Ekonomi Ve Sosyal Gelişim Yönünden Kahramanmaraş – 2

Mustafa SEYİTHANOĞLU

 

Merhabalar, Ekonomi ve Sosyal Gelişim Yönünden Kahramanmaraş araştırma yazımın ilkini yayınlayalı 20 gün kadar oldu. Yazdığımız şehir Kahramanmaraş olunca, Kahramanmaraş ile alakalı bir yazı baya ilgi gördü diye düşünüyorum. Mail aracılığı ile gönderilen eleştiriler ve güzel dilekler bana “doğru bir iş yapıyorum” cümlesini kurdurdu. Eleştirilerin bir kısmına katılırken ne yazık ki bir kısmına katılamadım. Kahramanmaraş’ı savunma refleksi ile yapılmış bir takım eleştirileri saygı ile karşıladım. Lakin bende memleket sevdalısı bir gencim ve amacım memleketimi kötülemek değil.  Aksine doğrumuza doğru, yanlışımıza yanlış dedirtebilmek.

İkinci yazıya başlamadan önce şunu da dikkate almanızı önemle rica ediyorum. Kahramanmaraş Merkez ilçesi benim araştırmama konu olan kısım değil. Aksine Kahramanmaraş’ın Tekir yaylasından, Çağlayancerit’ine, Nurhak’tan Elbistan’ın köylerine kadar tüm Kahramanmaraş sınırının resmini çizmeye çalıştığımı tekrar söylemek istiyorum. Örneğin Merkez ilçedeki nüfus artışını savunarak Kahramanmaraş’ın göç aldığını söylemek son derece yanlış bir tespittir. Göç hızı, gelen nüfus ve giden nüfusun kıyaslaması ile yapılmaktadır. Bu yüzden araştırmayı tüm Kahramanmaraş’ı göze alarak okumaya çalışın.

Eğitimle ilgili çarpıcı istatistiklere devam edelim, Türkiye’de 6 yaş üstü okuma yazma bilmeyen nüfus %4,9 civarı iken Kahramanmaraş’ta bu oran kadınlarda %11,8 erkeklerde %2,77 olarak tespit edilmiş. Bu verilere bakarak, Kahramanmaraş’ta özellikle kırsal kesimde kızlarımızın okula gönderilmesi için bir takım çalışmaların yapılma zorunluluğu olduğunu düşünmekteyim.

İlçeler bazında ele alacak olursak sırasıyla Pazarcık %11,8 Nurhak %11,4 ve Çağlayancerit %10,1 ile en fazla okuma yazma bilmeyen ilçelerimiz. Elbistan %5,1 Andırın %5,7 ve Ekinözü %5,9 ile en az okuma yazma bilmeyen ilçelerimiz. Bu doğrultuda bu yazıyı okuyan Milli Eğitim yetkilileri varsa özellikle dikkat çektiğim doğu ve kuzeydoğu ilçelerimiz için bir eylem planı oluşturmalılar.

Üniversiteler bazında bakacak olursak 1992 yılında kurulan 32 üniversite arasında URAP verilerine göre geçebildiğimiz üniversiteler, Kars Kafkas Üniversitesi, Niğde Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi! Yani Sütçi İmam Üniversitesi 92’de kurulmuş 32 kurulan üniversite arasında 29. Sırada! Burada başka herhangi bir kelam etmeye gerek yok diye düşünüyorum...

Üniversite akademik kadromuz öğrenci başına öğretim görevlisi gibi bir takım istatistiklerde genelde Türkiye ortalaması civarında gezinse de başarı ve akademik verim olarak neden henüz istenen düzeye çıkamadı, bunu çok merak ediyorum...

Bir diğer ilginç istatistik ise evlenme oranları, Türkiye ortalamasının altında bir kentleşmeye sahip olan Kahramanmaraş ( Türkiye’de nüfusun yaklaşık %77’si şehirlerde yaşarken bu oran Kahramanmaraş’ta henüz %62’ler civarında.) kırsal kesim nüfusunun yüksek oranı sebebiyle evlenme  yaş ortalamalarında bir düşüklüğe sahip. Türkiye’de ortalama ilk evlenme yaşı erkek için 26,6 iken kadın için 23,3 civarında, Kahramanmaraş’ta ise erkek için 25,9 kadın için 21,9 yaş ortalaması tespit edilmiş durumda.

Şimdi bir diğer yanımız ulaştırmaya göz atalım. Türkiye’de 2012 yılı itibariyle 62.930 km devlet yolu mevcut. Tam bir değerlendirme standartı olmasa da yüzölçüme oranla Kahramanmaraş’ta bulunan mevcut ulaşım yollarını bir kıyaslamaya çalışalım. Kahramanmaraş yüzölçümü bakımından Türkiye’nin %1,8ini kapsamaktadır. Bunun karşılığında Devlet yolunun %1,4’ü, otoban’ın %1,7’si, köy yollarının yüzde %1,7’si, demiryollarının %1,5’ini toprakları üzerinde bulundurmaktadır.Ulaşım olarak son yatırımlarla çok fazla sıkıntısı olmayan kentin en büyük problemi demiryolu taşımacılığı. Yurt dışından gelen bir misafire, Büyük Şehir olan kentimize tren ile ulaşımın sağlanmadığını nasıl ve hangi yüz rengiyle söyleyebiliriz bir fikrim yok!

Havaalanı bakımından ciddi bir sıkıntı yaşayan kentimiz, Pegasus’un 1 Nisan itibariyle Kahramanmaraş seferlerini başlatması ile bir nebze de olsa bu konuda rahatlayacaktır. Lakin mevcut havaalanı ile bu imkanlar ne kadar genişleyebilir bunu da tartışmak lazım!

İkinci yazıyı Özetleyecek olursak şu ana kadar genel hatları itibariyle, sanayi gelişimi haricinde çok elle tutulur tatmin edici sonuçlar elde edemedik. Ekonomik büyüme sosyal gelişmişlik ile desteklenemezse ne yazık ki toplum için çok faydalı sonuçlar doğuramaz. Yazının 3. aşamasında tarım sektörü üzerine ağırlıklı olarak duracağım. Şehrimizin tarımsal ekonomisini tartışmaya açacağım.

Keyifle okumanız , fikir ve görüşlerinizi sunmanız dileğiyle...

Yazarın Diğer Yazıları
Fenerbahçe’de sakatların durumu ne ?Yahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıYahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştü
Lice kırsalına hava harekatıLice kırsalına hava harekatıGelene hoş geldin Gidene güle güleGelene hoş geldin Gidene güle güleFenerbahçe evinde 23. kez kazandıFenerbahçe evinde 23. kez kazandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01