kalır.

Bu defa padişah başka bir beye: “Sen de git yükünü öğren!” der.

Bey gidip, gelir: “Sultanım, her cins mal var fakat çoğu Rey kâseleri” der.

Sultan Mahmut: “Peki, kervan Rey'den ne zaman çıkmış?” diye sorunca bey susup kalır. Sultan Mahmut böylece tam otuz beyi gönderir, otuzu da istenen bilgileri tam olarak getiremez.

Son olarak Ayaz'ı çağıran Sultan Mahmut: “Ayaz, git bak bakalım şu kervan nereden geliyor” der.

Ayaz saygıyla padişahın huzurunda eğilerek konuşmaya başlar: “Sultanım, kervan görünür görünmez sizin merak ederek soracağınızı tahmin ettiğim için gidip soruşturdum. Kervan Rey'den gelip, Yemen'e gidiyor, yükü şudur, şu kadar at, şu kadar deve, şu kadar katırdan oluşuyor. Kervanda şu kadar insan var, onlardan şu kadarı silahlı...” diye kervan hakkında en küçük ayrıntıya varıncaya kadar anlatır.

Böylece Ayaz tek başına otuz beyin edinemediği bilgiyi edinmiş, başaramadığı işi başarmıştır.

 

Peygamber efendimiz her işin ehline verilmesini tavsiye ederken, insanlara işlerinde başarılı olmanın kriterini de gösteriyor. Emanete riayet etmek ve güzel ahlak sahibi olmak da ehil kişilerde olması gereken meziyetlerdir.

Sonuç olarak, tüm enerjimizi ehil olduğu için bir yerlere gelen insanları kıskanarak, onları itibarsızlaştırmak ve bulunduğu alanda verimli olmasını engellemek yerine, bulunduğumuz konumda ve yaptığımız işte başarılı olmak için harcarsak daha başarılı olur, vatana millete daha faydalı bireyler oluruz.

Karar sizin. Ehil olmayı mı istersiniz, kıskanç olmayı mı?

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Koç Holding'den vergi borcu yapılandırmasıKoç Holding'den vergi borcu yapılandırması"Başkanın talimatıyla takımı çektim""Başkanın talimatıyla takımı çektim""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar"Masa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiMasa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiŞok cihazlı tacizci tutuklandıŞok cihazlı tacizci tutuklandıUyan Türk Milleti UyanUyan Türk Milleti Uyan
Düğün yemeği 200 kişiyi zehirlediDüğün yemeği 200 kişiyi zehirlediBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü LanetliyoruzBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü Lanetliyoruz"Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz""Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz"
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01