Gençlik Yapılanmaları Ve STK’lar

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Türkiye’de ne yazık ki siyasi görüş ve düşüncelerden bağımsız, aktif ve güçlü sivil toplum kuruluşu sayısı bir elin parmaklarını geçemiyor.

                Aslına bakarsanız, Bir gün biz bu ülkenin gelişmiş ülkeler statüsüne geçtiğini görebilirsek eğer, işte o gün bilin ki bu ülkenin çok güçlü STK’ları oluşmuş demektir.

                Şehirlerin ve ülkenin gelişimi bağımsız sivil toplum kuruluşlarından geçer.

                Ulusal anlamda devletin, yerel anlamda belediye ve valiliklerin iç sesi konumunda olması gereken STK’larımız ne yazık ki son derece atıl vaziyette.

                Bireysel ses çıkartmayı asilik, toplu ses çıkartmayı baş kaldırı olarak gören bir sistemin parçasıyız ne yazık ki.

                Türkiye’de görüş ve düşüncelerinizle, hemen herhangi bir ideoloji ya da partinin müdavimi hatta ve hatta fanatiği olarak algılanabiliyorsunuz.

                İşte bu sebeple her defasında aman sivrilme tenkitleri ile karşılaşıyorsunuz.

                Peki nereye kadar böyle gidecek?

                Aslına bakarsanız öncelikle STK bilincine sahip demokrasi kelimesini tam manasıyla algılayabilmiş yöneticilerin başımızda olması şart!

                Ömrünün en hareketli ve enerjik dönemini bazı korkularla bastırılmış şekilde geçiren gençlere; “ hadi bakalım fikir yarıştıralım” diyecek liderler lazım.

                Bu liderler; “ bırakın ideolojileri, bırakın sorun tartışmayı, çözüm önerin kardeşim” diyebilmeli.

                Türkiye’de gerek gençlik hareketleri, gerekse de sendika ve dernekler siyasi ideolojilerin saplantılarına kapılmış ve gerçek sorunları göremez hale gelmiştir.

                Çok enteresandır ki farklı görüşlerin çözüm için birleştiği dernekler, federasyonlar, konfederasyonlar bir elin parmağını geçemiyor.

                Hem Türkiye’de hem ilimiz Kahramanmaraş’ta bir an önce farklı düşüncelerden insanların bir araya gelip, sivil ve güçlü yapılanmalar oluşturması gerekiyor.

                Eğer ki bu ülkenin 2023 hedefi gelişmiş ülkeler statüsüne yaklaşmaksa! Öncelikle toplumsal bütünlüğü sağlamak ana hedefimiz olmalıdır.

                Bırakın dershaneleri, ideolojileri!

                Ne yapabiliriz? Ne tartışmalıyız? Sorularına önce düzgün cevaplar verelim.

                Benlikten kurtulup Biz düşüncesine sahip olmalı, kibiri ve egoyu bir kenara bırakmalıyız.

                Bu ülkenin hangi biriminde olursa olsun, yönetici tanımına yerleşen kişilerin bu düşüncelere bir an önce adapte olması gerekiyor.

                Sorunların çözümü ve birlik beraberlik için ön şart kesinlikle ama kesinlikle ideolojilerin saplantılarından kurtulmuş, özgürce tartışabilen, doğruyu kabul edebilen bireyler yetiştirebilmekten geçer.

                Bu sebeple en küçük üniversite kulüplerinden, derneklere, federasyonlara, odalara, sendikalara, konfederasyonlara, kent konseylerine kadar muhakkak güçlü yapılar dinlenmeli, güçlenme ışığı olan yapılar desteklenmelidir.

                Hayalimdeki yerel yönetim şekli, sivil yapılarına son derece önem veren onları dinleyen ve destekleyen yönetim şekilleridir.

                Umarım memleketimiz 2014 itibariyle sivil düşünceye daha çok önem veren bir bütünün parçası olmaya doğru yol alır.

                Çok mu şey istiyorum aslında hayır!

                Güzel günlere güzel ülkem… 

Yazarın Diğer Yazıları
Antalya'da patlamaAntalya'da patlamaBeklenen görüşme gerçekleştiBeklenen görüşme gerçekleştiGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduAykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"Aykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"13 ilde dev FETÖ operasyonu13 ilde dev FETÖ operasyonuÜnlü işadamı F.Bahçe’ye talip olduÜnlü işadamı F.Bahçe’ye talip oldu
Hacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)Hacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)HDP ve DBP’li başkanlar tutuklandıHDP ve DBP’li başkanlar tutuklandı72 DEAŞ ve 15 PYD/PKK hedefine atış yapıldı72 DEAŞ ve 15 PYD/PKK hedefine atış yapıldı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01