Gülümsemenin Gücü

Bekir YILMAZ

 

 

 

 

Harap bir gönülle gülümsemek, dikenleri devşirmektir en gerçekliğe.

Kalbe hastır yürekten gülümsemek...

Yaralamaz hiç gülün dikeni kendini.

Ancak ya yardır kalbe diken,

yada yaradır kalbe dikilen.

Tuba Gürdere

"Küçük kız, hüzünlü bir yabancıya gülümsedi. Bu gülümseme adamın kendisini daha iyi hissetmesine sebep oldu.

Bu hava içinde yakın geçmişte kendisine yardım eden bir dosta teşekkür etmediğini hatırladı. Hemen bir not yazdı, yolladı. Arkadaşı bu teşekkürden öyle keyiflendi ki yemek yediği lokantadaki garson kıza yüklü bir bahşiş bıraktı.

Garson kız ilk defa böyle bir bahşiş alıyordu. Akşam eve giderken, kazandığı paranın bir parçasını her zaman köşe başında oturan fakir adamın şapkasına bıraktı.

Adam öylesine minnettar oldu ki... Çünkü iki gündür boğazından aşağıya lokma geçmemişti. Karnını doyurduktan sonra, bir apartman bodrumundaki odasının yolunu ıslık çalarak tuttu. Öyle neşeliydi ki, bir saçak altındaki köpek yavrusunu görünce, kucağına alıverdi.

Küçük köpek gecenin soğuğundan kurtulduğu için mutluydu. Sıcak odada gece boyunca koşuşturdu. Gece yarısından sonra apartmanı dumanlar sardı. Bir yangın başlıyordu. Dumanı koklayan köpek öyle bir havlamaya başladı ki, önce fakir adam uyandı, sonra bütün apartman halkı...

Anneler, babalar dumandan boğulmak üzere olan yavrularını kucaklayıp, ölümden kurtardılar...

Bütün bunların hepsi, beş kuruşluk bile maliyeti olmayan bir GÜLÜMSEMENİN sonucuydu."

Alfred Capus ne diyor;

“Hiç kimse bir gülümsemeyi satın alabilecek kadar zengin değildir; ama çoğu kimse gözden yaş akıtabilecek kadar ucuzdur.”

Bende diyorum ki;

Gülümsemek, tümüyle doğaldır, hiçbir katkı maddesi içermez,yedek parça ihtiyacı yoktur, enflasyona uğramaz,KDV ve ÖTV yoktur, vergiden de muaftır.Bir yüzün güzelliği de GÜLÜMSEME’de yatar diye düşünüyorum.Sosyal bir varlık olarak insanoğlu, topluluklar halinde yaşamını sürdürürken,olmaz ise olmazı iletişimdir.Gülümsemenin, iletişimimizde oluşturduğu etki ise gerçekten bir mucizedir.Bazen sadece  bir GÜLÜMSEME bile çok şeyi değiştirebilir hayatımızda,gözlerimize yansıtabildiğimiz sürece  tüm bunların ötesinde bizi güzelleştiren en ucuz estetik operasyondur. GÜLÜMSEME, başta ruhsal sağlığımız olmak üzere, fiziksel ve sosyal sağlığımız için de çok önemli bir işleve sahiptir.İşte bu nedenle GÜLÜMSEME’yi açma kapama düğmesi dudaklarımızın arasında bulunan ve iç dünyamızı aydınlatan bir lamba olarak düşünebiliriz.Kendimizi iyi hissetmek istiyorsak gülümsemeliyiz, sağlıklı olmak istiyorsak gülümsemeliyiz, dost kazanmak istiyorsak gülümsemeliyiz, iyi iletişim kurmak istiyorsak gülümsemeliyiz, her eli sıktığımızda gülümsemeliyiz, konuşurken ortamı güzelleştirmek için gözlerimizle gülümsemeliyiz.

“*Bir gülümseme; sevginin ve insan olmanın anahtarıdır.

*Bir gülümseme; iç dünyamızın güzelliklerini, dışa yansıtır.

*Bir gülümseme; vereni fakirleştirmeden, alanı zenginleştirir.

*Bir gülümseme; bir an sürer, bazen ise ebediyen yaşar.

*Bir gülümseme; yorgun olan insanı dinlendirir.

*Bir gülümseme; ümitsiz olana neşe ve hayat bahşeder.

*Bir gülümseme; karanlık bir çehreyi aydınlatabilir.

*Bir gülümseme; kendiliğinden verilmedikçe, işe yaramaz.

*Bir gülümseme; ona ihtiyacı olanlara ilaç gibi gelir.

*Bir gülümseme; sevgi köprülerini sağlamlaştırır.

*Bir gülümseme; bazen gülümseyemeyeni gülümsetir.

*Bir gülümseme; sadaka yerine geçer, sevap kazandırır.

*Bir gülümseme için hiç kimse, ona ihtiyaç duymadan yaşayacak kadar zengin ve kuvvetli değildir.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01