İmar Planı Hakkında

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Kahramanmaraş’ın karış karış her toprağına bir hastalık bulaşmış.

Bu hastalığın adı kişiden kişiye değişir lakin tepesine ahlaksızlık oturmuş.

Bu kimi kişide kibir, kimisinde bencillik, kimisinde riyakarlık olarak görünür bir hal almış.

Ahlaksızlık deyince lütfen kimse üzerine alınmasın. Güzel ahlak hem dinimizin hem kültürümüzün hem de gelenek ve göreneklerimizin temellerinde detaylıca anlatılmış, Peygamber efendimizin hayatı ile de biz müslümanlara öğretilmeye çalışılmıştır.

Ahlak eksikliği deyince saygısızlık, küfür, sevgisizlik, hürmetsizlik, terbiyesizlik, hakaret anlaşılacağı gibi yukarıda örnek verdiğim şekilde

Kibir, bencillik, riyakarlık ve benzeri huy ve hareketlerde anlaşılabilir.

Kahramanmaraş’ın belirli kesimlerince bu yukarıda saydığım hastalıklar vuku bulmuş, burnu yukarıdalık ve küçük görme basitliği içerisinde kaybolur olmuşlar. Lakin bir şeyi unutur olmuşlar, bu Dünya’nın ötesi de var! Makam mevkinin gidişi de var, paranın bitişi de! Yarın bir gün elden, ayaktan, güçten düşerseniz, suratınıza bakılmayacak bilesiniz.

                Gelelim neden bunları anlattım. Kahramanmaraş’ta kulaktan kulağa dolaşan bir imar skandalı mevzusu var. Bu mevzunun çıkış ismi Mustafa Karaaslan. İmar Skandalı yazı dizisine imza atan, bu güne kadar bu konuyla alakalı beş yazı yazan Karaaslanın tüm yazılarını hayretler içinde okuduğumu belirtmem gerekiyor.

                Gazetemiz’de Mehmet Taş bey’in de daha önceki yazılarından birinde bahsettiği üzere, sayın Karaaslan elinde bilgi ve belgelerle çok ciddi iddialar ortaya atmaktadır.

                Bu iddialara göre Kahramanmaraş’ın imar planı üzerinde bir sihirli el, bir sihirli değnek dolaşıyor. Hukuki olarak nasıl oluyor bilmiyorum lakin son imzaları atılmayan bir imar planı üzerinde değişiklikler yapılarak, birilerine rant kapıları açılıyor gibi görünüyor.

                Üstelik sadece Karaaslan’ın yazdığı ilk 5 yazıyı üstün körü bir hesap etmeye çalışınca daha şu anda 100’lerce milyon TL’lik bir rant pastası paylaşılmış gibi görünüyor.

                Hangi vicdan, hangi din, hangi ahlak buna müsade ediyor anlayabilmiş değilim.

                Bu yaşananlara müsade edenler, yattıkları zaman nasıl gözünü kapatabiliyor anlayabilmiş değilim.

                Şu güne kadar bir kişinin dahi bu yazılanlarla alakalı çıkıp açıklama yapmamasını anlayabilmiş değilim.

                Kahramanmaraş’ın para ve makam sahibi büyükleri! Hangi vicdana sığınarak güçsüzü ezme desturu ile arazileri gasp ediyorlar.

                Ya da para, hangi dinde mazlumun ahını almayı serbest bırakıyor?

                Modern devletlerin yapmakla yükümlü olduğu (bana göre) en önemli konu denetimdir.

                Ulusal’dan yerel’e kadar tüm devlet mekanizmaları, mevcut düzeni denetlemekle sorumludur.

                Bizim denetleme ve düzen kurma ile sorumlu belediyelerimiz, Rant kapısının aralandığını hatta kapanmak üzere olduğunu görememişler midir?

                Büyükşehir Belediye Başkanı’na burada çok büyük bir görev düşmektedir. Ya bu söylentileri bir an önce ispatları ile yalanlamalı.

                Ya da evet bir hata yapılmış bu hatayı sayenizde fark ettik hemen el koyuyoruz demeli.

                Der ise Sayın Erkoç ve ekibi bu şehrin gönlünde taht kuracak.

                Demez ise kendisi de bu yaşananlardan doğrudan sorumlu tutulacaktır.

                Milyonlarca TL’lik bir rant kapısının karşılığı sadece bir özür olmamalı! Sorumlusu kim ise bunun hesabını vermelidir.

                Bu defterin üstü örtülürse elbet mazlumun ahı bu defteri açar!

                Bizden söylemesi.  

Yazarın Diğer Yazıları
Şırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildiŞırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildi"Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın""Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın"Sakaryaspor kendi evinde yenildiSakaryaspor kendi evinde yenildiİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduGöksel’den Aleyna Tilki’ye destekİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu
"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01