Görmez’den Arafat’ta vakfe duası

Görmez’den Arafat’ta vakfe duası

2 milyonu aşkın hacı adayı Arafat'ta vakfeye durdu. Öğle ve ikindi namazlarının birleştirilerek kılınmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet...

2 milyonu aşkın hacı adayı Arafat'ta vakfeye durdu. Öğle ve ikindi namazlarının birleştirilerek kılınmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez vakfe duasını yaptı ve 60 bini aşkın Türk hacı ellerini semaya kaldırarak "Amin" dedi.

Görmez, yaptırdığı duada "Ey bu mübarek arefe gününde bu mübarek Arafat meydanında milyonlarca mümin yürekleri bir araya getiren vakfesinde buluşturan lütufkar Rabbimiz. Bizler hor, hakir, zayıf kullarız. Tövbemizi, şükrümüzü, hamdimizi, övgümüzü, duamızı, niyazımızı ve bizleri kabul eyle Yarabbi" dedi.

Görmez, "Bizler rahmetini umarak, "Gücü yetenlerin haccetmesi Allah'ın insanlar üzerindeki hakkıdır" buyurdun. Hakkını vermeye geldik. Kabul eyle Allah'ım. Resullerin İbrahim, İsmail ve Muhammed Mustafa'nın davetine icabet ederek senin lütuf, inayet ve ihsanınla bu diyarlara hac etmeye geldik. Niyetimizi, emeğimizi, haccımızı, umremizi, ibadet ve taatimizi sen kabul eyle Allah'ım. Ya ilahel alemin, evimizden, yurdumuzdan çıktığımız andan itibaren "Lebbeyk" nidalarıyla sana iltica ettik. Şimdi vakfede bir kez daha birlikte haykırıyoruz, "Buyur Allah'ım buyur, emrine amadeyiz buyur, senin eşin yoktur, ortağın yoktur, emrine amadeyiz, hamd senin, mülk senin, nimet senindir, senin eşin ve ortağın yoktur" diyoruz" diyerek dua etti.

Kulların İslam beldelerinde huzuru, barışı ve kardeşliği heba ettiğini ifade eden Görmez, "Ya Rabbel Alemin. Biz Müslümanlar iman beldelerinde emanı, İslam beldelerinde selamı kaybettik Allah'ım. İslam coğrafyasında huzuru, barışı, kardeşliği heba ettik. Bugün cennetini kaybetmiş Hz. Adem'in, Hz. Havva'nın duasıyla yalvarıyoruz. Rabbimiz, nefislerimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen biz hüsrana uğrarız. Bizi, kendilerine ve başkalarına zulmedip hüsrana uğrayanlardan eyleme Allah'ım. Allah'ım ümmet coğrafyasını fitneler, tufanlar kapladı. Fitne, fesat, cehalet tufanlarında boğuluyoruz. Bugün insanlığı tufanlardan kurtaran Hz. Nuh'un yakarışıyla yalvarıyoruz. Bizi hayırlı menzillere kavuştur Rabbim, bereketli yerlere konul eyle Allah'ım. Sen konuk edenlerin en hayırlısısın. Bizleri tufan misali ihanetlerden, fitnelerden fesatlardan sen muhafaza eyle Allah'ım" dedi.

"Allah'a karşı gelmekten sakınanlara önderler eyle" diye dua eden Mehmet Görmez, "Yeryüzünün bütün mazlum ve mağdurlarına, Halep'in yetimlerine, Şam'ın mahzunlarına, Gazze'nin öksüzlerine, Afrika'nın aç ve susuzlarına, Arakan'ın yavrusuz kalmış anne ve babalarına, uçsuz ve bucaksız yeryüzünde yurtsuz kalmış mültecilere, bir aile şefkatiyle el uzatacak, güç ve merhameti insanlıktan esirgeme Allah'ım" dedi.

Salih kullarının zümresine dahil olmayı Allah'tan niyaz eden Görmez, "Rabbimiz bizler millet olarak işgal ve ihanet teşebbüsüne, milletimize karşı işlenmiş en ağır cürüm ve zulme şahit olmuş olarak huzurundayız Arafat'ta. Bugün haksızlık karşısında zor durumda kalan Hz. Musa'nın duasıyla yalvarıyoruz. Bizlere öyle nimetler ver ki, bu nimetler karşısında hiçbir zaman mücrimlere arka çıkmayalım. Sureti haktan görünseler de yanlarında yer almayalım Allah'ım. Bizleri zalimlere zağarlık yapan zelil, hakir kimselerden eyleme Allah'ım. Bizler senin sınırsız ikramının karşısında şükretmekten aciz kalmış, verdiğin nimeti, güç ve kuvveti nerede kullanacağını şaşırmış kullarınız. Gücünü barış için kullanan, karıncayı bile ezmeyen Hz. Süleyman'ın duasıyla yalvarıyoruz. Rabbimiz bize verdiğin nimetlere hakkıyla şükreden kullarından eyle. Bizlere senin razı olacağın Salih ameller işlemeyi ihsan eyle. Bizleri rahmetinle Salih kullarının arasına eyle Allah'ım. Bizlere bahşettiğin imkanları merhamet için kullanacak şuur ver Allah'ım. Lütfettiğin mevki ve makamı, bahşettiğin servet ve yetkiyi adaletle kullanacak, adalet için kullanacak iman ver bize Allah'ım. Mülkle şımaranlardan eyleme Allah'ım. İmkanla azanlardan eylem Allah'ım. Yükseldikçe alçak gönüllü olmayı, büyüdükçe mütevazı olmayı, çoğalttıkça şükretmeyi bizlere nasip eyle Allah'ım" dedi.

Görmez’den Arafat’ta vakfe duası

Görmez’den Arafat’ta vakfe duası

Görmez’den Arafat’ta vakfe duası

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
GÜNÜN MANŞETLERİ
27 Ekim 2016 Perşembe 10:34
27 Ekim 2016 Perşembe 10:31
27 Ekim 2016 Perşembe 09:39
27 Ekim 2016 Perşembe 08:53
27 Ekim 2016 Perşembe 08:44
26 Ekim 2016 Çarşamba 23:48
Büyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştüLice kırsalına hava harekatıLice kırsalına hava harekatıGelene hoş geldin Gidene güle güleGelene hoş geldin Gidene güle güle
Fenerbahçe evinde 23. kez kazandıFenerbahçe evinde 23. kez kazandı“Hiçbir oyuncu ıslıklanmayı hak etmiyor”“Hiçbir oyuncu ıslıklanmayı hak etmiyor”Demirören: "Fenerbahçe yarışın içinde olur"Demirören: "Fenerbahçe yarışın içinde olur"
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01