Enerji Politikaları Ve Afşin-Elbistan Termik Santrali

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Geçtiğimiz hafta, Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu olarak, Ankara’da geleneksel hale getireceğimiz Ankara Buluşmalarının ilkini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız ile gerçekleştirdik. Ankara’ya yeni bir soluk getirmek için yapmaya başladığımız bu organizasyonla, her ay bir bakanımızı Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya getirip, bakanlara görüş ve düşüncelerimizi aktaracağız.

                Geçtiğimiz hafta, sayın bakanımız ile Türkiye’nin enerji politikalarını tartıştık. Bu sohbet sırasında çoğunlukla, nükleer enerji üzerine gelen soruları cevaplayan sayın bakan. “Türkiye’nin güvenilir nükleer enerjiye ihtiyacını son kur hareketleri ile daha net görür hale geldik.” Cümlesini kurarak aslında benim nükleer enerjiyi neden desteklediğimi de bizzat açıklamış oldu.

                Bir Kahramanmaraşlı olarak sayın bakana iki soru sordum.

                Birinci sorum Afşin Elbistan Termik Santralinde yaşanan ihale krizi ve sürecin nasıl devam edeceğine yönelik.

                Diğer sorum ise özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sahip olduğumuz düşük kalorili kömürlerin tüketilmesi için bir plan var mı? sorusu.

                Sayın bakan, son dönemde termik santraller ile alakalı sıkıntıların yaşandığını, Afşin Elbistan termik santrali için ise 3 4 ülke ile görüşüldüğünü aktardı. Benim bu cevaptan anladığım, süreç çok sağlıklı gitmediği yönünde!

                Özellikle Arap sermayeli şirketin, ihaleden bir şekilde çekilmiş ya da yükümlülüklerini yerine getiremediği için çekilmesi sağlanmış!

                Bu iki ihtimalden hangisi olduğunu inanın bilmiyorum. Tek bildiğim ihalenin sıkıntıya girdiği.

                Kahramanmaraş ve ülkemiz için büyük önem taşıyan kurulu gücü 12,000 MW’a çıkması planlanan bir yatırımın şimdilik yapılamıyor olması hem bölge hem ülke için büyük kayıp.

                Üstelik Kahramanmaraş’ın kuzeyi ve Sivas, Malatya, Kayseri’nin güney bölgeleri için 10 bine yakın bir istihdam sağlayacak bu yatırım, bölgenin kalkınmasına da ciddi destek olacakken sürecin bilinmezliğe gitmesi bölge halkı için de bir umutsuzluk yaratmış gibi görünüyor.

                Sayın bakanın ikinci soruma cevabı da şahsen beni pek tatmin etmedi.

                Özellikle ağır buhar gücü ve ısıl kapasite gerektiren firmaların Şırnak bölgesi kömürünü kullanarak bu ihtiyaçlarını karşılaması yönünde bir teşvik süreci var mı diye sormaya çalıştığım soruya, sayın bakan Türkiye’nin her yerinde bu tip yatırım teşviklerinin bulunduğunu bu güne kadar da bu teşviklerden ciddi oranda yararlanıldığını tabi ki sanayicilerimizin bu yönde talepleri olursa muhakkak değerlendirileceğini iletti.

                Açıkcası bu cevap da beni tatmin etmedi.

                Özellikle tekstil sektöründe, düşük kalorili kömürlerin (Çevreye uygun şekilde) yakılmasını sağlayacak teknolojilerin kullanılmasının, milli sermaye ve milli tüketim açısında çok önemli olduğuna inanıyorum.

                Bakan beyin söylediği ve ilgimi çeken bir diğer konu ise yine Şırnak bölgesi kömürlerinin petrole dönüştürebilme çalışmaları.

                Türkiye’den yaklaşık 50 ton kömür ABD’ye gönderilmiş, gerekli incelemelerin ardından ABD’li bilim insanları bu kömürlerin, üzerinde çalışabilir kömürler olduğuna kanaat getirmiş.

                Bakanlık bu konu üzerinde çok ciddi duruyor gibi!

                Eğer ki gerekli yatırımlar yapılabilir, kömürden petrol elde edip, Kaya gazı çıkarımı yapabilirsek, ithal enerjiden bir nebze de olsa kurtulabilme ümidimiz olabilir.

                Fuarlar

                Gazete’de bir haber okudum, Kahramanmaraş’ta Ekim ayında tekstil makinaları fuarı ve Uluslararası tekstil zirvesi yapılacakmış. Bence bölge için müthiş bir haber.

                Sadece üretim yapmak yetmez, üretimi teşvik edici, tanıtıcı en ciddi çalışma fuar ve sempozyumlardır.

                Kahramanmaraşlı sanayici ve yöneticiler bu gerçeği yavaş yavaş görmekte.

                Kahramanmaraş tekstil, enerji, altın, çelik işlemesi, gıda alanlarında muhakkak uluslarası etkinlikler düzenleyerek, yurtdışı yatırımcıları ve alıcıları ile çekmelidir.

                Bu iş Ankara ve İstanbul’da müthiş şekilde yapılıyor ve meyveleri yeniyor. Bizzat şahsımın destek olup içinde olduğu uluslararası organizasyonların sektörlere faydasını da yine kendim görmekteyim.

                Umuyorum ki bölge kentleri olan Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana bu faaliyetlere de önem verir. Emeği geçenlere teşekkür ederken, faaliyetlerin daha hızlı ilerlemesi de en büyük temennim.

Yazarın Diğer Yazıları
Şırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildiŞırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildi"Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın""Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın"Sakaryaspor kendi evinde yenildiSakaryaspor kendi evinde yenildiİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduGöksel’den Aleyna Tilki’ye destekİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu
"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01