İstifa Etmelisin Mehmet Hoca!

Nurettin DAL

- “Bilim, iyi zamanlarda servet, kötü zamanlarda ise bir sığınak ve yol göstericidir.”

- “Bu güne kadar kaç ilçeden YÖK Başkanı çıktı. Bu okulu, bu ülkenin YÖK Başkanı çıkartan tek ilçesine açacaksınız.”

- “Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulunun Göksun’a açılması bir hata idi.”

Sevgili dostlar, bu hafta itibari ile yeni bir eğitim-öğretim yılı başladı. Yani, yeni hedefler, yeni hayaller, yeni arkadaşlılar, yeni memleketler, yeni dünyalar, yeni özlemler başladı.

Öğrenciler hazır. Öğretmenler hazır. Veliler hazır. Okullar hazır!

Bu hafta ilköğretim haftası. İlk, orta ve lise öğrencileri ders başı yaptı.

Sonra arkasından üniversitelerin yeni akademik yıl açılış törenleri ve ilk dersleri.

Birçok meslek yüksek okulu, uygulamalı bilimler yüksek okulu ve fakülte, yeni öğrencilerinin hayallerine ve hedeflerine ev sahipliği yapacak.

Büyük umutlarla yaklaşık 3 yıl önce açılan Göksun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ise her yıl olduğu gibi bu akademik yılda da boş kalmaya devam edecek.

Yukarıdaki sözlerden birincisi, Yunan Filozof Aristo’ya yani 2 bin 300 sene öncesine ait. İyi zamanlarda servet, kötü zamanlarda ise bir sığınak ve yol gösterici olan bilimin, insanlara öğretildiği bilim yuvalarının da bulunduğu kentin sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi ve tarihi gelişimine önemli katkıları vardır. Bu yüzden memleketinin gelişmesini ve bilim şehir olmasını isteyen aktörler, kentlerine üniversiteler de dâhil olmak üzere tüm eğitim ve bilim kurumlarının kurulmasını sağlarlar.

Sevgili dostlar, bu düşünceden hareketle uzun yıllar önce Göksun’a bir fakülte açılması için yapılan girişimler, dönemin kaymakamı Sayın Mehmet Sinan Yıldız’a yaptığım önerimle yapılan ve ilçedeki tüm kamu, siyasi ve sivil toplum temsilcilerin katıldığı toplantıda meyvesini vermişti. (Sebep olduğum o faydalı toplantıya neden davet edilmediğim ise hâlâ muamma.)

Toplantıda alınan karar gereği, Göksun’a 4 yıllık meslek eğitimi veren Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu kurulması için gerekli çalışmalar başlatılmış ve hazırlanan dosya YÖK’e teslim edilmişti. YÖK’ün, nüfusu 100 binin altındaki yerleşim yerlerine bu okulların açılmasını uygun görmeyen kararı, dönemin TBMM Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili hemşerimiz Sayın Prof. Dr. Mehmet Sağlam’ın girişimleri ve “Bu güne kadar kaç ilçeden YÖK Başkanı çıktı. Bu okulu, bu ülkenin YÖK Başkanı çıkartan tek ilçesine açacaksınız” talimatı ile aşılmıştı. 2012 yılının Ocak ayında ise alınan Bakanlar Kurulu kararı ile Göksun Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu resmen açıldı.

Hemen ardından Göksun Meslek Yüksek Okulu binasının bir bölümü bu yeni okula tahsis edilerek gerekli bakım onarımları ile tüm teknolojik altyapıları yapılarak eğitim öğretime hazır hale getirildi.

Bankacılık ve Finans, Muhasebe ve Bilgi Sistemleri, Bilişim Sistemleri ve Yönetimi olmak üzere 3 bölümden oluşan bu yeni okulun olmazsa olmazı müdürlük makamın da KSÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan’ın danışmanı olan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Tan Bey atanmıştı.

Yani Göksunlu siyasiler, bürokratlar, sivil toplum teşkilatları ve konuyla ilgili herkes bu güne kadar üzerine düşeni yaptı.

Ne yazık ki bunca emeğe ve harcanan paralara rağmen üzerine düşeni yapmayan, görevini ihmal eden bu okulun, bu okulda eğitim görecek öğrencilerin ve bu ilçenin kaderi ile geleceği ile oynayan bir ya da birkaç kişi var. Ve bu kişilerden biri yukarıdaki üçüncü sözün yani, “Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulunun Göksun’a açılması bir hata idi” sözünün sahibi Mehmet Tan Beydir.

Sevgili dostlar, aradan geçen 3 yıl içinde okulun tüm ekonomik, sosyal ve özlük haklarından yararlanan okul müdürü Sayın Mehmet Tan’ı bir gazeteci olarak hiç görmedim. İlçede yapılan hiçbir program, toplantı ya da törene katıldığına da şahit olmadım. Okulla ilgili ne gibi çalışmalar yapıyor, öğretim elemanı alınması için ne gibi girişimlerde bulunuyor, bulunmuşsa hangi aşamada ve ne zaman okul öğrenciye kavuşacak hiçbir açıklamasını duymadım, okumadım. Varsa yaptığı girişimler için Göksun’u yöneten Kaymakam ve Belediye Başkanıyla görüştüğünü, gelinen nokta hakkında bilgilendirdiğini, varsa önüne çıkan engelleri aşmak için başta bu okulun açılmasında en büyük pay sahibi Sayın Sağlam olmak üzere milletvekillerimizden ve belediye başkanımızdan siyasi destek talep ettiğini de işitmedim.

Sayın Hocam, madem bu okulun açılması bir hataydı. O zaman, hata olarak gördüğün bu okulun ekonomik, sosyal ve özlük haklarından yararlanmaktan vazgeçip hemen istifa etmelisin. Zira Göksun’un ve Göksunlunun bu okuldan beklentileri var, hayalleri var, geleceği var. Aristo’nun 2 bin 300 yıl önce dile getirdiği gibi, iyi zamanlarda servet, kötü zamanlarda ise bir sığınak ve yol gösterici olan bilim’e ve bilim yuvalarına ihtiyacı var. Sen istifa et ki, bu okulu ayağa kaldıracak, öğrenciye kavuşturacak, bilim merkezi yapacak yeni bir ekip kurulsun. Maazallah 2015 Mart ayı sonuna kadar öğretim elemanı alıp, öğrenci alımı için YÖK’e başvuru yapılmazsa önümüzdeki eğitim-öğretim yılı da boş geçecek.

Ve en kötüsü ise sonraki yıllarda okulun kapanması ya da merkeze kaydırılması söz konusu. Öyle bir şeye sebep olman durumunda hayatta olan on binlerce Göksunlunun yanında, doğacak olan Göksunluların da vebalinden kurtulamazsın bilesin.

Ve bir not: Konuyla ilgili bilgisine başvurmak için Sayın Tan’ı iki defa aradım. Rahatsız olduğunu belirterek görüşmek istemedi. Sayın Tan’a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

İlköğretim haftasının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiAkkurt  Gazeteciler Günü’nü KutladıAkkurt Gazeteciler Günü’nü KutladıÖzdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Özdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’İnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyorİnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyor
Ateş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Ateş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Kitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyorKitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyorABD Savunma Bakanı Türkiye’deABD Savunma Bakanı Türkiye’de
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01