Kanaat ve Mutluluk…!

Bekir YILMAZ

Lidyalılar parayı bulduktan sonra insanoğlu hayatını devam ettirmek adına her zaman paraya ihtiyaç duymuştur.Ancak belirli zamanlarda paranın da gücünün yetmediği şeyler vardır.

Para ile her şeye sahip olunacağı söylenir ama olunamaz.

“Ev alabilirsiniz ama yuva alamazsınız.

Yatak alabilirsiniz ama uyku alamazsınız.

Saat alabilirsiniz ama zaman alamazsınız.

Yiyecek alabilirsiniz ama iştah alamazsınız.

İlaç alabilirsiniz ama sağlık alamazsınız.

Gösteriş alabilirsiniz ama güzellik alamazsınız.

Eğlence alabilirsiniz ama neşe alamazsınız.

Tanıdık alabilirsiniz ama dost alamazsınız.

Hizmetçi alabilirsiniz ama sadakat alamazsınız.

Boş vakit alabilirsiniz ama huzur alamazsınız.

Para ile her şeyin kabuğunu alabilirsiniz ama hiçbir şeyin çekirdeğini alamazsınız.“

Kanaatsiz kimse içinde bulunduğu hiçbir durumdan memnun olmaz; şükretmeyi bilmez. Hangi durumda olursa olsun hep daha fazlasını ister ve bu nedenle de hiçbir zaman mutlu olamaz. Kanaat yoksunu hırslı aç gözlü insanları Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle tanımlar: “Adem oğlunun iki vadi dolu malı olsa bir üçüncü vadi dolusu daha isterdi.Adem oğlunun karnını topraktan başka bir şey doldurmaz.”

Mutluluk için en önemli şart kanaat sahibi olmaktır. Şayet bir insan kanaatsiz ise dünyayı verseniz doymaz mutlu olmaz.Ünlü düşünür Mevlana Celaleddin Rumi“Kanaatten hiç kimse ölmedi,Hırsla da kimse padişah olmadı” sözü ile,hırsı genellikle çevresinde ne var ne yoksa yutmaya çalışan ejderhaya benzetmektedir. Kanaatsiz insanlar genellikle açtırlar neye sahip olsalar neyi elde etseler doymazlar mutlu olmazlar.

İnsan çok para kazanabilir çok mal mülk sahibi ve zengin olabilir,amma velakin kanaat sahibi olmaz ise,mutlu olmaz.Hep kendisinden yukarıdakilere bakar.Falan şu kadar zengin, falanın şu kadar malı mülkü var. Benim malım ise çok az der ve mal biriktirmek için hırslandıkça hırslanır.Kendisinde kanaat hissi tamamen kaybolur.Malı mülkü vardır ama sanki fakir gibi, mala ihtiyacı olan adam gibidir. Durmadan daha fazlasını ister. Dünyada huzur bulamaz mutlu olamaz.

Para mutluluk getirseydi eğer Dünyanın gelmiş geçmiş en zengin insanı Karun mutlu olurdu. Sahip olduğu zenginlik dillere destan olmuş, parası ve malı çok insanlara“Karun kadar zengin” denilmiştir.Hz. Musa’nın kavminden olan Karun, Hz. Musa’(as)dan kimya dersi almış,bu bilgisi ile nehirlerden ve topraktan altın çıkarmaya başlamış, kısa zamanda çok büyük bir hazineye sahip olmuş,öyle ki,bir rivayette,hazinelerinin anahtarlarını 70 ve diğer bir rivayette 100 deve taşıyormuş. Ama bu zenginliği Karun’u şımartmış, inkâr ve isyan noktasına getirmiş.Cenab-ı Hak da Musa’(as)nın duası üzerine Karun’u sahip olduğu mal ve hazineleri ile beraber yerin dibine gark etmiş. Yani dünyanın en büyük hazineleri Karun için hazin bir sonun sebebi olmuş.

Toplumumuzda öyle insanlar da var ki, malları çoktur ama kanaat ve şükür gibi manevi duygulardan yoksun oldukları için sürekli bir doyumsuzluk içinde yaşamaktadırlar,gözleri gönülleri her zaman daha fazla maldadır.Hiç bitmeyen bir hırsla sürekli daha fazla kazanma peşinde koşarlar.Paylaşma,yardımlaşma,gibi değerler onların semtine hiç uğramaz.Çoğu zaman kendi kazandıklarından kendileri bile yeterince faydalanamazlar.Ölüp gittiklerinde de arkalarında paylaşılamayan paylaşmak için kavga edilen veya har vurulup harman savrulan bir servet bırakırlar.Mal zengini olarak yaşarken,amel ve sevap fakiri olarak ölürler.Oysaki, insan için en büyük zenginlik gönül zenginliğidir.

Evet, mutluluk insandan insana, kültürden kültüre değişen bir kavramdır.Soğan ekmek ile karnını doyuran insan mutludur ama,sabah akşam hizmetçilerinin hazırladığı kuş sütü eksik sofrada karnını doyuran insan mutsuzdur.Mutlu olmak;hayattan zevk alarak yaşayabilmektir. Mutlu olmak yüzeysel olarak baktığımızda küçük ve basitmiş gibi görünenlere değer vermektir.Mutlu yaşayabilmek;bir yaşam tarzıdır.

Mutlu olmak da bizim elimizde,mutsuz olmak da! Çünkü mutluluk gibi mutsuzluk da bir tercih meselesidir.Hayata nasıl baktığımız,bardağın hangi tarafını gördüğümüz mutlu olup olmayacağımızı belirler...

Mutluluk;elimizde olmayanı elde etmekle değil,Elimizde olanı anlayıp kanaat etmekle olur…

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Özdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Özdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’İnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyorİnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyorAteş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Ateş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Kitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyorKitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyorABD Savunma Bakanı Türkiye’deABD Savunma Bakanı Türkiye’de
Hakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiHakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldüÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldüDarbelerin tarihi aynıDarbelerin tarihi aynı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01