Ekonomi Ve Sosyal Gelişim Yönünden Kahramanmaraş - 1

Mustafa SEYİTHANOĞLU

 

            Merhabalar, öncelikle sizlerden ricam bu yazıdaki bilgileri başka yerlerde paylaşırken gazetenin adını belirtmeyi ihmal etmemeniz. Geniş kapsamlı bir araştırma sonucu ortaya çıkmış bilgileri yorumlarımızla siz değerli okurlara sunmaya çalıştık. Yazımız uzun bir araştırma sonucu oluştuğu için tek partide size sunamayacağım. Bu yazının akabinde bir başka yazıyla konuyu bitirmiş olacağım.

            Bu yazıda paylaşılacak bilgiler TÜİK tarafından yayınlanmış 2010-2011 tarihli yayınlardan alınmıştır. İsteyenler bilgilerin teyidini TÜİK internet adresinden yapabilir.

            Kahramanmaraş bu günlerde 12 Şubat kurtuluş bayramını en arzulu şekilde sokaklarda kutluyor. Yerel kıyafetlerini giymiş çeteler, belediyenin hazırladığı bir çok kültürel etkinlik ve halkın bu coşkuya ortak olmasıyla şehirde müthiş bir sinerji mevcut. 10 Şubat itibariyle 1 haftalığına geldiğim Kahramanmaraş’taki bu hava beni gerçekten çok memnun etti. Dostluk, hemşerilik, akrabalık, komşuluk duygularının git gide ziyan olduğu bir dönemde, bir kentin gencinden yaşlısına bu coşkuyu yaşaması içimde ki umutların yeşermesine sebep oldu.

            Geçtiğimiz hafta itibariyle yaptığım araştırmalar sonucunda, sosyal yaşamdan, ekonomik duruma, belediye hizmetlerinden, tarım çalışmalarına, sağlık hizmetlerine  kadar binlerce veriyi analiz ettim ve siz değerli okuyuculara sunmaya karar verdim. Yer yer yorumlarımla verileri değerlendirmeye çalışacağım.

            Kahramanmaraş hektar başına düşen su kaynakları bakımında Türkiye birinciliği ve Dünya üçüncülüğüyle önemli bir hazineyi elinde bulunduruyor. Türkiye’de HES sayısı bakımından ilk 5’te olan kent uzun vadede bir çok HES’e de ev sahibi olacak gibi görünüyor.

            Kahramanmaraş, nüfus büyüklüğü olarak 18, toprak büyüklüğü olarak Türkiye topraklarının %1,8’ini kaplayan alanı ile 13. sıradadır.

            Kahramanmaraş ekonomisini inleyecek olursak;

            Tekstil sektörü lokomotifliğinde büyüyen ekonomi çelik mutfak eşyaları sektörüylede sanayileşme adına hızlı adımlar atmıştır. Bunun yanı sıra son dönemde toz biber ve dondurma sektörleri de hızla büyüyen sektörlerdir.

            Kahramanmaraş 2011 yılı işsizlik oranı % 12,8 ile Türkiye sıralamasında 19. ! Sırada yer almaktadır.

            İş gücüne katılma oranı % 49,2 ile 47. sırada ve istihdam oranı % 42,9 ile 51. sırada yer almaktadır.

            İşsizliğin olmadığını düşündüğümüz şehrimizde aslında işsiz gezenlerin sayısı hiçte azımsanacak ölçüde değil. Özelikle köy nüfusunun fazla olması ve bazı ilçelerimizin ne yazık ki ekonomik hiçbir gelişme gösterememiş olması bu işsizlik rakamlarının temel sebebi.

            2011 yılı toplam elektrik tüketiminde 14. sırada yer alan kent, kişi başı sanayi elektrik tüketiminde ise 10. sırada yer almaktadır. Bu rakam ise bize kentimizde ki üretimin ne kadar verimsiz olduğunu, makine parkı bakımından ne kadar eski makinelerle ne kadar  düşük karlı üretim yaptığımızın en net göstergesi. Ne yazık ki bu rakam tekstil sektörü üzerine yoğunlaşmış bir kent için çok yüksek bir rakam!

            Kahramanmaraş’ta 2011 kişi başı gayri safi katma değer  $5937 yani yaklaşık $6000 olarak gerçekleşmiş. Türkiye ortalaması ise aynı dönemde yaklaşık $10000 seviyesinde olmuştur. Kişi başına gelir bakımından Türkiye sıralamamız 51 ila 67 arasında değişkenlik göstererek aslında ne kadar düşük gelirle yaşadığımızın bir göstergesi olmuştur. Aynı dönemde Türkiye genelinde TÜFE’nin %10,45 olmasına rağmen bölgemizde bu oran %11,35 olarak ortalamanın üstüne çıkmış.

            Yani hem ülke ortalamasının altında bir gelire sahibiz, hemde ülke ortalamasının üzerinde bir fiyat artışına maruz kalıyoruz. Burada sanayicimizin çuvaldızı kendisine batırması gerekiyor. Sanayisi belirli bir ölçüde gelişmiş bir kentte, yaşayan bireylerin geliri bu kadar düşükse bu kentte bir problem var demektir. Bu kadar düşük gelirler sosyo ekonomik problemlere sebep olur.

            Neyse şimdilik buraya detaylı girmeyeceğim ilerleyen aşamalarda detaylı sorgulama yapacağız zaten.

            Türkiye’de yaşayan insan sayısının % 76,8’i şehirlerde yaşamaktadır. Kahramanmaraş’ta bu oran % 62,3 ile ortalamanın çok altındadır.

            En ilginç verilerden birisi ise şimdi vereceğim veri, Kahramanmaraş yıllık net göç hızı - % 0,87! Bu ne demek, bu Kahramanmaraş göç veren bir kent demek. Yani Kahramanmaraş cazibesini kaybeden bir kent haline dönüşmüş demek.

            2011 evlendirme oranları bakımından üst sıralarda yer alan kentimizde bin nüfus başına 8,02 evlenme gerçekleşmiş. Osmaniye, Nevşehir, Ağrı, Şanlıurfa gibi kentlerle beraber evlenme oranı bakımından 10. sıradayız. Düşük gelirli, masrafları artan bunun karşılığında evlilik oranı çok yükselen bir kent görünümü sizin kafanızda ne canlandırdı!

            Gelelim ithalat ihracat rakamlarına, Kahramanmaraş 2011 yılında 1.188 Milyar Dolar ithalat ile 15 , 712 Milyon Dolar ihracat ile 20. sırada yer almış. Burada bir takdiri eksik bırakmayalım. İlk 20 ihracatcı şehri incelediğimde 2008’den 2012’ye kadar en hızlı ihracat artışlarından birisine Kahramanmaraş ulaşmış. Bu sanayicimizin bir başarısı. Lakin sanayicimiz ne yazık ki çalışanını mutlu etmeyi ihmal etmeye devam ederse bu rüzgar terse esebilir.

            Kahramanmaraş’ı sağlık hizmetleri bakımından değerlendirecek olursak 100 bin kişi başına düşen yatak sayısı bakımından, Türkiye’de yine son sıralarda bulunuyor. 2011 yılında Kahramanmaraş’ta 183 değeri ölçülürken, Türkiye ortalaması 250 olarak belirlenmiştir. Bu kentimizin sağlık yatırımlarına ne kadar ihtiyaç duyduğunun en önemli göstergesidir.

            Benim için Kahramanmaraş’ın en yakışıksız sonuçlarını ise sizlere şimdi vereceğim. Kentimizin en büyük problemi eğitim. Üzerine basa basa söylüyorum “EĞİTİM” kentimiz ne yazık ki çok cahil ve eğitimsiz bir kent. Öğretmen başına öğrenci sayısı incelendiğinde Kahramanmaraş’ta(ilköğretim) 1 öğretmene 21 öğrenci düşmekte. Bu ortalama ile Türkiye’de 64. sırada. Ortaöğretimde net okullaşma oranı göz önüne alındığında (net okullaşma oranı, ortaöğretim çağında okuyan vatandaşın toplam nüfusa oranı)  sonuç ne yazık ki hüsran 62! Hakkari, Van, Ağrı, Kars, Iğdır, Şırnak, Diyarbakır geçebildiğimiz şehirler!  Bu sonuçlar bize 2012 En başarılı iller sıralamasında 72.lik sonucunu getiriyor.

            Peki ben size bir soru sormak istiyorum. Niye bu haldeyiz? Yakışıyor mu Kahramanmaraş’a bu rezil sonuçlar? Aslında hepsinin temeli o yukarıda yazan $5937 rakamı. Bu rakama çok taktım ve bu rakamın sorumluları bence biraz başını ellerinin arasına alıp düşünmeli.

            Şimdilik profilimiz üretimi verimsiz, geliri düşük, sanayisi gelişen, göç veren, eğitim seviyesi rezalet bir kent. Tek olumlu şey gördüğünüz gibi sanayi gelişimi. Peki bu gelişme halka yansımış mı? Şimdilik hayır.

            Gelelim kütüphaneden yararlanma durumuna, şairler kenti Kahramanmaraş Türkiye’de 59. sırada. Her bin kişiden 299’u kütüphanelerden yararlanmış. Sıralamamız düşük olmasına rağmen Türkiye ortalamasının üzerinde yer almamız yinede olumlu görülebilir. Tabiki şehrimize yine yakışmıyor.

            Gelelim belediyemize, Dünya’nın en büyük su rezervlerinden olduğumuzu belirtmiştim. Lakin Belediye tarafından kişi başına çekilen günlük su miktarı 226 litre/kişi olmuş.Türkiye ortalaması 216 iken Türkiye sıralamamız 47 yorumu size bırakıyorum. Eleştirel bir nokta ama yine de normal görünüyor.

            Türkiye’de bin kişi başına 109 otomobil ortalaması var iken, Kahramanmaraş’ta bu oran 75, Türkiye sıralamamız 56, peki bu trafik nerden geliyor. Biz, kentimiz gelişmiş, herkes otomobil sahibi, bu yoğunluk bundan dolayı derken, meğer biz gayet az otomobile, lakin baya dar ve kötü yollara sahipmişiz. Buradan bu veriyi yorumlayacak, yol işlerine bakan kişilerin “herkesin arabası var arkadaş” savunmasını çökerttiğim için özür diliyorum. Buyurun söz hakkı sizde!

            Kişi başına 226 litre su çekerken kişi başı 112 litre atık su üretmeyi nasıl başardığımızı da merak etmiyor değilim. Türkiye sıralamamız atık su olarak 73! Ben bu sonucu yorumlayacak kanalizasyon ve alt yapı idarelerinin cevaplarını da gerçekten merakla bekliyorum.

            Evet şimdilik yazının ilk bölümünü bitiyorum. Bitirirken de bir eleştiri sunmak istiyorum. Dünya’da Türkiye ne ise, Türkiye’de Kahramanmaraş’ta o’dur. Buyurun memleketimizi ziyaret edin küçük bir Türkiye görün. Ekonomisi bu kadar gelişirken, bu kadar cahil ve fakir kalmış bir kent oluşturmak bu kentin yaşayanlarına ciddi bir ihanet.

            Son kez tabloyu yorumlayalım. Kahramanmaraş son 5 yılda ihracatı 2 katın üzerinde büyüyen, yaşayan vatandaşı fakir, bu fakirliğin yanı sıra enflasyonla mücadele eden, eğitim seviyesi okuma seviyesi düşük, cahil kalan, sağlık hizmetleri yetersiz, belediyecilik çalışmaları yetersiz, bu cahillikle beraber evlenme oranı son derece yüksek bir kent. Gelir dağılımı bakımından zenginle fakir arasında ki uçurumun Türkiye ortalamasının üzerinde olan, işverenin işçisine gerekli değeri vermediği, okuyan kesimin dışarıya göç ettiği,  okullaşmanın eğitime yönelimin çok düşük olduğu bir kent.

            12 Şubat’ta içinizi karartmak istemezdim lakin ne yazık ki bu gerçekleri görmemiz ve bu gerçekler sonucunda bir an önce bu sonuçlara reçete yazmamız gerekiyor. Yazının diğer bölümünde ki sonuçları okuduğunuzda neden sosyo ekonomik bir çöküntüye gittiğimizi daha iyi anlayacaksınız.

            Saygılarımla…

Yazarın Diğer Yazıları
Bahçeli’den ’Başkanlık Sistemi’ açıklamasıBahçeli’den ’Başkanlık Sistemi’ açıklamasıTrabzon’da epilasyon broşürü kavgası: 4 yaralıTrabzon’da epilasyon broşürü kavgası: 4 yaralıBu hastalığa erken müdahale özürlü kalmayı engelliyorBu hastalığa erken müdahale özürlü kalmayı engelliyorKılıçdaroğlu: “Darbenin siyasi ayağı hala bir kara kutu”Kılıçdaroğlu: “Darbenin siyasi ayağı hala bir kara kutu”Bu video izlenme rekorları kırıyor !Bu video izlenme rekorları kırıyor !Markette bebek kaçırma girişimi: İşte o anlar !Markette bebek kaçırma girişimi: İşte o anlar !
Haluk Bilginer’in acı günüHaluk Bilginer’in acı günüBıçaklı kavgada kan aktı: 1 ölü, 5 yaralıBıçaklı kavgada kan aktı: 1 ölü, 5 yaralıYolcu midibüsü devrildi: 27 yaralıYolcu midibüsü devrildi: 27 yaralı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01