HDP'den Seçmeler

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Düşünün ki Türkiye’de demokrasi öyle bir hale geldi ki, HDP bu demokrasinin en büyük savunucusu olarak kendini tanımlamaktan asla çekinmiyor.

 Etrafımız çok geniş, çok fazla insan tanıyoruz! Kendi çevremde entelektüel kimlikli hümanist birçok arkadaşım Selahattin Demirtaş gibi bir laf cambazının söylemlerine inanarak HDP’ye son seçimlerde oy verdi.

 Yapmayın etmeyin dedik, bu adam kandırıyor dedik! Teröristin ekmeğini yiyenden hayır gelmez dedik, elini verirsin kolunu isterler dedik, dinlemediler.

 Onlar da bize, kadroları çok entelektüel, demokrasi savunucusu akademisyenler var, silah istemiyorlar, barış istiyorlar dedi.

  Bu ülkede son 10 yılda iki kelimeden gıcık kaptım. Birisi barış, diğeri demokrasi.

Kim barış diyorsa silah sıkıyor, kim demokrasi konuşuyorsa diktatörlük yapıp demokrasiden uzaklaşıyor!

Bir toplumu en çok bağlamanız gereken bu iki kelimeye bu kadar uzaklaştırdıysanız bir oturup düşünmeniz lazım, “ biz nasıl siyaset yapıyoruz” diye sormanız lazım.

Şimdilerde bu barış güvercini gerilla isimli ucube cesetlerini, matem havasında cehennemin dibine yollayan entelektüel milletvekillerimiz ortaya çıktı.

Öyle ki bu vekiller bu cenazelerde hala barış, hala demokrasi naraları atıyor, mücadele diyor, izindeyiz diyor, analar ağlamasın, çocuklar ölmesin diyor sonra da şehitlerin (buradaki şehit pkk’lı teröristler, neresi şehitse!) kanı yerde kalmayacak diyor.

Şimdi bu yazımı okuyanların yorum katıyorsun, kendince yorumluyorsun dememeleri için müsaadenizle HDP’lilerden seçmece söylemleri paylaşayım.

 Abdullah Zeydan “ PKK, Türkiye ve Ortadoğu’yu güller bahçesine çevirmek için ortaya çıkmış barış ve halk hareketidir.”

  Ali Aslan “ biz çocuklarımızla, bu direnişi gösteren halkımızla, şehitlerimizle gurur duyuyoruz.”

                Tuğba Hazer, terörist cenazesini taşırken “ hendeklere faşizmin bayrağını gömüp, özgürlük bayrağını açacağız.”

Abdullah Zeydan “ PKK sizi tükürüğü ile boğar”

Faysal Sarıyıldız pkk’nın silahlarına aracılık yaparken cizre’de bodrum katındaki teröristler için girişimde bulunmuş akabinde “ Akşama kadar o yaralılar oradan alınmazsa ben gideceğim. Beni de vursunlar.” Diyerek dostlarının ölmemesi için kendini feda etmeyi göze almıştır.

Gülten Kışanak “ Bizim heronlarımız yok ama sonuna kadar direneceğiz.”

Pervin Buldan “ 29 Mart seçimlerinde kürdistanın sınırlarını belirledik.”

İlk anda aklıma gelen barış cümleleri bunlardı.

Tabi bide eylemler var. 6-7 Ekim olaylarında Kürtleri sahaya çekme girişimleri, Cizre’de sıkışan teröristleri kurtarma çabaları, yol kesen PKK’lılarla sarılıp kucaklaşmalar… Bu böyle uzar gider.

Sonuç olarak HDP’nin son seçimde entelektüel kimliği ile meşhur milletvekili adaylarının, seçimden bu yana çokta entelektüel davranmadıkları aşikâr. Ya da entelektüellik terörist sevicilikti de biz mi bilmiyoruz acaba?

Yukarıda paylaştığım seçmece kelamlardan sonra, benim demokrasi anlayışıma HDP’li vekiller çokta uyuşmamakta.

Benim gözümde HDP, bir terörist topluluğu olan PKK’nın yaptığı eylemlere dur demeden, o hendekleri kapatmak için bir şeyler yapmadan, PKK’lı teröristlere sağladıkları desteği çekmeden, silahları susturmak için gerçekten bir adım atmadan PKK’dan çok farklı değil.

Temennim şudur ki;

Demokrasi lafını ağızından düşürmeyenlerin gerçekten demokrat olduğu,

Barış kelimesini sürekli kullananların barış için çabaladığı,

Sosyal demokratların gerçekten sosyal demokrat olduğu,

Milliyetçilerin gerçekten milliyetçi olduğu,

Müslümanların gerçekten Müslüman olduğu,

Hukuk sisteminin gerçekten çalıştığı,

Sınırlarımızdan bir karış dahi toprak kaybetmeden Türk, Kürt kardeşçe yaşadığımız bir Türkiye görürüz.

Not: bu dediklerim ümitten öte değil!

Yazarın Diğer Yazıları
İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01