Haydi Elektrik Faturalarını Düşürelim

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Türkiye’nin 2012 yılı içerisinde elektrik faturalarına ödediği meblağ 60 milyar TL. Bu rakamın büyüklüğünü sizlere şöyle göstereyim. 2012 GSMH (tahmini) 1.355 milyar TL civarı gerçekleşecek. GSMH göz önünde bulununca sadece elektrik faturamız, GSMH’nin % 4.4’üne denk geliyor.

            Türkiye ne yazık ki elektriğini tamamıyla yerli kaynakla üretememekte. Son dönemde gerek yenilenebilir enerji santrallerine yönelim, gerekse enerji çeşitliliğinin artması, bizim doğalgaz ile ürettiğimiz elektriğin totalde oranını %30 civarına çekmiştir. Yani ürettiğimiz elektriğin yaklaşık 3te 1’i, ithal ettiğimiz Doğalgaz ve LNG’den temin etmekteyiz. Bu durumda da ne yazık ki yüksek enerji tüketimi bizi ithalata yöneltmektedir.

            İthalat yine her zaman alışkın olduğumuz o meşhur cari açığımıza doğrudan etki etmekte ve açığı olumsuz yönde etkilemektedir.

            Bakanlığın son açıklamasına göre 60 milyarlık elektrik faturamızın yüzde 25’i tasarruf edilebilir meblağ! Bu ne demek, aslında ödediğimiz her 100 TL’lik faturayı bizler 75 TL ödeyebiliriz demek. İşte tam burada yazımı esas yazma amacım doğuyor.

            Bakanlık “ Enerji Hanım” adı altında bir proje başlattı. Eldeki verilere göre konutlarda tasarruf edilebilecek tutar tam 4 Milyar TL. Evlerimizde yapacağımız ufak tefek tasarruf hareketleri hem bizim hem de devletimizin cebine büyük bir avantaj sağlayacak. Sanayi ve hizmet alanlarında ise toplamda tasarruf edilebilecek tutar 11 Milyar TL’yi bulmakta.

             ‘Kendiniz İçin küçük Türkiye için büyük bir adım’ sloganı ile ortaya konulan proje kapsamında Adana, Ankara, Bursa, Denizli, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Van, Hakkari, Konya, Malatya, Sinop, Kars, Mersin, Kocaeli, Kars ve Şanlıurfa’da eğitimler gerçekleştirilecek. Bu eğitimler ilerleyen dönemlerde tüm Türkiye’yi kapsayacak ve kadınlarımıza evlerimizde nasıl tasarruf yapabileceğimizi anlatacak.

            Ancak ben size ufak tefek yapmamız gereken tasarrufları burada aktaracağım. Öncelikle yapmamız gereken evlerimizde aydınlatma için kullandığımız tüm ampulleri tasarruflu ampuller ile değiştirmek. 100 watt enerji tüketen klasik akkor ampuller yerine 20 wattlık tasarruflu ampuller, saat başına ciddi maddi kazanç sağlamakta. Fiyat olarak biraz daha pahalı olsa da tasarruflu ampüller, kullanıma göre çok kısa sürede kendini amorti etmekte ve cebimizden çıkan meblağları düşürmekte.

            Gelelim meşhur avizelerimize, özellikle ricam ortam aydınlığından daha fazlasını sağlayacak şekilde avizelerimizi donatmayalım. İlla misafirimize avizemizin şaşalı görüntüsünü sunacaksak bile, misafirler gittikten sonra ampullerin bir kısmını gevşeterek gereksiz elektrik tüketmesine müsaade etmeyelim.

            Evimiz de kullandığımız beyaz eşyalarımızı, en az A enerji sınıfı beyaz eşyalarla değiştirmeye çalışalım(tabi imkan ölçüsünde).  Kullandığımız buzdolabı, çamaşır makinası, fırın gibi yüksek elektrik tüketimi ile çalışan beyaz aletlerimizi tasarrufluları ile değiştirerek çok ciddi kar edebilmekteyiz. Devletin ve firmaların teşviki ile, 2012 yılında 1 milyon 100 bin adet tasarruflu buzdolabı satışı gerçekleşti bu sayede ciddi bir tasarruf edilmiş oldu.

            Evimizde ısıtacağımız yemekleri fırın yerine ocak üzerinde ısıtmak bile çok ciddi elektrik tasarrufları sağlamaktadır. Elektrikle ısınan evlerimizde perdelerin kapalı olması, yerlerin halı ile kaplı olması bile odanın ve ortamın ısınması adına çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

            Gerek aydınlanma gerek beyaz eşya kullanımı gerekse de ısınma için yapacağımız bu tip ufak tefek tasarruf hareketleri, hem bizim cebimizden faturaya ödediğimiz meblağı hem de devletin üretim için yaptığı ithalatı ve harcamayı kısacaktır. Unutmayın ki bizim küçük gördüğümüz adımlar, kitle hareketleri ile çok büyük adımlara dönüşebilir.

            Sizden istirhamım bu gün eve giderken tasarruflu ampul alıp gitmeniz ve evde ki akkor ampulleri değiştirmeniz olacaktır. Bir günde sigarayı verdiğiniz parayı tasarruflu ampule vererek hem uzun dönemde kendi cebinizi hem de devletinizin bütçesini korumuş olacaksınız.

            Tasarrufu bir bilinç olarak aklımıza yerleştirdiğimiz gün, muhasır medeniyetler seviyesine erişebilmemizi kolaylaştırmış olacağız.

            Hepinize tasarruflu günler dilerim…

            Saygılarımla…

Yazarın Diğer Yazıları
Koç Holding'den vergi borcu yapılandırmasıKoç Holding'den vergi borcu yapılandırması"Başkanın talimatıyla takımı çektim""Başkanın talimatıyla takımı çektim""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar"Masa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiMasa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiŞok cihazlı tacizci tutuklandıŞok cihazlı tacizci tutuklandıUyan Türk Milleti UyanUyan Türk Milleti Uyan
Düğün yemeği 200 kişiyi zehirlediDüğün yemeği 200 kişiyi zehirlediBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü LanetliyoruzBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü Lanetliyoruz"Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz""Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz"
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01