• Hayallerindeki "engelsiz dünyayı" resmettiler
 • ‘Nefes kredisine ilave kaynak aktarıldı’
 • Kahramanmaraş’ta seracılık her geçen gün yaygınlaşıyor
 • Türkiye'nin işsizlik rakamları açıklandı
 • Yeni sistem için TBMM'de ilk tur bitti
 • KKTC’de 9 FETÖ’cü albay gözaltına alındı
 • Başbakan Yıldırım: "Kıbrıs konusunda kırmızı çizgilerimiz bellidir"
 • TÜGVA Kızılay'ın Kan bağışına kayıtsız kalmadı
 • Yayman, Yeni Türkiye vizyonu ve başkanlık sistemini anlattı
 • ‘Ekonomik ve sosyal gelişiminin en önemli mimarı basındır’
 • Kahramanmaraş havalimanı Aralık ayında 19.663 yolcuya hizmet verildi
 • Daha temiz bir çevre için atıksu arıtma tesisi çalışmaları devam ediyor
 • Kahramanmaraş'ta Tabiat Turizmi Çalıştayı düzenlendi
 • Başkan Mahçiçek, çocuklarla birlikte kitap okudu
 • Liseler Voleybol(A) turnuvasında birinciler belli oldu
 • 129 bin kişi daha tespit edildi devletteki Kripto Fetocular çözülür mü?
 • Kahramanmaraş'ta görme engelli hafızlar, şehitler için mevlit okudu
 • "Bir cinayet örgütünün barış masasında ne işi var"
 • “Gazetecilerimizin duruşu takdire şayandır”
 • Kahramanmaraş’ta FETÖ/PDY operasyonu kapsamında 6 zanlı tutuklandı

“Katliam” rahatsızlığı ve Sivil Toplum!..

Mehmet TAŞ

 

Kahramanmaraş’ımızda 32 yıl önce bu şehirde yaşayan insanların müdahil ve taraf olmadığı ancak “gaza getirilerek” tezgahlanan bir senaryonun istemeye isteme figüranı oldular.

32 yıl sonra Kahramanmaraş’ta yaşayan alevi vatandaşlarımızın, komşularımızın yer almadığı bir anma proğramı, basın açıklaması yapmak istediler.

Talep yerinde olabilirdi. Üslup yanlıştı. Takip ettikleri yol yanlıştı. Salt kendi doğruları üzerinden kurdukları bir “yalan rüzgarı!” gibi bir şeyi toplumsallaştırmaya çalıştılar.

Açıkça ifade etmem gerekirse; “toplumsal yüzleşmeye” karşı değilim. Ancak bunda hayata geçirilirken yapılacak strateji önemlidir. Toplumlarda var olan kırmızı çizgiler ve bu çizgiler üzerinde hayat bulan değer ve inanışlar yani örf ve töreler.

İşte bunlar gözünde bulundurularak bir anma proğramı tertip edilmek istenilseydi ve bu proğramda da sağ ve sol cenahtan isimleri bu olaylar ile neredeyse özdeşleşmiş isimleri de davet etseler ve hatta bunların konuşma imkanı sağlansaydı, inanıyorum ki; toplumsal barışa büyük katkı yapardı. Olmadı. Belki daha sonraki yıllarda bu zemin oluşturulabilir.

Bunları neden yazdığıma gelince;

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Balduk öncülüğünde, 84 sivil toplum kuruluşunun imza koyduğu ve kamuoyunda büyük yankı uyandırdığını gözlemlediğimiz bu basın açıklamasına değinmek istiyorum.

Bu basın açıklaması yapılalı neredeyse bir hafta olacak. Sıcağı sıcağına konuyu yazmak yerine beklemeyi ve başkalarının ne yazacağını görmeyi tercih ettim.

Ulusal köşe yazarları bu konuya köşelerinde yer vermediler. Ancak bu memleketin aleyhine olunca vur abalıya dediler.

Kipaş Holdingin de ekonomik destek verdiği bu basın açıklaması 15 ulusal gazete olmak üzere birçok yerde ilan olarak yayımlandı.

Kahramanmaraş’ta ki bu direnci ve toplumsal birlikteliği gören yazarlar sanırım bundan sonra abuk sabuk, bilgiden uzak, gerçek olmayan konuları yazmaya cesaret edemezler diye düşünüyorum. Bundan sonra böyle ipe sapa gelmez yazı yazanlar olursa, bütün Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri söz konusu yazar ve gazete ile ilgili hak arama mücadelesi içine girmelidirler. Bir şehri iki de bir böylesi kötü ifadelerle itham etmeye kimsenin ne hakkı nede yetkisi vardır. Bu şehirde yaşayan her insanın böylesi ithamlara karşı da söyleyecek bir sözü olmalıdır ve vardır da.

12 Eylül sonrasında bu şehirde Sivil Toplum örgütlerinin toplu tavır gösterdiği iki büyük organizasyon oldu. Bunlardan bir tanesi TEŞVİK mücadelesi, ikincisi ise KATLİAM tepkisidir.

Bu günlerde yine böyle bir toplumsal tepki göstereceğimiz bir diğer konu ise BÜYÜKŞEHİR olma mücadelesi olmalıdır.

Bizim kadar ekonomik, nüfus ve sosyal açıdan büyük olmayan şehirlerin adı Büyükşehir ile anılırken bizim ne olacağımız belli değildir.

Bu konuda da bir birlik ve beraberlik fotoğrafı vermemiz gerekiyor. Bunu da yine TSO yapmalıdır.

Bu öneriyi yaparken, Kahramanmaraş’ın gelişmesinde son yıllarda Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının Başkanı ve yönetimi olmak üzere hepsine de teşekkür etmek istiyorum.

Çünkü marifet iltifata tabidir.

Ortaya güzel bir eserin çıkmasında kim katkı yapıyorsa, ona iltifat etmekten çekinmeyelim. Ona bir teşekkür edelim, ona moral desteği verelim.

Bu anlayış bu güzel kentimizde hem sosyal barışı geliştirecek hem de refahı artıracaktır.

Bu yazıyı yazarken onca dostum arayarak bizlerin basın gününü kutladı, mesaj attılar.

Bizi unutmayan, bizi hatırlayan dostlarımıza da teşekkür ederek, yeni bir haftaya yeni bir Vali ile başlamanın heyecanını taşıyoruz.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Önce karısı ve sevgilisini öldürdü, sonra intihar ettiÖnce karısı ve sevgilisini öldürdü, sonra intihar ettiAfşin’de Kansere Karşı Farkındalık Programı DüzenlenecekAfşin’de Kansere Karşı Farkındalık Programı DüzenlenecekHayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye yükseldiHayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye yükseldiSamsun'da silahlı şahıs lokantada 5 kişiyi rehin aldıSamsun'da silahlı şahıs lokantada 5 kişiyi rehin aldıBugün hava nasıl olacak?Bugün hava nasıl olacak?Maden ocağında göçtü: 1 kişi öldüMaden ocağında göçtü: 1 kişi öldü
  İşçileri taşıyan midibüs kaza yaptı: 15 kişi yaralıİşçileri taşıyan midibüs kaza yaptı: 15 kişi yaralıDüşen uçaktaki mürettebatın kimlikleri beli olduDüşen uçaktaki mürettebatın kimlikleri beli olduHuzur ve MutlulukHuzur ve Mutluluk