İnsan Hayatı

Bekir YILMAZ

İnsan doğar, büyümek için çabalar " neden ben" diye sorgular, kimisi mutlu, kimisi mutsuz evlilik yapar, çocukları olur. onları iyi yetiştirmek için elinden geleni yapar, sonra mı? "Adını ne koydunuz" diye başlayan,"Merhumu nasıl bilirdiniz" diye sonlanan.Sonrada toprağa karışan.İşte "İnsan Hayatı" böyle bir şey.
Beklentiler, istekler,duygular,arzular.hepimizin farkında olmadan her an, her dakika içinde yaşadığımız binlerce karmaşa, ne için bunlar peki? Hayata devam etmek, yenilik arayışı içinde olmak,sıkıntıya bir çare bulma umudu, aşk,heyecan, başarı, istek, hırs ya da özetle beklentileri karşılamak,olmadığımız biri olmaya çalışmak ya da sahip olamayacağımız şeyler için,uğraş verme ya da merak kim bilir?Ama eminim ki sadece ben değilim bunları düşünen, hisseden,yaşayan.Aynı apartmanda oturan komşular,aynı ofiste çalışan mesai arkadaşları,evdeki anne,baba ya da çarşıda pazarda gezenler hepsinin aklında olduğundan eminim farkında olmasak da. İçimizdeki dürtülere gem vurmuş gibi gözüksek de aslında hepimizi gözeten onlar bir bakıma.Belki o kadar bastırıyoruz ki, kim olduğumuzu unutuyoruz,her şeyi kendi öz benliğimizi, nereden geldiğimizi, nelere sahip olduğumuzu unutuyoruz.
Daha fazlasını istemekle o kadar meşgulüz ki kör oluyoruz bazen,kalıplar, şekiller, beklentiler arasında o kadar kaybolmuşuz ki anlayamıyoruz hayatın bize neler sunduğunu. reddediyoruz çoğu zaman. mutluluğu, güveni, huzuru hep aç gözlülüğümüz yüzünden.Hep daha iyisini hep daha mükemmelini isterken, beklerken, geçen zamanın farkına varmıyoruz çoğu zaman.İnsan hayatı böyle bir şey işte.
Bir yerde de kendimizi o kadar güvence altına almak istiyoruz ki bankalarda yüklü miktarda mevduatımız olsun,yatımız,katımız olsun,yazlığımız kışlığımız olsun. Bilmiyoruz, yada bilmek istemiyoruz önümüzde bize el sallayan fırsatlar,ufak mutluluklar bizi tatmin etmiyor, aç gözlülük ne kadar kötü.Aç gözlülük her bir bireyin belki de elinde olmadan yaptığı şey, sahip olduğumuz elimizdeki imkanlara saygı duymamak, şükretmemek.Yazık ediyoruz kısacık hayatımıza,insanoğlunun yaşam süresi zaten kısa, yaşayamayacağız hiç birimiz sonsuza kadar. Şu kısa ve fani hayatta. neden peki hep daha fazlasını istemek, çevremizdekileri kırmak?En güncel tahminlere göre Dünyada yaşayan yaklaşık yedi milyar insan içinde tanıdığımız belki bin kişi hadi bilemedik iki bin kişi, önem verdiğimiz belki elli,belki yüz kişi, hayatımızda yer eden belki beş kişi,belki on kişi neden peki onları kırmak, neden peki onları boğmak, onları kalıplara sokmaya çalışmak neden peki? sadece olduğu gibi kabullenip insanları o şekilde yaşamak çok daha rahat olmazmıydı?Değer verdiğimiz insanlara bu zorlamayı yapmasak.herkesin kendi isteklerine saygı göstermeyi öğrensek, 'hayır istemiyorum' dediği şeylere saygı duymak bizler için bu kadar zor mu acaba? sanırım zor ki ne bunu yapabiliyoruz ne de bize yapabilen birisine rastlayabiliyoruz. Aslında şu lanet olası at gözlüklerimizi çıkarabilsek hepimiz için hayat daha rahat olurdu.
Beklentilerimizi,arzu ve isteklerimizi karşılamak için çabaladıkça daha da dibe batıyoruz çoğu zaman, farkında bile olmadan. işin kötü tarafı ise o kadar odaklanmışız ki isteklerimize, beklentilerimize farkında bile olmuyoruz incittiklerimizin, kırdıklarımızın.
İçinde kaybolabileceğimiz insanların sadece dış kabuğunu okşayabildiğimizi anlayamıyoruz. O kabuk ki her insan da var ince ya da kalın. kabuğun içindeki inciye ulaşmak yerine kabuğu yontmakla o kadar meşgulüz ki.O kaf dağının üstündeki egomuz, her şeyi bilen aklımız o kadar güzel kararlar veriyorlar ki bizim için.Halbuki iç güdülerimize inansak, zamana inansak her şey belki de o kadar güzel gidecek ki.
Empati kelimesinin anlamını bilmemize rağmen bunu hayatımızda uygulayamıyoruz tabii ki.Kendimizi karşıdakinin yerine koymak onun gibi düşünmek, tanıdık geldi dimi bu cümle ancak kaçımız bunu uygulayabiliyoruz acaba merak ediyorum. aslında etmiyorum,çünkü ben de dahil uygulayamıyoruz, ama karşımızdakinden uygulamasını bekliyoruz, neden peki bu iki yüzlülük? kendi yapamadığımız bir şeyi neden karşımızdakinden bekliyoruz ki? Hani nerde kaldı insan sevgisi hani nerde kaldı anlayış, sert oldu biraz bunlar farkındayım.
Biz insanlar, karşımızdaki insanı bizim beklentilerimizi karşılayacak materyaller olarak gördüğümüz, biz insanlar karşımızdakinin de bir insan olduğunu unuttuğumuz sürece mutsuzluğa da, güvensizliğe de, huzursuzluğa da mahkumuz ne yazık ki...
Ne tuhaf dimi hayat denilen şey...!

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01