Finans Zirvesi’nin Ardından

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Bu yıl 4.sü düzenlenen İstanbul Finans Zirvesi, Türkiye ve Dünya’nın finans aktörlerini İstanbul’da ağırladı.

                Son zamanlarda gündemin en önemli konusu haline gelen, “Kalıcı Büyümenin Finansmanı” ana temasıyla, yaklaşık 25 ülkeden 70’e yakın konuşmacı, katılımcılara bilgiler aktardı.

Finans Zirvesi Kuzey Amerika, Avrupa, Basra Körfez Bölgesi ve Doğu Asya olmak üzere küresel finans dünyasından birçok önemli kişiyi ağırladı. Zirve boyunca, ulusal ve uluslararası tv kanalları canlı yayınlarla konuşmaları milyonlara ulaştırdı. 1700 basın mensubunun takip ettiği zirve, 150 gazete ve 300 web sitesinde paylaşılmıştır.

1379587282774.jpg

Zirve dünya finansının şu anki ve gelecek durumuyla alakalı önemli tartışmalar sağlayan bir platform oluşturmuş ve küresel düzeyde karar alıcıları, bankacıları, kurumsal finansörleri, düzenleyicileri ve diğer pek çok önemli kişiyi bir araya getirmiştir.

Özellikle tarihi itibariyle FED kararlarıyla aynı günlerde gerçekleşen zirve ülke piyasası üzerinde ciddi etkili olmuştur.

Açılış konuşmalarını Başbakan Yardımcımız Ali Babacan’ın yanı sıra HalkBank Genel Müdürü Süleyman Aslan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, IFS Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Yülek, Borsa İstanbul CEO’su Dr. M. İbrahim Turhan’ın gerçekleştirdiği Zirvede birbirinden kıymetli isimler konuşmacı oldu.

1379573426452.jpg

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, İngiltere’nin ilk müslüman bakanı Shahid Rafique Malik, NASDAQ Başkan Yardımcısı Sandy Meyer Frucher, Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı, Dünya Bankası Grubu Başkan Yardımcısı Janamitra Devan, Frankfurt Main Finance Genel Müdürü Hubertus Vath,  Ortadoğu, Afrika ve Amerika Hazine Departmanı Müsteşar Yardımcısı Andy Baukol, OdeaBank CFO’su Naim Hakim gibi çok değerli konuşmacılar da zirvede yerini aldı.

Kapanış oturumunda ise Başbakan Yardımcısı Bülent Arınçi Enerji Bakan Yardımcısı Murat Mercan ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu hazır bulundu.

Özet olarak kriz sonrası kalıcı büyümenin finansal  kaynaklarının tartışıldığı zirve tüm Dünya için faydalı ve  verimli bir organizasyon oldu. Özellikle Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Türkiye ile alakalı yaptığı sunumlar, istatistiklere dayanması sebebiyle yabancı katılımcıların dikkatini çekti.

Hükümet yetkililerinin Türkiye’nin istikrarının özellikle altını çizdiği zirve konuşmalarında, yabancı konuşmacıların Türkiye’ye olan güvenini bir kez daha canlı olarak gözlemlemiş oldum.

Özellikle kamu disiplini açısında Avrupa’nın en iyi ülkelerinden birisi olduğumuzun tekrar tekrar altının çizilmesi bunun yanı sıra, eksiklerimizi gerek yabancı katılımcıların soruları gerekse de hükümet yetkililerinin sunumlarında da bir kez daha gözlemlemiş olduk.

1379488958350.jpg

İstanbul’un finans merkezi olma vizyonuna en büyük katkılardan birisi, şüphesiz İstanbul Finans Zirvesi organizasyonudur. Artık gelenekselleşen zirve’nin, önümüzdeki yıllarda doğrudan Dünya gündemine etki etmesi ve bir Davos zirvesi formatına dönüşmesi kaçınılmaz bir son olacaktır.

Yürütme Kurulu üyesi olarak görev aldığım bu organizasyonun ülkemiz ve Dünya finansal piyasaları için olumlu çıktılar sağlamış olması en büyük temennimdir. Bu tip etkinliklerin çoğalarak Türkiye’yi, Dünya’nın gündem merkezlerinden birisi haline getireceği günleri hep beraber görmek ümidiyle...

20130919_163439.jpg

1379604918285.jpg

Yazarın Diğer Yazıları
‘Cumhuriyet yeniden dirilişin sembolüdür’‘Cumhuriyet yeniden dirilişin sembolüdür’‘Cumhuriyet, şanlı tarihimizdeki yeniden dirilişin adıdır’‘Cumhuriyet, şanlı tarihimizdeki yeniden dirilişin adıdır’Başkan Zabun; ‘güçlü Türkiye, emin adımlara hedeflerine tek tek ulaşıyor”Başkan Zabun; ‘güçlü Türkiye, emin adımlara hedeflerine tek tek ulaşıyor”TSK: “105 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi”TSK: “105 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi”Korkutan uyarı !Korkutan uyarı !Ünlü manken Çağla Şikel’den ’annelik’ taktikleri
24 saatte en az 66 militan öldürüldü24 saatte en az 66 militan öldürüldüÖlüm onu derste yakaladıÖlüm onu derste yakaladı“Cumhuriyet Atatürk’ün milletimize en büyük mirasıdır”“Cumhuriyet Atatürk’ün milletimize en büyük mirasıdır”
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01