Hoşgeldin Ramazan!

M.Halit AYHAN

İnsan hayatında önemli zaman dilimleri vardır, Bu önemli zaman dilimlerinden biride Ramazan ayıdır. Bu ay Yüce Rabbimizin Yılda bir kez bizlere bahşettiği önemli bir aydır, İçerisinde Kadir gecesini barındıran, içerisinde teravihi barındıran, içerisinde sabır etmeyi barındıran önemli bir ayın içerisine girmekteyiz Rabbimize sonsuz Hamdüsenalar olsun.
Sevgili Peygamberimiz kutsi bir hadiste oruç hakkında şöyle buyurmaktadır:
Aziz ve celîl olan Allah "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruçbenim içindir, mükâfatını da benvereceğim" buyurmuştur.

Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin.
Muhammed'in canı kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, oruçlunun ağızkokusu, Allah katındamisk kokusundan daha güzeldir.
Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.”

Sevgili peygamberimiz hadis-i şerifte buyurduğu üzere oruç esnasında mü’minin takınması gereken durumu bizlere aktarmaktadır. Oruçlu iken Sabırlı olmayı,Kavgadan uzak durmayı ve unutmamız gereken oruç amelinin bizim için olduğunu  aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Sabır kolay değildir. 

Peygamberimiz: “Gerçek babayiğit, güreşte rakîbini yenen değil, öfkelendiği zaman nefsine hâkim olan kimsedir.” Hepimiz bilmekteyiz ki, sabrın sonu selamettir. Sabrın neticesinde elde edilecek yer cennettir. Kur’an-ı Kerim bize şu tavsiyeyi sunmaktadır:
Ey İnananlar! Sabredin, düşmanlarınızdan daha sabırlı olun, cihada hazır bulunun, Allah'a karşı gelmekten sakının ki başarıya erişebilesiniz.” 

Başka bir Hadisi Şeriflerinde:
Enes İbni Mâlik radıyallahuanh’denrivâyet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem, (çocuğunun) mezarı başında (bağıra-çağıra) ağlayan bir kadının yanından geçti.
Ona:  “Allah’dan kork ve sabret!” buyurdu.

Kadın:  Çek git başımdan; zira benim başıma gelen felâket, senin başına gelmemiştir, dedi.
Kadın Hz. Peygamber’i tanıyamamıştı. Kendisine, onun Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemolduğunu söylediler. Bunu duyar duymaz Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in kapısına koştu, orada kapıcılar yoktu. (Özür beyân etmek üzere Hz. Peygamber’e):
- Sizi tanıyamadım, dedi.
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem de:  “Sabır dediğin, felâketle karşılaştığın ilk anda dayanmaktır”

Hadisi şeriften, Ayeti kerimeden de anlaşılacağı üzre sabır mü’minin dikkat etmesi gereken önemli bir husus olduğunu unutmamalıyız,Sabrımızı orucumuzla bütünleştirerek tuttuğumuz oruçların bizi cennete götüreceğini unutmamalıyız..Malesef Ramazan ayında inşanlar trafiğe çıkamıyor nedeni de insanlar küçücük bir nedenden dolayı küfürler,kavgalar nedenini soracak olduğumuzda aldığımız cevap oruç başıma vurdu. Unutmamalıyız ki orucun temelinin sabır olduğunu. Diğer bir husus orucu Kendimiz için tutuyoruz. Sokakta bakıyorsun ki insanlar ellerinde sigara. suv.b maddeler ellerinde insan iç çekiyor ah nerden nereye geldik diyor bakın Fatih sultan Mehmet zamanına:
Bir ermeni evi evden küçük bir çocuk elinde ekmekle sokağa fırlıyor arkasından babası çocuğunu sokakta yakalıyor ve çocuğuna”Yavrum biz Ramazan ayının içerisindeyiz bizim dinimize göre Ramazan ayında oruç tutulmaz ama Müslümanlar oruçlu onlara saygılı olmalıyız” diyerek çocuğunu uyarıyor.
Unutmamız gereken hususlardan biride nefis oruçla birlikte acziyetini daha iyi idrak etmektedir:
Rivayete göre, Cenâb-ı Hak nefse:

- Ben kimim, sen kimsin? diye sormuş. Nefis de:

- Ben benim, sen sensin! diyecevab vermiş. Bunun üzerine Allah ona azab vermiş, Cehenneme atmış, sonra yine sormuş:

- Ben kimim, sen kimsin?

Nefsin cevabı aynı olmuş:

- Ben benim, sen sensin!

Hangi azâbı verdiyse, nefis gurur ve enaniyetinden vazgeçmemiş. Nihayet uzun süre aç bırakarak bir nevi oruç tutturmuş, sonra tekrar sormuş:

- Ben kimim, sen kimsin?

Nefis bu sefer şu cevabı vermiş:

- Sen benim Rabb-i Rahîmimsin, bense senin âciz bir kulun...
Değerli kardeşlerim Oruç Sabır dır İnşallah rRamazan Ayında  sabırlı davranarak orucumuzun yerine ulaşmasını sağlayalım.Oruç sıhhattir:
"Oruç tutun! Vücudunuz sağlam (ve sıhhatli) olsun."

"Her şey'in bir zekâtı vardır. Vücudun zekâtı da oruçtur."
Oruç ayı Kur’an ayıdır.Ramazan ayında Kur’an la daha çok hemhal olmak gerekir.Oruç Ayı Bin Aydan daha hayırlı olamn Kadir gecesini bünyesinde barındıran bir aydır.Yüce Rabbim Bizleri bu önemli ay olan Ramazan ayından istifade eden kullarından eylesin.Rabbim Ramazan ayının hürmetine Günahlarımızı affetsin,Tuttuğumuz oruçları dergah-ı izzetinde kabul olan oruçlardan eylesin,Tüm kardeşlerimizin hastalarına şifa, dertlilerine deva, borçlularına edalar versin. Ramazanınız mübarek olsun.Ramazanı Dolu dolu Geçirmek dileğiyle.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
İş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltıİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltı"Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız""Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız"Küçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekKüçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştu
Bugün Hava Nasıl OlacakBugün Hava Nasıl OlacakDünyanın en büyük batık uçağıDünyanın en büyük batık uçağı61 ilin emniyet müdürü değişti61 ilin emniyet müdürü değişti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01