Güneydoğu’da Neler Oluyor

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Aslında hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Güneydoğu’da olumsuz bir şey olsun istemiyor. Lakin Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile beraber, kaynayan kazan fokurdamaya etrafındakileri yakmaya başladı.

                Bu güne kadar asker, polis ve istihbaratın çözüm sürecine zarar gelmemesi adına silahına başvurmaması, birilerini cesaretlendirmiş gibi görünüyor.

                Çözüm sürecinin en başından beri, aslında bir değil iki muhatapla karşı karşıyayız.

                Bu muhataplardan birisi Abdullah Öcalan ve HDP, Diğeri PKK ve Kandil!

Şimdi sorabilirsiniz bunlar birbirinden farklı mı diye. Bence farklı!

                Nedenine gelecek olursak;

                Abdullah Öcalan PKK silahını hiçbir zaman beline takmamış, kendi kurduğu bu terör örgütünü her daim sağ elinde devlet otoritesine karşı kullanmıştır.

                Terörist Başı Apo, silahlı mücadelenin asla bitmemesi gerektiğini ancak esas çözümün siyasi mücadele sahasında olacağına inanmış, daha doğrusu 2007’den sonra bunu görmeye başlamıştır.

Bu kapsamda önce BDP sonra HDP ile mecliste kendi davasını siyasi tabana ulaştırmış, bu noktada isteklerini dile getirmeye başlamıştır.

2012 yılı ile başlayan, Sırrı Süreyya beyin Diyarbakır’da okuduğu mektupla devam eden, savaşın iki tarafı arasındaki cilveleşmeler, daha sonra görüldü ki hiçte beklenildiği gibi gitmedi.

                Özellikle Kandil kanadında bazı kişilerin, Abdullah Öcalan’ın devletin kuklası olduğu yönündeki beyanları ve bu kapsamda devrimci Kürt gençlerinin önderlerine itaatsiz davranışları, PKK’nın şehir kolu olan YDG-H’ yi kurdurmuştur.

Herkes Türkiye’de gerçekleşen çoğu terör olayının muhatabı olarak PKK’yı görse de aslında şehirlerdeki çoğu eylemin doğrudan sorumlusu YDG-H’ dir. YDG-H ( Yurt Sever Devrimci Gençlik) adıyla Türkiye’nin dört bir yanında birimler kurmuş, mahalle mahalle, ilçe ilçe teşkilatlanmış bir hareket haline geldi.

                Üstelik aynı YDG-H bayrak indirme olayının da doğrudan sorumlusudur.

                PKK ve YDG-H 2012’den bu yana kadrolaşma çalışmalarını hızlandırmış ve iki kolluk kuvvet olarak yaklaşık 30 35 bin milise ulaşmıştır.

                Bu iki kuvvetten PKK yaklaşık 15 bin, YDG-H ise yaklaşık 20 bin milisle faaliyet göstermektedir. Asker ve polisin bu milislere karşı silah kullanmaması, bu milislere katılmak isteyen gençlere cesaret vermektedir.

                Bir heykel krizi adıyla ortaya çıkan olaylar ve uzun zaman sonra terör saldırısı ile kaybetmiş olduğumuz ilk şehidimiz herkesi ürküttü.

                Bu noktada bu heykeli kim dikti niye dikti soruları sıkça soruldu. PKK içindeki derin yapılar mı, Paralelciler mi, sürece zarar gelmesini isteyen dış güçler mi, derin devlet mi? diye birçok soru soruldu.

                Aslında sorunun cevabını yukarda verdiğimi düşünüyorum. Bu heykeli oraya PKK dikti. Apo istedi mi bilemem ama PKK bu heykeli yıkılsın diye dikti!

                Tam cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra, tam Alman istihbaratının Türkiye’yi dinlediği ortaya çıktıktan sonra, tam ABD, Almanya ve Fransa’nın, PKK’nın IŞİD ile mücadelesini destekleme kelamlarının ağızdan dökülmeye başlamasından sonra, tam İtalya’nın hafif silahlarla PKK’ya silah desteği yapacağını Fırat Haber Ajansı aracılığı ile duyurmasından sonra gerçekleşti bu olaylar.

                On binlerce vatandaşımızın ölümünden sorumlu PKK ne oldu da bir anda batının sempatisini kazandı. Ne oldu da Kuzey Irak ve Rojova’da, IŞİD’in en büyük düşmanı oldu ve ne oldu da PKK’nın terörist örgüt listesinde bulunması birileri için çok acımasızca geldi.

                Peki, IŞİD neden PKK’lıları ve Ezidileri bir anda kendine hedef seçti. Neden bir anda IŞİD ABD’li gazeteciyi öldürdüğü videoyu yayınladı. Neden ABD yıllar sonra Güvenlik Konseyinden operasyon için izin alma kararı aldı. Neden Peşmerge ve PKK bir anda kol kola girdi. Neden Türkiye’den YDG-H ve PKK timleri sınır gözetmeksizin, Irak’ın kuzeyine ve Rojovaya müdahele için geçiş yapabiliyor.

                Acaba biz IŞİD’i destekliyor muyuz? Destekliyorsak Neden?

                IŞİD ile mücadele eden PKK eline geçirdiği ağır silahlar ile bir sonraki hedefi olan Güneydoğu için herhangi bir hazırlık yapıyor mu?

                YDG-H’nin asayiş güçleri güneydoğu’da yol kontrolü ev baskını, uyuşturucu operasyonlarını nasıl yapıyor. Askerimizin bile önünü kesme cesareti gösteren kimlik soran YDG-H’liye tokat atan o üst teğmeni kaç kişi biliyor.                         

                Bu sorular uzadıkça uzuyor, lakin sayın Ahmet Davutoğlu çok zor bir göreve çok zor bir zamanda geldi. Bizi ve kendisini önümüzdeki süreçte çok büyük zorluklar bekliyor.

                Kendisine bu görevinde başarılar dilemekten ve dua etmekten başka yapabileceğimiz çok bir şey yok.

                Sahi yazıyı bitirirken yine sorayım.

                Güneydoğu’da neler oluyor? Bilen var mı?

Yazarın Diğer Yazıları
‘Cumhuriyet yeniden dirilişin sembolüdür’‘Cumhuriyet yeniden dirilişin sembolüdür’‘Cumhuriyet, şanlı tarihimizdeki yeniden dirilişin adıdır’‘Cumhuriyet, şanlı tarihimizdeki yeniden dirilişin adıdır’Başkan Zabun; ‘güçlü Türkiye, emin adımlara hedeflerine tek tek ulaşıyor”Başkan Zabun; ‘güçlü Türkiye, emin adımlara hedeflerine tek tek ulaşıyor”TSK: “105 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi”TSK: “105 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi”Korkutan uyarı !Korkutan uyarı !Ünlü manken Çağla Şikel’den ’annelik’ taktikleri
24 saatte en az 66 militan öldürüldü24 saatte en az 66 militan öldürüldüÖlüm onu derste yakaladıÖlüm onu derste yakaladı“Cumhuriyet Atatürk’ün milletimize en büyük mirasıdır”“Cumhuriyet Atatürk’ün milletimize en büyük mirasıdır”
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01