Göksun-Tufanbeyli Yolu Neden Çok Önemli?

Nurettin DAL

Televizyonların dahi köylere henüz girmediği ve dost meclislerindeki sohbetlerde insanların huzur bulduğu, kaynaştığı ve geçmişi en güzel şekilde yâd ettikleri 80’li yıllarda her bir hatıranın çok öze bir yeri vardı. Şimdiki gibi kaydetme ve yazma gibi imkânların olmadığı o meclislerde anlatılan hatıralar, sonra başka yerlerde sohbet konusu olur ve böylece önem derecesine göre yıllara yayılırdı. İşte o hatıralardan biride rahmetli dedemin (Derviş Durmuş) Kayseri Zincidere’de askerliğini yaptığı 1940’lara ait. Dedemin askerlik hatıralarında izne geliş gidişlerinin hep ayrı bir yeri vardı. Zira Kayseri Zincidere’den sabah namazı yaya olarak yola çıkan dedem, hiçbir araca binmeden –ki araç bulmak imkânsız- yürüyerek Tomarza ve Tufanbeyli’den geçerek öğle ezanıyla birlikte Bozhüyük Köyündeki evine gelmiş. 302 Mercedes otobüslerle Kayseri’ye 4-5 saat içinde ulaşıldığı yıllardaki ulaşım imkânları bile dedem için çok büyük bir olaydı.

Sevgili dostlar, zaman kavramıyla birlikte teknoloji ve ulaşım imkanları da hızla değişiyor. Ancak bu demek değildir ki, günümüzde yapılan her şey eskisine nazaran daha iyi ve daha doğrudur. Yol ağları gündeme geldiği zaman aklımıza hep tarih kitaplarında okuduğumuz “Tarihi İpek Yolu” gelmektedir. İpek Yolu’nun güzergâhını belirleyen ve işlerlik kazandıran eski insanlar teknolojiyle değil, ortak akılla hareket ederek, iklim şarlarını ve gece-gündüzü hesaba katarak, en kısa, en hızlı ve en tehlikesiz noktaları seçerek bu yol ağlarını yapmışlar. İşte bu güzergâhlardan biride rahmetli dedemin de kullandığı Göksun-Tufanbeyli-Tomarza-Kayseri yoludur.

Karayolları Genel Müdürlüğü, yıllar içinde oluşturduğu yol ağları ve yeni güzergâh ile birçok yerde değişik nedenlerden dolayı tarihi ipek yolunun dışına çıkmıştır. Göksun-Kayseri ve Göksun-Kahramanmaraş karayolunda olduğu gibi. Ülkemizin birçok yerinde yeni belirlenen yol güzergâhları sorunsuz olabilir ancak bunun bizim bölgemiz için doğru olmadığı zaman içinde net bir şekilde ortaya çıkmıştır. 20 yıl önce ihale edilen ancak güzergâh hataları nedeniyle bir türlü bitirilemeyen Göksun-Andırın-Kadirli yolu ve yaklaşık 10 yıldır çalışmaları devam eden ve son yapılan değişikliklerle tarihi ipek yolu güzergâhına kaydırılan Göksun-Kahramanmaraş karayolu bunun en bariz örneğidir.

Gelelim asıl meseleye yani dedemin yürüyerek gidip geldiği Göksun-Tufanbeyli-Tomarza-Kayseri yoluna. Her iki bölge halkı için sosyo-ekonomik açıdan büyük öneme sahip olan bu yolun karayolları ağına alınarak işlerlik kazandırılması gerektiği artık su götürmez bir gerçektir. Üç ilin sınırlarına giren bu yolun eski işlerliğini kazanması için Kahramanmaraş ve Kayseri olmak üzere iki ayağı var;

Birincisi Göksun Tufanbeyli arası, ikincisi ise Tufanbeyli Kayseri arasıdır.

Kayseri-Tomarza-Tufanbeyli güzergâhı için Kayseri Valisi Orhan Düzgün, yaklaşık bir ay önce yazılı bir açıklama yaparak, Tomarza ve bölgesinin sosyo-ekonomik açıdan gelişimine katkı sağlayacak olan 52 kilometre uzunluğundaki Tomarza-Toklar-Aslantaş-Ayvat-Tufanbeyli güzergâhındaki yolun, karayolları ağına alındığını bildirmişti.

Şimdi gelelim bu yolun Göksun ayağına.

Göksun-Tufanbeyli yolu şuan ki karayolları ağına göre Yeşilkent’i dolanarak gidiyor ve toplam uzunluğu 61 kilometre. Göksun-Göynük-Fatmakuyu-Akçal-Pınarlar-Tufanbeyli güzergâhı ise 48 kilometre. Yani 13 kilometre daha kısa olan bu güzergâhın kullanılabilmesi için Göynük-Fatmakuyu-Akçal-Pınarlar köyünden Tufanbeyli’ye ulaşan 24 kilometrelik köy yolunun karayolları ağına alınması ve karayolları standartlarında yapılması gerekmektedir.

Tufanbeyli-Tomarza arasındaki 52 kilometrelik yol ağının yapılması Tomarza ve bölgesinin sosyo-ekonomik açıdan gelişimi için ne kadar önemli ise, Göksun-Tufanbeyli arasındaki 24 kilometrelik yolun yapılması da Göksun için o kadar önemlidir. Ayrıca, Tomarza-Tufanbeyli yolu sadece Tomarza ve bölgesi için öne arz ederken, Göksun-Tufanbeyli yolu her iki bölge insanı için önem arz etmektedir.

Zira bu 24 kilometrelik yolun yapılması demek, Tufanbeyli’de Enerji SA tarafından kurulan ve yakında faaliyete geçecek olan Termik Santralinde çalışacak olan yüzlerce kişinin –ki inşat sürecinde 400’ün üzerinde insan her gün Göksun’a geliş gidiş yapıyor- Göksun’a daha kısa sürede ve daha ucuza ulaşması demektir.

Bu 24 kilometrelik yolun yapılması demek, Termik Santraline malzeme taşıyan Göksun esnafının daha kısa sürede ve daha ucuza ulaşması demektir.

Bu 24 kilometrelik yolun yapılması demek, Termik Santralinde çalışacak olan yüzlerce kişinin Göksun’da ikamet etmesi ile Göksun’da yeni konutların daha doğrusu toplu konutların yapılması demektir.

Bu 24 kilometrelik yolun yapılması demek, Tufanbeyli ve bölgesinde hayvancılık yapan vatandaşların hayvanlarını ve elde ettikleri süt ürünlerini Türkiye’nin 14’üncü Hayvan Borsası olan Göksun Hayvan Borsasına daha kısa sürede ve daha ucuza ulaştırması demektir. Ayrıca bu yıl içinde yapılacak olan bölgenin en gelişmiş Mezbahanesine daha kısa sürede ve daha ucuza ulaştırması demektir.

Bu 24 kilometrelik yolun yapılması demek, Göksun Sanayine ve Salı Pazarına gelen Tufanbeyli ve bölge esnafı ile vatandaşlarının daha kısa sürede ve daha ucuza ulaşması demektir.

Bu 24 kilometrelik yolun yapılması demek, Göksun ekonomisinin büyümesi, eğitim seviyesinin yükselmesi, sosyal ve kültürel alanların artması demektir. Bu alanlardan Tufanbeylili vatandaşların daha hızlı ve daha kolay faydalanması demektir.

Bu 24 kilometrelik yolun yapılması demek, Göksun-Kayseri güzergahında daha kısa ve yeni bir alternatif yol demek. Özellikle taşımacılık açısından maliyetlerin düşürülmesi ile aile, şirket ve ülke ekonomisine katkı demektir.

Bu 24 kilometrelik yolun öneminin farkında olan Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, proje kitapçığında 7’inci sırada olan Göksun-Tufanbeyli yolunun bir an önce karayolları ağına alınması için mücadele veriyor. Başta Sayın Milletvekillerimiz AK Parti Gurup Başkanvekili Mahir Ünal, Nevzat Pakdil ve Prof. Dr. Mehmet Sağlam’a bu yolla ilgili dosya sunan Başkan Aydın, Kahramanmaraş Ulaştırma Çalıştayında da bizzat Ulaştırma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a bu yolla ilgili sunum yapmış ve hazırladığı dosyayı sunmuştu. Karayolları Genel Müdürlüğü ile gerekli görüşmeleri yapan Başkan Aydın, önemi mesafeler aldı.

Bu 24 kilometrelik yolun en kısa sürede karayolları ağına alınması için, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatih Mehmet Erkoç ve Sayın Valimiz Mustafa Hakan Güvençer olmak üzere Sayın Milletvekillerimizin de gerekli girişimlerde bulunması ve Ulaştırma Bakanlığı nezdinde gerekli adımları atması artık kaçınılmaz olmuştur. Hele hele yaklaşan genel seçimler öncesi bu projenin hayata geçirilmesi demek, AK Parti için artı puanlar demektir.

Son söz: Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Yüzlerce yıl önce kervancılık yapan insanlar bahse konu yolu daha kolay, daha az tehlikeli ve daha kısa olduğu için kullanmışlar. Şimdi karayollarına düşen görev bu yolun Kayseri tarafını yatırım programına aldığı gibi Göksun tarafını da yatırım programına alarak en kısa sürede yapmaktır.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Fenerbahçe’de sakatların durumu ne ?Yahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıYahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştü
Lice kırsalına hava harekatıLice kırsalına hava harekatıGelene hoş geldin Gidene güle güleGelene hoş geldin Gidene güle güleFenerbahçe evinde 23. kez kazandıFenerbahçe evinde 23. kez kazandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01