Gündeme Dair

Mustafa SEYİTHANOĞLU

  Gelişmekte olan toplumlar düzeyinden, gelişmiş toplumlar düzeyine adım adım gitmenin sıkıntılarını iyice yaşar hale geldik. Ülkenin şu an ki durumunu başka türlü açıklama imkanı yok.

  Dünya ekonomisi içinde 16, 17, 18 sıralamalarında gezinen bir ülke Türkiye! Yıllardan beri sıralamamız çok değişmiyor. Ağır kriz dönemlerinde 22. 23. Sıralara düşüp, en iyi döneminde 16. Olabilmiş, gelişmekte olan bir ülkeyiz. Bu ekonomik büyüklük, nüfusumuza baktığınız takdirde zaten doğal olarak oluşması gereken bir büyüklük. Senelerce beceriksiz ekonomi politikları ve halkın diline yapışıp kalan o eşsiz kelime “istikrar” eksikliği Türkiye’nin hak ettiği konuma çıkmasına engel oldu.

  Tabi biz hammadde eksikliği olan bir ülke olarak, ithalat odaklı büyüyen bir devlet stratejisi ile büyümeye çalıştıkça borçlu bir ülke olmak bizim kaderimiz gibi görünüyor. Peki bu kader kimin kaderi? Her türlü dış borç, cari açık, bütçe açığı doğrudan vatandaşa vergi olarak döndüğü için 16. Ekonomi büyüklüğüne sahip Türkiye, para’nın dolaylı etkileri sebebiyle OECD ülkeleri arasında yaşam kalitesi sıralamasında son sırada!

  Bunların yanı sıra, gerek ulaşım, gerek sağlık, gerekse de sosyal politikalar açısında bir çok faaliyet gerçekleştiriliyor ve tabi yine, gelişmekte olan toplum mantığından, gelişmiş toplum yapısına geçme sıkıntısı olarak, her kesimi memnun edecek hiç bir uygulama yapılamıyor. Sağlık hizmetleri vatandaş için memnun edici seviyelere çıkarken, ne yazık ki doktorumuzu memnun eden bir sektör halinden çıkıyor. Devasa köprüler, otoyollar, hızlı trenler şehirlerde yaşayan için avantaj sağlarken, şark’ta hala toprak yolları kullanmak zorunda kalan köylümüz, gelişmekte olan devlet büyüklüğünün gölgesinden ne yazık ki yararlanamıyor.

  Geçmişten bu güne kadar gelişmekte olan devletlere bakalım. Almanya, Rusya, İtalya, Fransa akla hayale gelmeyecek büyüklükte sosyal depresyonlar geçirmiş ülkeler 21. Yy. başlarına kadar Fransa ve İtalya’da toplumsal tepkilerin artçıları yaşanıyordu. Güçlenmenin getirdiği adalet eksikliği ve adaletin istenilen odaklara kullanıma çekilmesi, bu şimdinin gelişmiş, bir zamanların gelişmekte olan ülkelerinde çok sık rastlanan bir durumdu. Şimdi aynısını Türkiye’de gözlemliyoruz.

  Yargıyı, kolluk kuvvetleri eline geçirmiş kendilerini 28 Şubat mağduru olarak tanımlayan bir grup! Hükümet’in içinde farklı kanatlarda farklı yapılanmaların kaleleri haline gelmiş bakanlıklar. Solcu kesimin eline geçirdiği ve tamamen muhalefet hatta yıkıcı muhalefet için kullanılan özel birimler. Bir zamanlar askeri yapıya sinmiş sözde Kemalist askerler. Siyasi kale görünümdeki üniversitelere, “üniversiteleri siyaset merkezi yapmaktan çıkartacağız.” diye göreve gelen rektörler. Aynı rektörlerin üniversiteleri kendi ideolojilerinin kalesi yapma çabası, Bu böyle uzar da gider. Peki ne olacak derseniz ben size ne olacağını söyleyeyeyim.

   28 Şubat sürecinde bazı islami kesimler en çok kimden çekti? Yargı ve asker. Şu an bu kesimlerin en çok kariyerlerini ilerlettiği kesim hangi kesim? Yine yargı ve kolluk kuvvetler. Bu rüzgar bu dönemden sonra farklı bir yönde eserse yargı ve kolluk kuvvetlere yerleşen kesimler, yine yön değiştirecek. A’cı gidecek B’ci gelecek! Peki hep böyle mi gidecek? Cevabı net hayır!

Gelişen toplumlar at gözlüklerinden sıyrılabilmiş toplumlardır. Elbette körleşmişçesine kurumlarını, topluluklarını, cemaatlerini savunan hiç bir eleştiriyi kabul etmeyen gelişmeyi reddeden dinazorlaşmış düşünceler silinecek, değeri kalmayacak. Demokrasi için bu dinazorların meydandan çekilmesini bekleyeceğiz. Nasıl faşist Almanya demokrasiyi kendisine uyguladıysa, kafatascı zihniyet artık çok ağır şekilde cezalandırılıyorsa, mafyaların İtalya’sı yargıyı bağımsızlaştırmayı başarabildiyse, bir gün elbette Türkiye’de o’cu ve bu’cunun kalıplaşmış zihniyetinden kurtulacak.

O güne kadar siyasi komplo içerisine çekilmeye çalışan vatandaş sakin olmalı! Başlarda yer alanların sözleri, altlarda kalanların hayallerini yok etmesin.

Gezi Park’ına dair...

Gösteri izinli mi? Hayır.

Göstericiler anarşik bir eylemde mi? Hayır.

O parkta bulunan ağaçları korumak için mi orada? Hayır.

Niyet Sayın Başbakan’ın biz ne dersek o! Sözünün üzerine toplumsal bir eylem mi? Evet.

Amaç Hükümeti devirmek mi? Evet

Polisin yaptığı doğru mu? Kesinlikle hayır

Taksim Tahrir olur mu? Kesinlikle hayır.

Taksimi, Tahrir’e çevirmeye çalışan bana kesinlikle ülke sevdalısıyım demesin!!!

Demokratikleşmeyi başarabildiğimiz bir 2023 en büyük hayalim...

Yazarın Diğer Yazıları
Gültan Kışanak gözaltına alındıGültan Kışanak gözaltına alındıBakan Özhaseki: "FETÖ otellerinde yaptıkları..."Bakan Özhaseki: "FETÖ otellerinde yaptıkları..."Arıcılara Eğitim VerildiArıcılara Eğitim VerildiErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıAntalya'da patlamaAntalya'da patlamaBeklenen görüşme gerçekleştiBeklenen görüşme gerçekleşti
Genç futbolcu kalp krizi kurbanı olduGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduAykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"Aykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"13 ilde dev FETÖ operasyonu13 ilde dev FETÖ operasyonu
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01