Hiddet ve Şiddet

Bekir YILMAZ

Bu sebeple siz gelin,bana kulak verin de
Hiddet denen şeytandan mümkünse uzak durun.
O "baldan tatlı" olan öfkenizi yenin de
Önce biraz düşünüp sonrasında konuşun.

Şinasi Eskikaya

Maalesef hiddet ve  şiddet bu toplumun  yaşam tarzında var,ruhunda var,kültüründe var, düşünce yapısında var, davranış biçiminde var.Yapılan araştırmalara göre; 1960’lı ve 1970’li yıllarda insanlar öfkelerini kendi içlerine atma eğilimindeydi. Şimdiki eğilim ise öfkeyi dışa vurma şeklinde gerçekleşiyor.Her 20 kişiden biri kapı komşusuyla en az bir kere kavga ediyor.  Her dört sürücüden biri trafikteyken öfkesine hakim olamıyor yanlış hareketler yapıyor. Sanki bir öfke çağında yaşıyoruz. Dedelerimizden ve babalarımızdan  daha iyi ve rahat bir yaşam standardımız olmasına rağmen, bizden önceki nesillerin sahip olmadığı kadar eğlenme ve stres atma imkanına sahip olmamıza rağmen hala toplum olarak hepimiz sinirliyiz, öfkeliyiz, hiddetliyiz şiddetliyiz.

“ Öfkede akıl olmaz “ derler ya, Trafikte kural dışı davranışlar, ya da bir sırada beklerken hakkımıza tecavüz edildiği algısı birden öfkemizin kabarmasına yol açıyor.Geriye dönüp  baktığımızda toplumumuzda  ne kadar çok öfkeli insan olduğunu hatırlarız.Pek uzaklara gitmeye de gerek yok bundan 5-10 yıl önce sıramatikler hayatımıza girmeden, bankalarda gişe önünde sıra beklerken, elektrik,telefon faturasını yatıracağımız kuyrukta beklerken, veya hastanede muayene sırası  beklerken,niyeti sıradakilerin önüne geçmek olmasa bile, bir evrak verip veya herhangi bir soru sorup çıkan biri için, sırada bekleyen başka  bir kişi  anlamadan dinlemeden aniden öfkeyle kızıp bağırmaya,çağırmaya  başlar,bağırdığı kişiyi birazda gözüne kestirirse  yapmadığı hakaret kalmazdı.Belki de o şahıs  bir şey soracak, para yatırmayacak , muayene olmayacak,kimsenin sırasını almayacaktı.Peki  neden bu kızgınlık bu hiddet,bu şiddet diye kendimizi sorguladık mı hiç. Kaldı ki kızdığımızda da genellikle netice değişmez, öfkelendiğimiz yanımıza kâr kalır.

Öfke, hiddet,şiddet,kimse tarafından sevilmeyen,ve toplum tarafından kabul görmeyen olumsuzluklardır.İnsanoğlunun olduğu yerde bu olumsuzluklar vardır ve olacaktır.Önemli olan, olumsuzlukları , kırmadan dökmeden, insanları incitmeden, halk tabiriyle fincancı katırlarını ürkütmeden çözmektir. Atalarımız, “Dilin Kemiği Yok” derler ya eğer ağzımıza geleni söylersek, aklımıza gelmeyeni duyarız. Her zaman; aklımız, hissimizin önünde yer almalı ki.öfkeden hiddet ve şiddet’ten uzak kalmalıyız.

13.Yüzyıldan günümüze ışık tutan büyük düşünür,Mevlânâ Celâleddîn-î, Rûmî Dîvân-ı Kebîr (Büyük Divan) de  hiddet ve şiddete yer verilmemesini, insanın şiddet duygularını kontrol altına almasını,“insan-ı kamil” olabilmenin meziyetlerini sıralarken  bu konuda bakın ne diyor;

“İnsanların birbirlerine karşı duydukları hiddet, öfke; hep kibirden, kendini beğenmekten, kendilerini başkalarından üstün görmekten ileri gelir. Bu yüzden aklını başına al da, kibirden gönlünü temizle! Eğer kibirli olmak istemiyorsan, kibri bırak, alçak gönüllü ol!

Hiddet, kızgınlık kendini beğenmekten, benlikten doğar. Sen ikisini de ayağının altına al! Onları kendine merdiven yap da, göklere yüksel!”

Hz.Peygamber Efendimiz(s.a.v); “Öfkeliyken karar vermeyiniz”, “eğer ayakta öfkelenmişseniz oturunuz. Otururken öfkelenmişseniz ayağa kalkınız.” buyurmaktadır.

Yine Hz.Peygamber Efendimiz(s.a.v); bir başka hadis-i şeriflerinde  “Kahraman, rakibini minderde yenen değil, öfkelendiği zaman öfkesine hâkim olandır” buyurmuşlardır.

 Atalarımız ne demiş;

 “Öfke ile kalkan zararla oturur”

 “Keskin sirke küpüne zarar”

Öfkesiz ve sakin günler dileğiyle ...

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Kitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyorKitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyorABD Savunma Bakanı Türkiye’deABD Savunma Bakanı Türkiye’deHakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiHakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldüÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldüDarbelerin tarihi aynıDarbelerin tarihi aynıFenerbahçe dağıldıFenerbahçe dağıldı
FETÖ soruşturmalarında imzasız ihbarlar işleme alınmayacakFETÖ soruşturmalarında imzasız ihbarlar işleme alınmayacakUEFA Avrupa Liginde toplu sonuçlarUEFA Avrupa Liginde toplu sonuçlarKuzey Irak ve Çukurca’da hava harekatı: 18 terörist öldürüldüKuzey Irak ve Çukurca’da hava harekatı: 18 terörist öldürüldü
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01