Hadi Gel Demokrat Olalım

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Bu şekilde başlık atmama sebep olan bir şarkı var. Buyrun bir iki satır bakalım.

                Hadi gel balığa çıkalım,

                Oltayı atıp yosun tutalım,

                Sofraya yine soğan koyalım,

                Ah yine aç kalalım.

                Şair burada balığa çıkalım diyor, yosun tutuyor ve yine aç kalıyor. Aynı bizim demokratlık kelimesini diline pelesenk edenler gibi, bizimkilerde biz demokratız diyor. Demokrasinin “D”si olmuyor.

                Hadi gel demokrat olalım,

                Demokrasiyi oyuncak yapalım

                Yasaklarla demokrasi sağlayalım,

                Ah yine kandıralım.

                Bizim ülkemiz için ben bu şarkıyı, yazarın affına sığınarak bu şekilde değiştiriyorum.

                Niye böyle dediğimi tartışacak olursak, aslında tartışmaya gerek bile yok.

                Vallahi ben çok yoruldum. Böyle bir gündem, böyle siyasetin pisliğine batmış ülke, zor bulunur.

Alo Fatihler mi desek, paralelin kurduğu köşeli oyunlar mı desek, adı barış süreci olan ihanet sürecini mi tartışsak bilemiyorum.

                Bir yandan da vicdanım şu sorunun cevabını sorguluyor. Yahu arkadaş 10 sene boyunca kimsenin yapmadığı kadar iyi işler yaptın. Ne oldu, neler oluyor da bu kadar değişti bu yönetim!

                Şimdi iddia ediyorum, yine bu yazıyı sosyal medya’da paylaşınca, altına Ak Partili dostlarımla, diğer siyasi görüşlerdeki dostlarım sayfa sayfa yorum yapacak. Birisi özelden mesaj atacak çok yükleniyorsun Ak Partiye diye, diğeri altına yorum yapacak senin gibi Ak Partilisini görmedim diye.

                Taraf olmazsan bertaraf olursun diyorlar da ben nasıl taraf olayım?

                Kim mükemmel?

                Ak Parti’yi düşünüyorum, adamlar yaptı! kim ne derse desin, adamlar çok şey yaptı. Sonra son 3 seneyi düşünüyorum. Vicdanım yaşananlara susmayı kabul etmiyor. Reyhanlı, yolsuzluklar, PKK, Gezi olayları, yok! olmuyor!

                MHP’ye bakıyorum. Milli duygularımı, düşüncelerimi karşılıyor. Sonra partinin içini düşünüyorum. Diyorum ki iktidar olsa ne yapacak? Mesela kim Ekonomiden Sorumlu olacak? Mesela kim AB’den sorumlu olacak. Bizzat ismini vermeyeceğim MHP’li bir milletvekili abimize soruyoruz. Elbet çıkacaktır içimizden diyor? Yok yine vicdanım el vermiyor

                CHP’ye bakıyorum, yeni CHP diyorlar ama taban yine eski kafa, yukardakiler istediği kadar yeni CHP için çabalasın çabası sonuç vermiyor. İstanbul milletvekili Faik Tunay’a bizzat sordum.”Yeni CHP diyorsunuz, zihniyet tabandan, teşkilattan değişmedikten sonra, ne kadar gerçekçi?” haklısın diyor.

                Bunun için çabalıyoruz diyor, inanıyorum çabalıyorlardır ama olmuyor daha vakit var.

                BDP’yi partiden saymıyorum. Şimdi diyeceksiniz;

                Hem hadi gel demokrat olalım diyorsun, hem de vatandaşın verdiği oylarla meclise giren partiyi saymıyorsun.  Bu nasıl iş arkadaş diyorsunuz.

                Eline kan değmiş olana ben demokrat olamıyorum. Kusura bakmayın!

Herkese göre demokrasi var bu ülkede. Kim nereye çekmek isterse demokrasi o şekilde oluyor. Basın özgürlüğü var mesela bu ülkede, başbakanın Fatih’e söylediği kelamlar çok medenice, öyle sövüp saymıyor. Kızmadan haberi kaldırtıyor. Ciddi bir özgürlük bu, ya bunu yaptı diye asılsaydı Fatih?

Bakıyorum STV’ye adamların umrunda değil memlekette olanlar belgesel kıvamında, hocanın kelamları, dershanelerin gerekliliği, CHP’li adayların muhteşem özellikleri felan, bayağı iyiler, basın özgür ve yandaş değil anlayacağınız üzere!

Sonra düşünüyorum, Ey Mustafa! sen ne yapacan. Tarafını belli et diyorlar! Ben de diyorum ki yok kardeşim,benim siyaseten bir beklentim yok. İyi yapılana iyi diyeceğim, kötü yapılana kötü. Taraf olursam gözlükle bakmak zorunda kalırım. Bir çok faaliyet yapıyoruz Ankara’da, bu faaliyetleri yapanların içinde Ak Partilisi, MHP’lisi, CHP’lisi var. Çok şükür ki benim etrafımdaki dostlarım iş yaptıklarımın at gözlüğü yok. Hangi siyasi görüşten olursa olsun, hataya hata diyorlar. Bu sebeple onları daha demokrat görüyorum

                Bu yüzden diyorum ki gelin demokrat olalım. Hataları görüp konuşalım ki siyasi liderlerinde bu hataları görmelerine yardımcı olalım. Her dediklerine tamam dersek, bunun adı biat kültürüdür. Ne Başbakan, ne Bahçeli ne de Kılıçdaroğlu’nun çok suçu yok. Suç onları destekleyen halkta, bizlerde!

                Bizler kayıtsız şartsız destekliyoruz onları, doğrularına doğru, yanlışlarına da doğru diyoruz. Düşünsenize çevrenizde size hata yaptığınızı söyleyen tek kişi yok, hata yaptığınıza inanır mısınız?

                Son olarak Başbakan bugün, bu seçimi adaylar olarak değil partiler olarak görün demiş!

                Galiba Başbakan, yanlış aday gösterdiği yerleri anketlerde görmeye başlamış! Bakın böyle olur işte. Hatasını anketlerle anlıyor başbakan!

Toplum olarak kuzu olmayalım. Beraber demokrat olalımdan kastım buydu. Biz kuzu olursak başımızdakiler demokrat olalım deyip, demokrasiyi çiğner!

Selametle

Yazarın Diğer Yazıları
Ermeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıAntalya'da patlamaAntalya'da patlamaBeklenen görüşme gerçekleştiBeklenen görüşme gerçekleştiGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduAykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"Aykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"13 ilde dev FETÖ operasyonu13 ilde dev FETÖ operasyonu
Ünlü işadamı F.Bahçe’ye talip olduÜnlü işadamı F.Bahçe’ye talip olduHacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)Hacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)HDP ve DBP’li başkanlar tutuklandıHDP ve DBP’li başkanlar tutuklandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01