Gökkubbede Hoş Bir Sadâ Bırakan Başkan: Zekeriya Köroğlu

Nurettin DAL

“Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş” Baki

Sevgili dostlar, özellikle siyaset yapanlardan Baki’nin bu sözünü sıkça duyarız.

Öyle ya, bu kubbede hoş bir sadâ bırakmayı kim istemez ki?

Bazı siyasetçiler laf olsun diye söylerken, bazı siyasetçiler ise bu sözü hiç dile getirmeden, bu kubbede hoş bir sadâ bırakıp giderler.

Tıpkı geçtiğimiz günlerde ebediyete uğurladığımız Zekeriya Köroğlu gibi.

Sevgili dostlar, her zaman baki kalan bu kubbede hoş bir sadâ bırakan adam olarak hatırlayacağız, 1973-1980 yılları arasında iki dönem Göksun Belediye Başkanlığı yapan, tam bir Anadolu beyefendisi ve vizyon sahibi Zekeriya Köroğlu’nu.

Göksun sevdalısı olan ve ileri görüşü ile Göksun’un şehir kimliğine kavuşmasında çok büyük mücadeleler veren Zekeriya Köroğlu, Göksun’u imarla tanıştıran ilk Belediye Başkanıdır.

Aslında dünya üzerinde iz bırakan birçok insanın ortak özelliğidir çocuk yaşta yetim kalmak ve zorluklara göğüs germek. 1927 yılında Göksun’un Yiricek Köyünde dünyaya gelen Zekeriya Köroğlu’da henüz bir yaşında annesini kaybetmiştir.

Kahramanmaraşlı ünlü şair ve yazarlarımızdan Sezai Karakoç’un, “Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır / Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır” dizelerinde ifade ettiği gibi geceyi onaran mimar, yetim Köroğlu’na verdiği akıl, zeka ve vizyon ile onu sevdalısı olduğu Göksun’u yönetmekle ödüllendirmiştir.

Mektepli olma, okuyup memleketine hizmet etme aruzuyla yanıp tutuşan Zekeriya Köroğlu,  eski belediye başkanlarından Musa Çitil’in dokuz yaşında İstiklal İlkokuluna yazdırması ile bu arzusuna kavuşur. İlkokul bitince Göksun’da bir üst okul olmaması nedeni ile iki yıl okul hayatına ara vermek zorunda kalan Köroğlu, dönemin Meslek Lisesi olarak bilinen Ankara Yapı Enstitüsünün sınavlarına girmek için yola çıkar.  Yola çıkar ama Göksun’dan geçen ne bir araç vardır, ne de bir kervan. Yürüyerek önce Pınarbaşı’na ulaşır, oradan Malatya üzerinden gelen bir kamyonun kasasına binerek Kayseri’ye. Oradan trenle nihayet Ankara’ya varır.

Yapı Enstitüsünün sınavını kazanan Zekeriya Köroğlu için henüz her şey bitmemiştir. Göksun’dan ne tek kuruş para gönderen vardır, ne de gönderilecek olan parayı kendisine ulaştıracak bir sistem. Hem çalışıp, hem okula devam eden Köroğlu, nihayet çok zor şartlar altında beş yıl öğrenin gördüğü Yapı Enstitüsünden 1947 yılında mezun olur. Mezuniyetin hemen ardından Eskişehir’de Devlet Demir Yollarında memur olarak göreve başlar.

Daha sonra Belediye Başkanı olarak büyük hizmetler vereceği Göksun Belediyesinde Fen Memurluğu görevinde de bulunan Zekeriya Köroğlu, değişik kurum ve kademelerde amirlerinin takdirini alarak, başarılarla dolu olan memuriyet hayatını, artık Göksun’a hizmet etme zamanının geldiğine karar verdiği için 1973 yılında İller Bankası 7. Bölge Müdürlüğünden emekli olarak noktalar.

Aynı yıl yapılan yerel seçimlere, Demokrat Partiden Belediye Başkan Adayı olarak katılan Zekeriya Köroğlu, geceyi onaran mimarın takdiri ile bu kubbede bir hoş sadâ bırakacağı Göksun Belediye Başkanlığına seçilir. Memuriyet hayatındaki tecrübeleri ile kısa sürede Göksun’a büyük hizmetler yapan Zekeriya Köroğlu, 1977 yılında yapılan yerel seçimlerde ikinci kez Belediye Başkanı olarak seçilir.

7 yıl Belediye Başkanlığı yapan ve ileri görüşlülüğü ile Göksun’un şehirleşmesi yolunda ilk temelleri atan Zekeriya Köroğlu, Göksun’u imarla tanıştıran ilk Başkanıdır. Onun döneminde Göksun yolları asfaltlanmış, elektrik trafoları kurularak meskenlere elektrik tesisatları çekilmiş, bu günkü belediye binasının yerinde olan hayvan pazarı, günümüzde “Hayvan Borsası” inşa edilen alan istimlak edilerek oraya taşınmış, sebze meyve hal binasını inşa edilmiş, bu gün Belediye İş Merkezinin inşa edildiği alan istimlâk edilerek semt pazarı kurulmuş, Devlet Hastanesinin yanındaki arsa istimlak edilerek şehirlerarası terminal oraya taşınmış, yine bu gün belediye hizmet binası olarak kullanılan bina dönemin en lüks suit odalı oteli olarak inşa edilmiş, kaynağı Mehmetbey köyünde bulunan Törbüzek çayından içme suyu getirilerek Karlık tepesinde bin tonluk su deposu yapılmış, Karlık imara açılarak toplu konut projesinin önü açılmış, kanalizasyon ve alt yapı çalışmaları yapılmış, bugün kendisinin de defnedildiği Kerpetenli Mezarlığının etrafı istimlâk edilerek genişletilmiştir.

Sevgili dostlar, rahmetli Başkan Köroğlu, sahip olduğu vizyonu sayesinde tüm imkânsızlıklara rağmen bir yandan Göksun’u şehirleştirirken diğer yandan da yaptığı istimlâklerle belediyeye çok sayıda gayrimenkul kazandırmıştır. Ne yazık ki daha sonraki dönemlerde daha iyi şartlarda göreve gelen belediye başkanları basiretsizlikleri ve beceriksiz yönetimleriyle onun belediyeye kazandırdığı gayrimenkullerin bir kısmını satmışlardır.

Takvimler 12 Eylül 1980 tarihini gösterdiğinde, istikrarla büyüyen Göksun ve onun başarılı Belediye Başkanı Zekeriya Köroğlu’nun önünü “askeri darbe” keser. Başarılı çalışması ile darbe yönetiminin de dikkatini çeken Zekeriya Köroğlu, o dönem ülke genelinde görevden alınmayan iki belediye başkanında biridir. Ancak Türkiye’nin ve Göksun’un geleceğine indirilen darbeyi ve darbecilerle birlikte çalışmayı içine sindiremeyen Zekeriya Köroğlu, kendi isteği ile belediye başkanlığı görevinden “istifa” eder.

Tam bir Anadolu beyefendisi olan Zekeriya Köroğlu, Göksun sevdası ile dolu olan 87 yıllık ömrünü, bu kubbede hoş bir sadâ bırakarak 30 Eylül Salı günü noktaladı. Allah ondan razı olsun, mekanını cennet etsin.

Sevgili dostlar 87 yıllık ömrünü Göksun’a adayan ve arkasından çok büyük hizmetler bırakan bir başkanın son yolculuğuna elbette resmi törenle uğurlanması gerekiyordu. Göksun Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Coşkun Aydın, Köroğlu’nu Belediye önünde düzenlediği resmi törenle son yolculuğuna uğurlayarak ona hak ettiği değeri gösterdi.

Son söz: Zekeriya Köroğlu’nun 12 Eylül 1980 darbesi sırasında ortaya koyduğu onurlu davranışı bile, oturduğu koltuğa yapışan, o kotluğu bırakmamak için olmadık fırıldakları çeviren, kendini her şeyin üstünde gören, halka hizmet yerine kendine ve çevresine hizmet eden başkanlarla arasındaki kalite farkını ortaya koymaya yetmektedir.

Tüm İslam Âleminin ve Aziz Milletimizin Mübarek Kurban Bayramını kutlar, hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan dilerim.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Obezite hastası kadın sağlığına kavuşmak istiyorİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltıİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltı"Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız""Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız"Küçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekKüçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldı
Kılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuBugün Hava Nasıl OlacakBugün Hava Nasıl OlacakDünyanın en büyük batık uçağıDünyanın en büyük batık uçağı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01